Reklama

Niedziela Sandomierska

Pielgrzymka rodzin do św. Józefa

W roku św. Józefa Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin odbyła się w kościele stacyjnym św. Józefa w Klimontowie.

Ks. Grzegorz Słodkowski

Rodziny z terenu naszej diecezji spotkały się w sobotę, 26 czerwca w kościele św. Józefa w Klimontowie podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin. Małżonków wraz z dziećmi oraz uczestników papieskiego rajdu rowerowego na placu przed kościołem przywitał ks. kan. Henryk Hendzel, proboszcz parafii.

Tegoroczna pielgrzymka rodzin rozpoczęła się od konferencji ks. mgr lic. Michała Puczyłowskiego z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pt. „Czy jest możliwe, żeby przez całe życie kochać jednego człowieka? Bliskość sakramentów Eucharystii i małżeństwa”.

Reklama

W skierowanym słowie do zebranych pielgrzymów prelegent zauważył, że to „pytanie jest tak stare jak człowiek, małżeństwo i niestety cudzołóstwo”. Próbował odpowiedzieć na pytanie pokazując bliskość, jaka istnieje między Eucharystią i małżeństwem. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „koniecznością szczególną naszych czasów” jest pogłębiania związku między tymi dwoma sakramentami. Zwrócił uwagę, że więź małżeńska jest nadzwyczajnym i unikalnym miejscem obecności Jezusa, na podobieństwo Jego obecności w Eucharystii. „W domach małżonkowie gwarantują obecność Jezusa 24 godziny na dobę”. Jest to możliwe, ponieważ Bóg Ojciec posyła Ducha Świętego, który sprawia, że Jezus jest obecny. Mówiąc o obecności Jezusa w codziennym życiu, przypomniał, że Bóg jest we wszystkich sprawach, również w geście przytulenia. Przekonywał, że ich codzienne, proste gesty czynione z miłością liczą się w oczach Boga i poprzez to pomagają Jezusowi okazać bliskość i czułość drugiemu człowiekowi, ponieważ Bóg chce przychodzić do człowieka przez człowieka. Ks. Michał swoją konferencję zakończył prośbą skierowaną do wszystkich, aby nie zatrzymywali Chrystusa dla siebie, lecz przekazywali innym radość naszej wiary.

Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także ks. kan. Henryk Hendzel, proboszcz parafii, ks. kan. Rafał Kułaga, rektor Seminarium Duchownego, ks. Konrad Fedorowski, ks. kan. Józef Szczepański, duszpasterze rodzin, parafianie, pielgrzymi oraz uczestnicy rajdu rowerowego.

- Rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego. Każdy z nas wyszedł przecież z rodziny i do jakiejś rodziny należy. Dlatego musimy się o nią troszczyć, bronić jej praw i ostrzegać przed tym wszystkim, co szkodzi rodzicom, dzieciom, dziadkom. Chodzi o model małżeństwa, o podejście do życia, o sposób pojmowania macierzyństwa i ojcostwa. Kościół czyni to za przykładem św. Józefa zatroskanego o Świętą Rodzinę. Każdy ma tutaj ważną rolę, i świeccy, i duchowni, i władze. Pamiętajmy o tym – powiedział Biskup Ordynariusz we wstępie do Mszy św.

Reklama

Kazanie do zebranych w kościele małżeństw i rodzin wygłosił ks. kan. Józef Szczepański, ekonom diecezjalny. – Przychodzi nam w kolegiacie św. Józefa w Klimontowie pochylić się nad kondycją naszych rodzin. Czynimy to wraz ze św. Józefem, opiekunem Świętej Rodziny, prosząc go o ocalenie i odnowienie modelu polskiej rodziny. Prosimy go także o obronę rodziny przed grzechami nieczystości, dewiacji, nieposłuszeństwa Bogu, zamykaniem się na dar życie – mówił kaznodzieja. Ks. Szczepański zachęcał małżonków do wychowywania dzieci, mając czas dla nich oraz do służenia z całego serca swoim najbliższym.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz ogłosił nominację nowego dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej. Stanowisko to objął dotychczasowy referent wydziału ks. dr Konrad Fedorowski. Będzie on współpracował z gronem świeckich doradców rodzinnych, podobnie jak czynił to jego poprzednik ks. dr Tomasz Cuber.

Spotkanie rodzin zakończyło się agapą, czyli wspólnym świętowaniem w gronie rodzinnym na placu przykościelnym.

2021-06-27 09:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję