Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

„Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” w Tarnogrodzie

TARNOGRÓD. W niedzielę, 27 czerwca 2021 roku, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, po Mszy Świętej o godz. 11.00, odbędzie się wydarzenie historyczno - społeczno – kulturalne upamiętniające 78-rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród i 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie upamiętniające 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie połączone jest z gminnymi obchodami 78. rocznicy wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród.

Uroczystość poprzedzi złożenie kwiatów i wieńców, które odbędzie się o godz. 10.45 przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie.


Podziel się cytatem

Reklama

O godz. 11.00 w kościele parafialnym w Tarnogrodzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji ofiar wysiedlenia z miasta i gminy Tarnogród oraz w intencji ofiar banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Po mszy św. o godz. 12.30 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbędzie się prelekcja prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

Organizatorami wydarzenia historyczno - społeczno - kulturalnego w Tarnogrodzie są: Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne.

Reklama

Jak poinformowała Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, moderator organizacyjny wydarzenia, na wydarzenie złożą się: złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie, msza św., wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie”, prelekcja prof. Adama Kulczyckiego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” oraz promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”.

Ponadto, po południu, o godz. 15.00 odbędzie się spotkanie z Anną Jączek, archeologiem pracującym na stanowiskach archeologicznych na terenach przy przebudowie drogi nr 835 oraz ze współpracującymi z nią eksploratorami.

Podczas uroczystych obchodów na stoisku Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego można będzie nabyć lokalne publikacje. Natomiast firma Euro-Car Sp. z o. o. z Zamościa przygotowała ekspozycję samochodów marki Renault i Dacia.

Można będzie też nabyć książkę „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” promowaną przez prof. Kulczyckiego.

- Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca 1943 roku - Krwawa Niedziela na Wołyniu 11 lipca 1943 - poinformował prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, inicjator przedsięwzięcia. - Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu i w kolejnych dniach mordów.

Zdaniem prof. Adama Kulczyckiego, Cerkiew greckokatolicka mogła wiele uczynić w sprawie pojednania obu narodów i w sprawie rozładowania nacjonalistycznych i faszystowskich nastrojów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz na Lubelszczyźnie.

Reklama

- W oparciu o źródła zastane i opracowania tematyczne przedstawiające problemy polsko - ukraińskie możemy poznać różne zachowania duchowieństwa ukraińskiego na dawnych kresach południowo - wschodnich II Rzeczypospolitej - powiedział prof. Adam Kulczycki. - Najczęstszą jednak reakcją duchowieństwa, która nieodłącznie towarzyszyła odbywającym się mordom dokonywanym przez SB - OUN i UPA, oraz przez inne organizacje nacjonalistyczne na Polakach, była milcząca zgoda. Być może jedną z przyczyn była troska o własne bezpieczeństwo. Część duchowieństwa greckokatolickiego i część prawosławnego była zaangażowana w inspirowanie i podsycanie nienawiści Ukraińców do Polaków, swoich sąsiadów, którzy zamieszkiwali te same ziemie co Ukraińcy. Niekiedy duchowieństwo ukraińskie brało udział w zbrodniach na Polakach, zdarzało się, że wręcz nimi kierowało.

Były przypadki uczestnictwa w mordach na Polakach dzieci duchownych ukraińskich, na przykład Stefana Bandery - dodał prof. Adam Kulczycki.

- Zainteresowanych serdecznie zapraszam do uczestnictwa w wydarzeniu historyczno - społeczno – kulturalnym upamiętniającym 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie, aby dowiedzieć się więcej o tych tragicznych wydarzeniach z historii Polski, o których trudno przeczytać w szkolnych podręcznikach czy kolorowych czasopismach – zaprasza na wydarzenie prof. Adam Kulczycki.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TK „Niedziela”, Katolickie Radio Zamość, TVP 3 Lublin, „Gazeta Parlamentarna”, portal kresy.pl, Regionalny serwis internetowy biłgoraj.com.pl.

Wydarzenie historyczno - społeczno - kulturalne w Tarnogrodzie wspierają: Polski Cukier, Euro-Car Zamość, Nadleśnictwo Biłgoraj, Goldsun - Radosław SZEWCZUK.

Reklama

***

Szczegółowy program wydarzenia historyczno - społeczno – kulturalnego upamiętniającego 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie wygląda następująco:

* Wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” (wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie)

* Prelekcja prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

* Promocja Książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam).

2021-06-28 10:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję