Reklama

Niedziela Sandomierska

Rowerem dla Ojca Świętego

Od 12 lat, dla upamiętnienia wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, organizowany jest rajd rowerowy nazywany papieskim. Z zachowaniem środków ostrożności, tradycja ta została podtrzymana.

Ks. Wojciech Kania

Ze względu na wymogi sanitarne, tegoroczny rajd papieski odbył się w skromniejszej formie, ale nie zabrakło powrotu do tradycji sprzed lat. Przy zachowaniu odpowiednich przepisów sanitarnych, wspólny start rowerzystów rozpoczął się na dziedzińcu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Tym razem, z racji obchodzonego Roku św. Józefa, ponad 30-kilometrowa trasa wiodła z Sandomierza przez Obrazów, Dębiany i Świątniki do kościoła stacyjnego pw. św. Józefa w Klimontowie.

- Tegoroczny rajd, chociaż jeszcze w ograniczonej formie, jest znakiem zwycięstwa przy Bożej pomocy nad problemami związanymi z pandemią. Pewnie do całkowitej normalizacji brakuje nadal sporo, ale we wspólnocie łatwiej jest stawiać czoła różnym wyzwaniom. Chciałbym, żeby w diecezji każdy czuł się „u siebie”. Dlatego, jak mówił św. Jan Paweł II „trzeba świadczyć swoim człowieczeństwem, sobą”. Myślę, że będzie dzisiaj ku temu dużo okazji - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.

Reklama

W sandomierskim rajdzie wystartował Piotr Kustra ze Staszowa, reprezentujący Koło Grodzkie PTTK Staszów – Każdego roku na rajdach papieskich panuje rodzinna atmosfera. Dla mnie to wyjątkowa okazja, aby wraz z innymi wspominać pobyt św. Jana Pawła II w Sandomierzu – mówił pan Piotr.

- W Sandomierskim Rajdzie Papieskim staram się brać udział od samego początku. Zawsze chętnie tutaj przybywam i cieszę się, że jest on kontynuowany, bo pozwala mi spędzić dzień na sportowo wraz z moimi przyjaciółmi. Rajd Papieski jest dla mnie także okazją do poznawania nowych kościołów w naszej diecezji, a także miejsce związanych z pobytem Jana Pawła II na naszej ziemi. Cieszę się, że mogę ten dzień spędzać z wielką radością wraz z innymi kolarzami - mówił Tadeusz Książkiewicz z Sandomierza.

W rajdzie wystartowały także grupy parafialne, księża, klerycy wraz z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu ks. Rafałem Kułagą.

Reklama

Cykliści mieli do pokonania ponad 30-kilometrową trasę, prowadzącą przez malownicze, sadownicze tereny. W miejscach odpoczynku byli gościnnie podejmowani przez parafian ze Świątnik.

Uczestnicy rajdu mieli zapewnioną opiekę medyczną, serwis techniczny oraz byli pilotowani przez patrole policyjne.

Sandomierski Rajd Papieski zainicjował 12 lat temu bp Krzysztof Nitkiewicz. Odbywa się on w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w diecezji sandomierskiej. Od pierwszej edycji cieszy się on wielkim zainteresowaniem i co roku na starcie stają rowerzyści niemal z całej diecezji. W tym gronie uczestniczyli także m.in. mistrzowie Polski w kolarstwie i znani aktorzy z serialu Ojciec Mateusz. 

Ks. Grzegorz Słodkowski

2021-06-27 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję