Reklama

Z Francji

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznica ataku na Amerykę

Pierwszy raz przeżywamy rocznicę " tego wydarzenia". Bolesne wspomnienia są przez cały czas świeże. Straszne obrazy jakby nie straciły nic ze swej ostrości. Bezprecedensowa manifestacja nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka z 11 września 2001 r. żyje w nas. Najgorsze, że praktycznie każdy dzień przynosi tej manifestacji nowe odsłony. Są one może mniej spektakularne, nie ma w nich takiego "rozmachu" i takiej kondensacji zła, ale w istocie nie różnią się od nowojorskiego pierwowzoru. Zawsze chodzi tutaj o drugiego człowieka, który zamiast być bliźnim, staje się wrogiem. Codziennie dowiadujemy się, jak wielu jest wrogów w rodzinie ludzkiej.
Sytuacja ta objawia duchową nędzę człowieka. Tej strasznej chorobie nie zaradzi sprawiedliwość. Jedyne, co może uleczyć człowieka owładniętego nienawiścią i pogardą, człowieka, który zapiera się samego siebie - to miłosierdzie. Miłosierdzie Boga i miłosierdzie ludzkie, które jest odbiciem Bożego Miłosierdzia.
Rocznica ataku na Amerykę jest więc apelem do sumień ludzi całego świata o wyobraźnię miłosierdzia, która sprawia, że w drugim człowieku częściej, a daj Boże zawsze, dostrzegać będziemy nie wroga czy w lepszym przypadku tylko obcego, ale bliźniego, a nawet brata.

Redakcja

Kampania nt. katechezy w domach handlowych

Kampanię informacyjną na temat katechezy rozpoczęła w stołecznych domach handlowych archidiecezja paryska. Kościół chce w ten sposób dotrzeć do rodziców niepraktykujących, którzy pragną jednak przekazać wiarę swoim dzieciom. Młodzież w koszulkach z logo kampanii będzie rozprowadzać foldery z informacjami o katechezie na paryskich bazarach.
W najbliższych dniach zostaną ponadto rozesłane listy do rodzin mających dzieci w wieku szkolnym. Otwarto też specjalną stronę na ten temat w Internecie.
Inicjatywa jest odpowiedzią na zjawisko spadku liczby uczestników katechezy. W liczącej ponad dwa miliony wiernych archidiecezji paryskiej w lekcjach religii uczestniczy 17 tys. dzieci i mło-
dzieży. Katecheza prowadzona jest przy parafiach przez blisko 1400 osób. W większości są to odpowiednio przygotowani świeccy. W szkołach średnich działają duszpasterstwa, gdzie młodzież może spotkać się z osobą duchowną. W kosmopolitycznej metropolii paryskiej katecheza prowadzona jest także w narodowych misjach katolickich.

Poświęcono najwyższy krzyż na Bałkanach

28 sierpnia br. w stolicy Macedonii - Skopje poświęcono największy krzyż na Bałkanach. Krzyż postawiono na górze Vodno z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa. Jego budowa trwała 2 lata. Krzyż ma 76 m wysokości; oświetlony 500 reflektorami, jest już widoczny z odległości 80 km od Skopje.
W uroczystości wzięli udział m.in.: premier macedońskiego rządu Ljubco Georgievski oraz zwierzchnik Macedońskiego Kościoła Prawosławnego - Arcybiskup Stefan.
Premier Ljubco Georgievski podczas ceremonii powiedział m.in.: "Ten krzyż jest naszą modlitwą za zwycięstwo i o pomyślność Macedonii oraz prośbą o opiekę nad narodem macedońskim".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

WŁOCHY

Skandal na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji wywołał biorący udział w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa brytyjski film zatytułowany Magdalene´s Girl. Fabuła opowiada o prowadzonym przez zakonnice domu dla upadłych dziewcząt, które są maltretowane przez siostry-sadystki. Reżyserem filmu jest Szkot Peter Mullan, który twierdzi, że sam jest katolikiem, a bohaterki jego filmu "niczym nie różnią się od afgańskich talibów i innych fanatyków".
S. Anna Burnetta, salezjanka, która obejrzała festiwalową projekcję, nie może otrząsnąć się z szoku. "Najbardziej przeraziła mnie dziesięciominutowa owacja na koniec. Ciarki mi przeszły po plecach" - powiedziała. "To ordynarna antyklerykalna demagogia" - stwierdził m.in. doradca premiera Włoch, politolog - ks. Gianni Baget Bozzo.

Reklama

WENEZUELA

Informacje o akcji wykupu polskiego zboża i przesłania go głodującym w Afryce podano w telewizji w Wenezueli - poinformował pracujący w tym kraju polski misjonarz - ks. Stanisław Brudek, salezjanin. Według niego, mieszkańcy Wenezueli są zdziwieni, że Kościół w dalekiej Polsce interesuje się losem głodujących. Niektórzy mają nadzieję, że choć na razie mowa jest o wysłaniu zboża do Afryki, to być może w przyszłości z podobnej akcji skorzystają także ubodzy w południowoamerykańskiej Wenezueli.

UKRAINA

W Kijowie odbyły się uroczystości z okazji 160-lecia poświęcenia prokatedry św. Aleksandra - najstarszej świątyni rzymskokatolickiej w stolicy Ukrainy. Przewodniczył im ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej - bp Jan Purwiński. Obecni byli biskupi, przedstawiciele świata polityki, dyplomacji, darczyńcy z Polski, Niemiec, Kanady oraz rzesze wiernych.
W czasie uroczystości poświęcono organy - dar katolików niemieckich oraz wręczono jubileuszowe medale osobom, które pomagają lub pomagały wspólnocie polskiej i Kościołowi na Ukrainie.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Zwierzchnicy Kościołów w Afryce podczas Szczytu Ziemi w Johannesburgu (RPA) ostro skrytykowali zjawisko globalizacji, które - jak określili - "nie skutkuje w odniesieniu do ponad 2/3 ludności świata, żyjących w nędzy". Zdaniem organizacji pozarządowych, Szczyt zakończył się fiaskiem, a zadowoleni są z niego tylko politycy i biznesmeni. Według rzecznika komisji "Iustitia et Pax" Episkopatu południowoafrykańskiego, ze spotkania w Johannesburgu wykluczono biednych i bezrobotnych.

Drugą parafię katolicką otwarto w stolicy Mongolii - Ułan Bator. Jak oświadczył prefekt apostolski - ks. Venceslao Padilla, leżący na obrzeżach miasta nowy ośrodek duszpasterski będzie służył nie tylko mieszkającym tam katolikom, ale ułatwi prowadzenie pracy charytatywnej.

W mieście Thành-Phô Hô Chĺ Minh w Wietnamie otwarto pierwszy szpital katolicki. Poświęcenia obiektu dokonał tamtejszy arcybiskup - Jean-Baptiste Pham Minh Mân. Dotychczas Kościołowi katolickiemu w komunistycznym Wietnamie nie wolno było prowadzić tego typu placówek.

Według The Washington Post, al.-Kaidzie udało się przewieźć do Sudanu złoto talibów. To kolejny sygnał, że siatka terrorystyczna Osamy bin Ladena ma się dobrze - twierdzą komentatorzy amerykańskiego dziennika. n Coraz bardziej intensywne przygotowania USA i Wielkiej Brytanii do obalenia dyktatury Saddama Husajna w Iraku skłoniły wicepremiera tego kraju Tarika Aziza do deklaracji współpracy z ONZ w sprawie rozwiązania kryzysu w stosunkach z USA. Tymczasem szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw w rozmowie z BBC powiedział, iż nie zostały wyczerpane środki pokojowego zakończenia konfliktu, wśród nich wymienił powrót do Iraku inspektorów ONZ.

Na lotnisku w Vaesteraes pod Sztokholmem zatrzymano Szweda tunezyjskiego pochodzenia, który usiłował wsiąść do samolotu z pistoletem. Policja ustaliła, że chciał on porwać samolot i rozbić go o ambasadę USA w jednym z krajów Europy. n Ponad 100 nauczycieli w kubańskich miastach Manicaragua i Villa Clara zostało zwolnionych z pracy za odmowę podpisania projektu reformy konstytucji, która głosi "nienaruszalność i niepodważalność" ustroju socjalistycznego na wyspie.

Greccy konsumenci, rozgniewani drożyzną, za którą obwiniają wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej - euro, przystąpili do ogólnokrajowego bojkotu sklepów. Z oficjalnych danych wynika, że w ciągu 12 minionych miesięcy różne artykuły zdrożały w Grecji nawet do 40 %. n W Miednoje -

w 2. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojskowego - odbyły się uroczystości upamiętniające 6 tys. jeńców za-mordowanych tam przez NKWD w 1940 r. n Rosja przedstawiła Unii Europejskiej nowe propozycje w sprawie tranzytu z obwodu kaliningradzkiego: m.in. zgadza się na wprowadzenie wiz dla wszystkich jej obywateli podróżujących przez Polskę od chwili przystąpienia naszego kraju do UE.

Premier Izraela Ariel Szaron odrzucił europejski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, zakładający utworzenie do 2005 r. państwa palestyńskiego. n Według szacunków amerykańskiej organizacji USAID, co piąte palestyńskie dziecko poniżej 5. roku życia cierpi na niedożywienie. Najważniejszą przyczyną tego stanu są izraelskie sankcje nałożone na Autonomię Palestyńską.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek skierował przesłanie do księży Kościoła radomskiego

2024-03-28 17:05

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

papież Franciszek

diecezja radomska

PAP/GIUSEPPE LAMI

- Przezwyciężajcie ludzkie podziały, aby pracować razem w Winnicy Pańskiej - tymi słowami papież Franciszek zwrócił się do kapłanów diecezji radomskiej. Papieskie przesłanie zostało odczytane w trakcie Mszy Krzyżma w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński i ok. 300 księży.

Papieskie przesłanie, które odczytał ks. Marcin Zieliński, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zostało skierowano w okazji rozpoczynającego się Roku Modlitwy o świętość Kapłanów Diecezji Radomskiej. Papież Franciszek wyraził podziękowanie kapłanom za kapłańskie świadectwo i za wielkie ukryte dobro, które czynią w pracy duszpasterskiej, za „codzienne sprawowanie Eucharystii i miłosierne udzielanie rozgrzeszenia w sakramencie pojednania, za wierność wobec podjętych zobowiązań”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję