Reklama

Polska

3. dzień konferencji o przyszłości chrześcijaństwa w Europie

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

konferencja

Artur Stelmasiak

Wartości przekazywane przez Kościół mają wpływ na życie społeczne - stwierdziła podczas warsztatów "Kościół a społeczeństwo - dialog i współpraca" prof. Aniela Dylus. Spotkanie odbyło się w ramach konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji". Wzięli w nim udział przedstawiciele polskich i rosyjskich instytucji.

Ks. Roman Bogdasarow z Wydziału ds. Wzajemnych Kontaktów między Kościołem i Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego zaznaczył, że przez lata wyłącznie dzięki działalności Kościoła obywatele jego kraju mogli poznać historię sprzed 1917 roku. Również teraz Kościół pełni funkcję ochrony pamięci historycznej, stoi na straży dialogu między przedstawicielami różnych religii. Prelegent podkreślił, że Cerkiew pełni także funkcję edukacyjną przez krzewienie kultury prawosławnej wśród młodzieży, a teologia stała się przedmiotem akademickim. - Wobec postępującej w społeczeństwie rosyjskim laicyzacji dla Kościoła ważnym jest by być obecnym w każdym aspekcie życia obywateli, zwłaszcza wierzących - powiedział ks. Bogdasarow. Dodał, że duchowni nie odpowiadają za budowę społeczeństwa obywatelskiego, ale uczestniczymy w nim jako obywatele przez tworzenie przyparafialnych organizacji charytatywnych, społecznych i edukacyjnych.

- Wartości przekazywane przez Kościół mają wpływ na życie społeczne - stwierdziła podczas warsztatów prof. Aniela Dylus z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Dlatego nie można zamykać go w murach świątyni - podkreśliła. Zdaniem prelegentki, Kościół ma pełnić rolę integracyjną i umacniać społeczeństwo.

Ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego odniósł się do pojęcia trzeciego sektora, który obejmuje społeczeństwo obywatelskie. - Role Kościoła można podzielić na dwa wymiary: instytucjonalny i moralny - powiedział. W kontekście pierwszego z nich wymienił tzw. kościelne osoby prawne, instytucje zajmujące się nie tylko sprawami religijnymi np. szkoły katolickie, a także nieformalne organizacje, często skupione wokół parafii oraz stowarzyszenia, które nie są formalnie katolickie, ale przekazują zasady religii przez katolickość ich członków. Natomiast w wymiarze moralnym patrzymy przez pryzmat duchowości.

Reklama

Pracownik sekretariatu ds. Stosunków Międzychrześcijańskich Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, ks. Aleksij Dikariow nawiązał do lat 80., gdy w Rosji zaczynała się transformacja. Pozwoliło to na tworzenie się podwalin społeczeństwa obywatelskiego, a Cerkiew stała się częścią tego procesu.

- Formacja religijna i obywatelska trwa od dzieciństwa i realizowana jest przez udział dzieci i młodzieży w działalności naszej organizacji - powiedziała Joanna Święcicka, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

- Nasza fundacja realizuje szereg projektów międzynarodowych, przede wszystkim na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie i w Rosji, mających na celu utworzenie przestrzeni społecznej potrzebnej do rozwoju demokracji lokalnej - zaznaczył Przemysław Fenrych z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Pomocnik zastępcy rektora ds. pracy naukowej i teologicznej Moskiewskiej Akademii Nauk, ks. Antoni Borisow stwierdził, że sformułowanie "Kościół a społeczeństwo" nie jest do końca prawidłowe. - Z punktu widzenia tego stanowiska możemy zauważyć wykluczanie się lub współpracę tych podmiotów, jest to sprzeczne z biblijnym rozumieniem Kościoła i nauczaniem naszych ojców - powiedział. Ks. Borisow odniósł się do słów św. Augustyna, który pisał o tym, że chrześcijaństwo przenika przez wszystkie płaszczyzny społeczne. - Rosyjska Cerkiew Prawosławna oraz Kościół Katolicki w Polsce pełnią funkcję misyjną przez pracę zwykłych księży - dodał.

Prowadzący warsztaty "Kościół a społeczeństwo - dialog i współpraca" Krzysztof Tomasik, kierownik działu zagranicznego KAI zaznaczył, że najważniejszym celem spotkania było poznanie się osób zajmujących się działalnością społeczną i pracą nad rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Rosji.

2013-11-30 18:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: Creatio Continua. Ekologia integralna i wyzwania antropocenu

Naukowcy szacują, że do roku 2050 może zginąć nawet milion gatunków. Człowiek jest sprawcą i zarazem uczestnikiem VI masowego wymierania żywych organizmów na Ziemi. Czy katastrofa klimatyczna wyznaczy kres epoki człowieka?

Wraz z postępującą degradacją planety, człowiek zaczyna rozumieć, że na nim spoczywa odpowiedzialność za bioróżnorodność, za stan atmosfery, za klimat jednym słowem – za życie na Ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję