Reklama

8 grudnia 2002 r.

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień modlitwy za Kościół katolicki na Wschodzie

Pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, Rada Programowa Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przygotowuje już po raz trzeci Dzień Modlitwy za Kościół Katolicki na Wschodzie, który będzie obchodzony 8 grudnia br. - w drugą niedzielę Adwentu.
W tymże dniu o godz. 9.00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus będzie celebrował Mszę św. w intencji Kościoła na Wschodzie.
Nadto w parafiach w całej Polsce i na placówkach polonijnych w świecie wierni wraz ze swoimi duszpasterzami będą się modlić o jedność chrześcijan.
We wspólnotach zakonnych męskich i żeńskich odprawione zostanie triduum modlitewne w intencjach obecnie pracujących na Wschodzie kapłanów i sióstr oraz w intencji nowych powołań w Kościele na tych terenach.
W ramach przygotowań do tego szczególnego dnia modlitwy za Kościół katolicki na Wschodzie do parafii w Polsce i do placówek polonijnych w świecie rozesłano plakaty i foldery zawierające informacje o formach pomocy duchowej, liturgicznej, katechetycznej i materialnej, świadczonej diecezjom i parafiom Kościoła katolickiego na Wschodzie.
Ponadto, na dzień 3 grudnia br. na godz. 16.00 w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 64, zaplanowano konferencję prasową z udziałem kard. Józefa Glempa oraz otwarcie wystawy fotograficznej obrazującej spotkanie młodzieży zza wschodniej granicy z Ojcem Świętym na Ukrainie i w Kazachstanie oraz XVII Światowy Dzień Młodzieży w Toronto. Wystawę będzie można oglądać w dniach 3-14 grudnia w godz. 9.00-17.00 w tymże gmachu.
Złożone do puszek w drugą niedzielę Adwentu dobrowolne ofiary można wpłacać na konto: Bank Zachodni WBK I O/Warszawa 89109010140000000003014449, z dopiskiem: "Kościół w Polsce Kościołowi katolickiemu na Wschodzie" - darowizna. Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie materialne diecezjom na Wschodzie.

Reklama

Ks. Józef Kubicki TChr
Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie

Święcenia biskupie ks. prof. Andrzeja Dzięgi

Małgorzata Kołodziejczyk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystość Chrystusa Króla odbyły się święcenia biskupie ks. Andrzeja Dzięgi połączone z uroczystym ingresem do katedry sandomierskiej oraz kanonicznym przejęciem diecezji. Uroczystej celebracji przewodniczył abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce; współkonsekratorami byli: abp Józef Życiński - metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL oraz biskup senior Wacław Świerzawski.
Katedra sandomierska nie mogła pomieścić wielu znamienitych gości oraz licznie przybyłych na uroczystości kapłanów i wiernych z całej diecezji. Przybyli arcybiskupi i biskupi z Polski, ale też z Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Swoją modlitwą otoczył Biskupa Andrzeja m.in. Senat Akademicki KUL, Rada Wydziału Prawa KUL, delegacja Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych i wielu uczelni wyższych w Polsce. W sposób szczególny zaznaczyły się w tym gronie delegacje z miejsc, z którymi bp Andrzej Dzięga związał swoje kapłańskie życie: z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej, rodzinnej parafii w Radzyniu Podlaskim, drohiczyńskiej parafii w Kosowie Lackim, z którą ks. Dzięga jest związany od 20 lat, oraz z ordynariatu polowego Wojska Polskiego. Przy ołtarzu z Biskupem Andrzejem stanęło także 6 kapłanów z jego najbliższej rodziny - w tym dwu starszych braci.
Biskup pomocniczy Marian Zimałek, witając nowego biskupa sandomierskiego w progach katedry, powiedział, że przez ostatni tydzień we wszystkich świątyniach diecezji rozbrzmiewała w intencji posługi Biskupa Andrzeja modlitwa różańcowa. Jego nominacja ogłoszona została bowiem 7 października, w dniu wspomnienia Matki Bożej Różańcowej, a także w Roku Różańca. W specjalnym telegramie prymas Polski - kard. Józef Glemp powitał bp. A. Dzięgę w gronie Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj L. Głódź, z którym bp Dzięga współpracował jako kanclerz Kurii Wojskowej, odczytał nominację, przyjętą serdecznymi oklaskami: "Minister Obrony Narodowej mianował Księdza Biskupa Nominata - dotychczas majora - podpułkownikiem".
Po Ewangelii i odśpiewaniu radosnego O Stworzycielu Duchu, przyjdź, rozpoczęły się obrzędy święceń biskupich. Po nich bp Dzięga na długo "zniknął" wśród wiernych zgromadzonych w katedrze, udzielając po raz pierwszy pasterskiego błogosławieństwa.
W wygłoszonej homilii abp Józef Kowalczyk, zwracając się do Biskupa Nominata, stwierdził, że jego posługa biskupia rozpoczyna się pod szczególną opieką Matki Bożej. "Ojciec Święty obdarzył Cię szczególnym zaufaniem, powierzając prowadzenie w ziemskiej posłudze wiary, nadziei i miłości diecezji sandomierskiej, tak drogiej sercu Papieża" - powiedział. Zwrócił uwagę na wymowny fakt, że bp Dzięga przychodzi do Sandomierza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, by w pewien sposób spłacić dług wobec swoich poprzedników. Do tej szczególnej więzi KUL-u z diecezją sandomierską nawiązał później bp A. Dzięga, wskazując m.in. na pochodzącego stąd sługę Bożego Wincentego Granata - profesora i rektora KUL, którego proces beatyfikacyjny trwa.
Bp Wacław Świerzawski podzielił się z zebranymi głęboką sugestywną refleksją na temat, co znaczy, że Chrystus jest moim Królem i Panem, oraz czym winno być dla człowieka wyznawanie Chrystusa Króla. Drugi współkonsekrator - abp Józef Życiński powiedział o Biskupie Andrzeju: "Patrzyłem na jego posługę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i podziwiałem wiele cech jego bogatej osobowości. W szczególny sposób jestem mu wdzięczny za to, że potrafił tworzyć klimat jedności i Wieczernika, kiedy przyszło rozwiązywać czasami problemy bardzo trudne".
Nie sposób przywołać wszystkich wzruszających słów, które wypowiedział na zakończenie Biskup Andrzej, kreśląc w nich - przez spotkanych ludzi - swoją kapłańską drogę, trwającą już 25 lat. Na jedno zwrócił uwagę w sposób szczególny. Podkreślił, że podczas uroczystości Biskup Wacław przekazał mu pastorał bp Mariana Ryxa, w okresie międzywojennym inicjatora I Synodu Diecezji Sandomierskiej.
Przez transmisję Radia Maryja, a także obecność innych, katolickich i świeckich mediów w uroczystości uczestniczyły duchowo rzesze wiernych zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Reklama

Konwiwencja Neokatechumenatu

W dniach 18-21 listopada odbyła się Konwiwencja Prezbiterów Drogi Neokatechumenalnej. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji zatwierdzenia statutów Drogi przez Stolicę Apostolską. Przybyło ok. 350 księży proboszczów, prezbiterów, kleryków z Seminarium "Redemptoris Mater" oraz 50 katechistów wędrownych z: Polski, Estonii, Finlandii, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Izraela. Msze św. sprawowali: biskup diecezji siedleckiej Zbigniew Kiernikowski, biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski, metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak i bp Jan Wątroba z Częstochowy. Katechezy poświęcone były m.in. potrzebom duszpasterskim Neokatechumenatu i działalności Seminarium "Redemptoris Mater".

Reklama

Modlitwa kapłanów diecezji siedleckiej

18 listopada Apelem Jasnogórskim, który poprowadził bp Henryk Tomasik, rozpoczęło się czuwanie 123 kapłanów z całej diecezji siedleckiej. "Pragniemy razem z Tobą, Matko nasza, wielbić Trójcę Świętą - modlił się podczas Apelu bp H. Tomasik - za sakrament kapłaństwa i nasz w nim udział, za sanktuaria maryjne w naszej diecezji, za Męczenników Podlaskich, którzy są dla nas wzorem świadectwa wiary". Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski zawierzył Matce Bożej diecezję i swoje w niej posługiwanie: "Dzisiaj tu jestem z poczuciem i świadomością odpowiedzialności za to, co dzieje się i ma się dziać, a także za to, co nie powinno się dziać w naszej diecezji". Na czuwanie złożyły się m.in.: Msza św., konferencja bp. Z. Kiernikowskiego, Liturgia Słowa, Różaniec, Godzinki i rozważania.

Reklama

Koncert chórów częstochowskich

W przeddzień wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w Kaplicy Matki Bożej zgromadziły się chóry częstochowskie: "Collegium Cantorum" - Chór Akademicki Politechniki Częstochowskiej, Chór Kameralny Instytutu WSP w Częstochowie, Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia", Schola "Cantorum" parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Schola WSD Archidiecezji Częstochowskiej oraz Zespół Wokalny "La Musica Corale". "Pragnę podziękować za Wasz trud i za to, co dajecie z siebie, pomnażając talenty (...). Śpiewacie na chwałę Bożą i na cześć Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej" - powiedział na powitanie chórzystów podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. Następnie w ramach obchodów 55-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Bolesława Ociasa odbył się koncert.

10. Sympozjum Duszpasterzy Młodzieży Uzależnionej

W dniach 21-22 listopada w sympozjum poświęconym roli rodziny w leczeniu uzależnień wzięło udział 90 duszpasterzy i pracowników ośrodków, które pomagają ludziom uzależnionym. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej sprawowali biskupi częstochowscy: abp Stanisław Nowak i bp Antoni Długosz. "Jednym z powtarzających się powodów sięgnięcia po narkotyk jest patologia występująca w rodzinie - mówił bp A. Długosz, krajowy duszpasterz młodzieży nieprzystosowanej społecznie. - Patologią jest brak miłości w rodzinie, brak czasu dla dzieci i szczerych rozmów w rodzinie". Sympozjum zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Osób Uzależnionych "Betania" w Mstowie k. Częstochowy.

Górnicy czczą swoją Patronkę

24 listopada przybyła 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Górników. Blisko tysiąc pracowników kopalń węgla kamiennego i brunatnego, soli, siarki, miedzi, cynku i ołowiu przeszło spod kościoła pw. św. Barbary na Jasną Górę. Mszę św. o godz. 11.00 w Bazylice odprawił bp Jan Wątroba. Przybyłych powitał o. Jan Zinówko, duchowy opiekun górników ze strony Jasnej Góry, który przed wstąpieniem do Zakonu pracował w górnictwie. W kazaniu do górników bp Jan Wątroba powiedział: "Od wielu już lat trwają zmiany w naszej Ojczyźnie. Ale ich skutki już zbyt boleśnie dotykają konkretnego człowieka. Bezrobocie i jego następstwa zagrażają kolejnym tysiącom rodzin. Lęk i niepewność, poczucie zagrożenia i niesprawiedliwości znów każą domagać się słusznych praw. Kościół staje solidarnie przy człowieku skrzywdzonym i zalęknionym". Górnicy modlili się szczególnie o bezpieczną pracę i o miejsca pracy. W programie znalazła się także Droga Krzyżowa i Akt Zawierzenia Matce Bożej. Organizatorem pielgrzymki był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" na czele z Józefem Sowadą z Bytomia oraz ks. Bernardem Czernieckim, kapelanem SGiE. W pielgrzymce uczestniczył m.in. Kazimierz Grajcarek, przewodniczący SGiE.

Reklama

Czuwanie Sióstr Pallotynek

13. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek zgromadziło na Jasnej Górze 23 listopada ok. 1, 2 tys. osób zaangażowanych w pomoc Zgromadzeniu. Mszę św. o północy odprawił ks. prał. Czesław Wala. Pielgrzymi dokonali Aktu Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. W programie spotkania znalazł się m.in. recital Waldemara Koconia oraz misterium pt. Bóg bogaty w miłosierdzie, przygotowane przez Wspólnotę Wieczernikową z Pisza. Organizatorką czuwania była s. Consolata Majewska.

Stowarzyszenia Uwłaszczeniowe

W uroczystość Chrystusa Króla - 24 listopada o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski odprawił Mszę św. dla ok. 300-osobowej 4. Pielgrzymki Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, Ligi Polskich Rodzin i organizacji wspierających - w 3. rocznicę Intronizacji Chrystusa Króla. "My jako ludzie wierzący i dzieci Kościoła Chrystusowego mamy ten wielki zaszczyt i obowiązek kierować się nauką samego Jezusa Chrystusa" - mówił Ojciec Przeor. Senator Adam Biela odczytał akt uznania Jezusa Chrystusa Królem organizacji, a poseł Halina Szustak - akt poświęcenia organizacji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Uczestnicy pielgrzymki zastanawiali się nad problemami uwłaszczenia, wyprzedaży majątku narodowego oraz zagadnieniami związanymi z Unią Europejską.

W skrócie

21 listopada we Mszy św. wzięli udział uczestnicy 6. Ogólnopolskiego Sympozjum Księgowych Energetyków, odbywającego się w Częstochowie. Organizatorką pielgrzymki była Elżbieta Wąs z Zakładu w Częstochowie.

23 listopada podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem prawicowi przedstawiciele Rady Miasta Częstochowa wraz z prezydentem Tadeuszem Wroną dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej.

Zapowiedzi

Od 1 grudnia 2002 r. w Jasnogórskim Sanktuarium zmienia się czas odprawiania Mszy św. w niedziele i święta.
W Kaplicy Matki Bożej Msze św.: godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15 i Różaniec - godz. 16.15;
W Bazylice Jasnogórskiej Msze św.: godz. 5.30, 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 13.00, 17.00 i 19.00.

15 grudnia - Opłatek i przyniesienie Światła z Betlejem przez harcerzy.

Jednym zdaniem

Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze na 320. Zebraniu Plenarnym wybrali Radę Stałą Episkopatu w odnowionym składzie. Powodem wyborów było wygaśnięcie kadencji Rady. Do obecnej Rady Stałej wchodzą z urzędu członkowie prezydium Konferencji Episkopatu: kard. Józef Glemp - przewodniczący Konferencji, abp Józef Michalik - wiceprzewodniczący Konferencji i bp Piotr Libera - sekretarz generalny. Z wyboru: abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański, abp Damian Zimoń - metropolita katowicki, abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, abp Alfons Nossol - biskup opolski, bp Kazimierz Ryczan - biskup kielecki, bp Sławoj Leszek Głódź - biskup polowy WP, bp Stanisław Wielgus - biskup płocki. W Radzie Stałej pozostał abp Henryk Muszyński, gdyż nie wygasła jego kadencja. Nowym przewodniczącym Komisji Nauki Wiary został bp Zygmunt Zimowski, zaś delegatem Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa akademickiego - bp Marek Jędraszewski. Konferencja Episkopatu Polski wydała list pasterski pt. Dialog warunkiem pokoju.

A. F. Rasmussen - premier Danii, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, przedstawił lepszą propozycję finansową dla kandydatów do UE. Polska m.in. miałaby otrzymać: rekompensatę dla budżetu w pierwszym roku po wstąpieniu do UE, podniesienie dopłat dla rolników do 40 proc. unijnego poziomu (dotąd mówiono o 25 proc.) i zwiększenie limitów produkcji rolnej.

Sejm uchwalił budżet na 2003 r. Zakłada on, że dochody wyniosą 154,9 mld zł, wydatki - 193,6 mld zł, a deficyt - 38,7 mld zł. W ostatniej chwili - wobec fiaska abolicji i niższych dochodów z opłat restrukturyzacyjnych - trzeba było "załatać" wynoszącą ponad 1 mld zł "dziurę". Sejm zdecydował m. in., że Warszawa nie otrzyma dodatkowych 100 mln zł na budowę metra. "To zemsta na warszawiakach, skutek złości z powodu wyników wyborów samorządowych w stolicy" - skomentował prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Cała opozycja głosowała przeciwko ustawie.

Posłowie zadecydowali, że składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrośnie z 0,25 proc. - do 8 proc., a wzrostu składki nie będzie można odliczyć od podatku.

Posłowie SLD-UP i PSL przeforsowali w Sejmie ustawę ograniczającą prawa spółdzielców mieszkaniowych. Przyjęte regulacje całkowicie zaprzeczają zasadom ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2000 r. Najistotniejszymi zmianami są: przywrócenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu oraz zlikwidowanie możliwości podziału spółdzielni na drodze sądowej.

Sejm debatował nad prezydenckim projektem ustawy o referendach, który przewiduje m. in., że jeśli frekwencja w referendum unijnym nie przekroczy 50 proc., umowę o przystąpieniu Polski do UE ratyfikuje parlament. Projekt skierowano do komisji.

Leszek Miller podczas obrad Rady Krajowej SLD zażądał, by szefowie struktur SLD, którzy kandydowali w wyborach samorządowych i przegrali, podali się do dymisji.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski skorzystał z prawa łaski i zawiesił Krystianowi Waksmundzkiemu - podającemu się za "komendanta Związku Legionistów Polskich" - karę więzienia za kradzież insygniów (buławy i szabli) marszałka Rydza-Śmigłego ze zbiorów Jasnej Góry. Złodziej nie zwrócił skradzionych przedmiotów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję