Reklama

Wiadomości

Hiszpania: Wchodzi w życie ustawa o eutanazji

Od piątku w Hiszpanii obowiązuje przyjęta w marcu ustawa legalizująca eutanazję. Prawicowe partie PP, Vox i Ciudadanos złożyły skargę do Trybunału Konstytucyjnego, zaznaczając, że ustawa jest sprzeczna z fundamentalnym prawem do życia - poinformowała w piątek telewizja TVE.

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

Adobe.Stock.pl

Z prawa do eutanazji mogą korzystać osoby pełnoletnie nieuleczalnie i przewlekle chore, cierpiące fizycznie lub psychicznie "w sposób nie do zniesienia", niepełnosprawne lub zagrożone poważnym kalectwem. Pacjenci powinni mieć pełną zdolność do podjęcia samodzielnej decyzji o położeniu kresu swojemu życiu w sposób "niezależny i świadomy", bez presji zewnętrznych.

Jednak w przypadku osób niemających zdolności do udzielenia zgody na eutanazję ze względu na swój stan zdrowia fizycznego lub psychicznego, akceptowana jest wyrażona przez nich wcześniej zgoda na piśmie albo podpisanie oświadczenia przez inną osobę, wskazaną przez pacjenta w obecności pracownika służby zdrowia.

Reklama

W celu uzyskania zgody na eutanazję, pacjent będzie musiał przejść kilkuetapową procedurę. Najpierw zgodę będzie musiał wyrazić lekarz prowadzący, a po 15 dniach pacjent będzie musiał ponownie złożyć wniosek. W ciągu następnych dwóch dni lekarz przedstawi mu diagnozę, poinformuje o możliwościach terapii i opieki paliatywnej.

W ciągu kolejnych 24 godzin pacjent będzie musiał potwierdzić, że chce kontynuować proces, a wtedy lekarz prowadzący skonsultuje przypadek z innym lekarzem, który w ciągu 10 dni potwierdzi, że zostają spełnione warunki do zabiegu eutanazji i wyśle opinię do komisji wybranej przez członków rządu regionalnego i ministerstwa zdrowia. Komisja definitywnie zatwierdzi decyzję do realizacji. W razie konieczności, ze względu na stan zdrowia pacjenta, te terminy będą mogły ulec skróceniu. Lekarze będą mogli odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia.

Partia Ludowa (PP) i Vox nazwały ustawę "radykalną" i oskarżyły popierające je ugrupowania o chęć eliminowania chorych dla ulżenia sytuacji ekonomicznej kraju. Na konferencji "Osoby starsze i pacjenci wrażliwi" zorganizowanej kilka dni temu przez Fundację Zgoda i Wolność, lider PP Pablo Casado skrytykował socjalistyczny rząd za "podejrzanie szybkie" przyjęcie ustawy podczas obowiązującego do 9 maja stanu zagrożenia podczas epidemii Covid-19.

Reklama

"Hiszpania potrzebuje rozwoju usług paliatywnych – mówił Casado – obecnie tylko 0,6 proc. osób na 100 tys. mieszkańców może skorzystać z tych usług, to liczby podobne do Rumunii i Gruzji".

Polityk PP i lekarz Jose Ignacio Echaniz zarzucił rządzącej Hiszpanią koalicji socjalistycznej partii PSOE i lewicowego Podemos, które popierały ustawę "przekroczenie czerwonej linii przez wybranie zadawania śmierci zamiast stawiania na łagodzenie cierpienia".

Uchwalenie prawa do eutanazji dla osób "nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych i cierpiących w sposób nie do zniesienia" było jedną z obietnic wyborczych PSOE i Podemos.

Zabieg eutanazji będzie finansowany przez państwo i przeprowadzany w szpitalach, poprzez zaaplikowanie przez lekarza "odpowiednich substancji farmakologicznych" powodujących śmierć lub ułatwienie ich przyjęcia przez samego pacjenta.

Na świecie eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Kanadzie, a także w Kolumbii (decyzją Trybunału Konstytucyjnego, bez zatwierdzenia przez parlament), od listopada będzie legalna w Nowej Zelandii.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ adj/ tebe/

2021-06-25 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: prawnicy żądają odstąpienia przez parlament od prób legalizacji eutanazji

[ TEMATY ]

eutanazja

Portugalia

Adobe.Stock.pl

Władze Stowarzyszenia Prawników Katolickich (AJC) wezwały ugrupowania partyjne wchodzące w skład jednoizbowego parlamentu Portugalii do odstąpienia od prac służących legalizacji eutanazji. Wskazali, że działania te mogą być niebezpieczne szczególnie w okresie epidemii koronawirusa, w którym pożądana jest walka o każde życie ludzkie, a nie o jego eliminowanie. - Każde ludzkie istnienie, bez wyjątku, wymaga należytej ochrony – napisała w oświadczeniu portugalska organizacja prawników.

Kierownictwo AJC podkreśla, że w okresie epidemii tym bardziej należy chronić życie każdego człowieka, szczególnie cierpiącego. Wskazuje też na konieczność przeprowadzenia referendum w sprawie legalizacji eutanazji, odmawiając parlamentowi prawa do stanowienia w sprawach tak ważnych, jak prawo do życia.

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję