Reklama

Niedziela w Warszawie

U najlepszej Lekarki

W intencji osób chorych onkologicznie i ich rodzin modlono się w czasie Mszy św. w kościele Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie, gdzie czczona jest Matka Boża z argentyńskiego Luján.

Msza św. rozpoczęła się nowenną do Matki Bożej z odczytaniem imiennych intencji za chorych i litanią do Madonny z Luján.

W kazaniu ks. Michał Lubowicki, nawiązując do pierwszego czytania o losach sprzedanego przez swych braci do Egiptu Józefa, zwrócił uwagę, że Józef na kartach Księgi Rodzaju zapłakał trzykrotnie. Po raz pierwszy, kiedy usłyszał rozmowę swoich braci po ich przybyciu do Egiptu, następnie w momencie, gdy pozwolił rozpoznać się braciom. Trzeci raz Józef zapłakał, kiedy dotarły do niego wymyślona przez braci prośba ich ojca Jakuba o to, aby Józef wybaczył im fakt sprzedania go w młodości w niewolę do Egiptu. – Bracia Józefa bali się, że ten będzie się na nich mścił po śmierci ich ojca, dlatego włożyli w jego usta słowa, których on nie wypowiedział. Józef wiedział, że nie były to słowa Jakuba. Zrozumiał, że bracia widzą w nim okrutnego człowieka, który będzie chciał odpłacić im z nawiązką za dokonane zło. To go zabolało – podkreślił ks. Lubowicki.

Reklama

- Podobnie jest z nami. Myślimy, że musimy sobie czymś kupić Bożą życzliwość. Widać to szczególnie wyraźnie w momencie, kiedy mierzymy się z cierpieniem. Zapominamy, że Bóg oddał za nas swoje życie na krzyżu – z miłości do nas – zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że bardzo często w naszych sercach pokutuje obraz Boga stworzony na nasz własny obraz i podobieństwo. – Czy pozwalam Bogu ten obraz we mnie korygować? – pytał.

Ks. Lubowicki podkreślił, że Józef rozpłakał się, bo zobaczył, ze bracia dalej nie wierzą w jego dobroć. – Może dzisiaj jest moment, gdy patrzymy w oczy Matki Bożej z Luján i Pana Jezusa próbując dostrzec w ich obliczach kogoś, kogo musimy przebłagać? A Oni mówią nam: kocham cię bezwarunkowo. Nie jesteś petentem w urzędzie – zaznaczył rezydent parafii Ofiarowania Pańskiego.

Dodał, że pandemia pokazała nam, że życie ludzkie jest bardzo kruche. Jezus z Maryją przychodzą, aby nam powiedzieć, że są z nami w każdym momencie naszego życia. - Pan pyta nas dziś, jak Go widzimy. On zawsze jest po naszej stronie, jest naszym Bratem. Bardzo potrzebujemy Maryi, naszej Matki. Ona nam przypomina, że jesteśmy dziećmi, a Bóg jest naszym Ojcem – wskazał ks. Lubowicki i dodał, że stół ołtarza to stół rodzinny, domowy, przy którym jesteśmy kochani od początku do końca.

Reklama

Po Mszy św. odbył się obrzęd namaszczenia olejem poświęconym ku czci Matki Bożej. Sakramentalium udzielane było z zachowaniem sanitarnych norm bezpieczeństwa.

Matka Boża z Luján czczona jest w ursynowskiej parafii od 1987 r. Figurę Patronki Argentyny podarował powstającej parafii kard. Józef Glemp po powrocie ze spotkania z Polonią tego kraju.

W 1999 r. z inicjatywy Norberto Augé, ówczesnego ambasadora Argentyny w Polsce, we wznoszonym właśnie kościele utworzono osobną kaplicę Matki Bożej z Luján. W jubileuszowym roku 2000 uroczyście intronizowano nową, większą figurę, ufundowaną i sprowadzoną z Argentyny przez prezesa Fundacji Argentyńskiej, Ricardo Fernandeza Nuneza.

W następnym roku kościół Ofiarowania Pańskiego odwiedził abp Hector di Monte. Jako wotum ofiarował koronę dla Matki Bożej i ozdobny półksiężyc pod Jej stopy. Wedle kościelnego prawa nie była to jednak oficjalna koronacja wizerunku, której dokonał w ubiegłym roku kard. Kazimierz Nycz. – Maryja jest Służebnicą Pańską dla Boga, Kościoła i każdego z nas. Koronować Maryję to zobowiązać się do jeszcze większej służby, a moment koronacji ma właśnie to nam przypomnieć – mówił wtedy metropolita warszawski.

Dlaczego Madonna z Luján czczona jest jako patronka osób walczących z chorobą nowotworową? W pobliżu kościoła znajduje się ogromne Centrum Onkologii. W czasie jednej z uroczystości śp. kard. Glemp powiedział, że cieszy się, że to właśnie tutaj „przyprowadził” Madonnę z Luján i pragnąłby, aby Ona w tym miejscu stała się szczególną patronką dla wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi oraz ich bliskich.

Raz w miesiącu sobotnia Eucharystia, sprawowana w intencji chorych, poprzedzona jest nowenną do Matki Bożej z Luján. Ursynowskie parafianki ofiarowały już kilka razy Maryi swoje prywatne precjoza i kosztowności. Wykorzystano je do uszycia dla Maryi ozdobnych sukienek – jedna wykonana jest z bursztynu.

Msza św. w intencji chorych odprawiana jest w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 9.30. Kolejne Eucharystie odbędą się: 14 sierpnia, 11 września, 9 października, 13 listopada, 11 grudnia 2021 r.

Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: madonnazlujan@gmail.com.

2021-07-10 13:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U papieskiej Madonny

Nie trzeba lecieć do dalekiej Argentyny, aby spojrzeć w oczy Patronce ojczystego kraju papieża Franciszka. Matka Boża z Luján czczona jest też w… Natolinie.

Niewielka figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczona jest w specjalnej kaplicy w lewej nawie kościoła Ofiarowania Pańskiego. Trafiła tu dzięki kard. Józefowi Glempowi, który jako Prymas Polski odwiedził argentyńską Polonię. W prezencie otrzymał kopię cudownej figurki Madonny z Luján – narodowego sanktuarium Argentyny. Prymas obiecał, że przekaże ją jednemu z budujących się kościołów w Warszawie. Zdecydował, że figurka trafi do Natolina.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję