Reklama

Niedziela Przemyska

Zakończył się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

Wczoraj zakończyliśmy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej "Odkryj życie z pasją" Leżajsk 2021. To był niesamowicie piękny czas, wielkie święto kultury i wiary. Dwa tygodnie, kiedy mogliśmy inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości. W różnych wydarzeniach naszego Festiwalu wzięło udział blisko 7000 osób! Było różnorodnie, gdyż zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów tematycznych, prelekcji i pokazów dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga.

Archiwum FOK

Ddyrektor Festiwalu z Roksaną Węgiel

Ddyrektor Festiwalu z Roksaną Węgiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bogu niech będą dzięki za ten czas! Dziękuję wszystkim zaproszonym gościom. Dziękuję także wszystkim za obecność i wszelkie wsparcie!

Dziękuję całemu sztabowi organizacyjnemu: Magdalenie Kotulskiej, Magdalenie Dąbek, Katarzynie Bauer, Paulinie Nowak, Marcie Kula, Beacie Kamińskiej, Beacie Puci, Grażynie Pietrycha, Luizie Wysockiej, Zuzannie Kotulskiej, Natalii Szczuc, Jackowi Kycia, Tomaszowi Kycia, Annie Kędzior, Tadeuszowi Kędzior, Maciejowi Kotulskiemu, WiesławowiDąbek, Adamowi Pucia, Tomaszowi Potejko, Krystianowi Bryniarski, Mikołajowi Kycia, Janowi Siuzdakowi, Tymonowi Kycia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękuję Zuzia Ostolska Fotografia za świetne zdjęcia, Muskus Studio za filmiki, Szymon Abramek za grafiki.

Dziękuję sponsorom naszego Festiwalu: Szkółce Roślin Ozdobnych DĄBEK, Podkarpackim Skarbom SMAK - GÓRNO, ITS - płyty i akcesoria meblowe, Fizjomedicus - Centrum Rehabilitacji i Terapii Manualnej, PilPol, drukarni Emka, Sekretariatowi Dzieł Bernardyńskich Opus Bonum, SuperDrob.

Dziękuję naszym Patronom Medialnym: TVP1, TVP3 Rzeszów, Radio FARA,Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Via.

Dziękuję współbraciom z konwentu Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

Jaki to był Festiwal? Wszystko zaczęło się 5 czerwca, Eucharystią o godz. 12.00, której przewodniczył nasz rodak-Biskup Ignacy Dec, a kazanie wygłosił o. Bartymeusz Kędzior OFM, Dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął kurs biblijny prowadzony przez wykładowcę uniwersyteckiego, doktora teologii i znakomitego biblistę Marcina Majewskiego, którego tematem był „Święty Paweł na nowo odczytany”. Wieczór festiwalowego dnia zarezerwowany był dla nastrojowego koncertu w wykonaniu Krzysztofa Iwaneczko. Udział w koncercie tego młodego artysty był bez wątpienia dla nas wszystkich wielką przyjemnością. Również dla muzyka, co sam podkreślał-spotkanie z publicznością na żywo to ogromna i długo wyczekiwana radość.

Reklama

Drugiego dnia była MOC, a to za sprawą naszego kolejnego gościa – zespołu Luxtorpeda. Publiczność naszego Festiwalu żywiołowo reagowała na występ artystów składający się z wielu znanych utworów zespołu m.in. takich jak: „Cel”, „Siódme”, „List”, „Kod genetyczny DDA”. Członkowie Luxtorpedy również niezwykle hojnie i z niesamowitą empatią poświęcali czas swoim fanom, zarówno przed jak i po koncercie, co dodatkowo uprzyjemniło ten festiwalowy dzień.

Trzeci dzień to ponowne spotkanie z Marcinem Majewskim pt.:”Odkrywamy Ziemię Świętą”. Było ono wirtualną i duchową podróżą do Ziemi Świętej, do tego skrawka, gdzie działał, nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus.

Czwartego dnia było energicznie, gdyż mieliśmy przyjemność gościć piękną i niezwykle utalentowaną artystkę, która odkryła przed nami swoje serce pełne marzeń. Roksana Węgiel - Roxie, 16-latka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jej utwory w serwisie YouTube mają milionowe wyświetlenia, a ona sama jest idolem i inspiracją dla rzeszy młodych ludzi. ROXIE opowiedziała nam o najcenniejszych wartościach kierujących jej życiem! Są to przede wszystkim: Bóg, miłość i rodzina; najpiękniejsze wartości, które pomagają Jej pozostać sobą w świecie show-biznesu. Skromne, szczere i mądre wypowiedzi naszego gościa wywarły na wszystkich ogromne wrażenie!

Marcin Jakimowicz, pisarz i ceniony dziennikarz „Gościa Niedzielnego” umocnił nas doświadczeniami własnej żywej wiary w trudnej kwestii zmagań duchowych piątego dnia. A w szóstym dniu naszego Festiwalu, którego gościem był Krzysztof Ziemiec, zrozumieliśmy, że „wszystko jest po coś”. Nasz gość odkrył przed nami swoje życie z pasją, jaką dla Niego jest przede wszystkim rodzina, a także dziennikarstwo i praca w mediach.

Reklama

Kolejne dni także były różnorodne. Magdalena Suszek-Bąk zajmująca się rysowaniem piaskiem, czyli twórczością wizualną z pogranicza malarstwa, rysunku i animacji filmowej, „narysowała” nam historię zaczerpniętą z Pisma Świętego opowiadająca o stworzeniu świata. Patrzyliśmy z zachwytem i obserwowaliśmy powstające obrazy, które po chwili zamieniały się za sprawą artystki w kolejne, wspaniale odmalowujące następujące po sobie etapy stworzenia świata zgodnie z zamysłem Bożym. Wieczorem tego dnia wystąpił przed festiwalową publicznością Tomasz Samołyk, twórca filmów chrześcijańskich.

Kolejny, dziewiąty dzień, to intymna rozmowa z artystką wizualną Kamilą Kansy, która tworzy i publikuje swoje dzieła pod pseudonimem Laura Makabresku. W czasie trwania festiwalu w holu naszego FOK-u mogliśmy oglądać wystawę Jej zdjęć. Zachwycając się oglądanymi pracami Laury wsłuchaliśmy się w piękną poetycką opowieść o przemianie jej duszy, życia i twórczości, po tym jak Bóg pociągnął ja do siebie i obdarzył laską. Również tego dnia odbyły się warsztaty z psychologii pozytywnej prowadzone przez ojca Piotra Kwiatka OFM Cap.

Kolejne dni to spotkania z teatrem. Gościem Festiwalu był Teatr „A”, który przyjechał do nas Gliwic. Po raz pierwszy w historii naszego festiwalu, mieliśmy okazję podziwiać spektakl plenerowy. Po zapadnięciu zmroku, aktorzy Teatru “A” zaprosili widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego zatytułowanego „Exultet”. Kolejnego dnia obejrzeliśmy w wykonaniu aktorów Teatru „A” sztukę pt.: ”Początek”, która opowiada biblijną historię stworzenia świata. Sztuka adresowana jest do młodszych dzieci, ale w rzeczywistości był to spektakl familijny.

Kolejni goście, czyli Michał Niewiadomski Mimello Artyści do Usług!, sympatyczny i wesoły aktor, zaprosił dzieci w zaczarowany świat cyrku. Natomiast ks. Krzysztofa Porosło i Marcin Zieliński porozmawiali z nami pięknie i merytorycznie na temat jedności w Kościele. Obaj rozmówcy chcieli pokazać nam, że mamy prawo różnić się w podejściu do wiary, gdyż każdy z nas odnajduje się w innej duchowości. Ale dopóki w kontekście wiary łączą nas sprawy fundamentalne to nasza duchowość jest dobra gdyż do Boga prowadzi wiele dróg, czasem bardzo odmiennych.

Reklama

Kolejnego, trzynastego dnia było lirycznie. Zadbało o to małżeństwo aktorów: Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska. Przedstawili Oni program poetycki "Dancing” powstały w oparciu o wybrane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znakomita interpretacja poezji Gałczyńskiego i ogromny talent tej pary aktorskiej zachwycił widzów.

Czternasty dzień naszego to dwa spotkania wieńczące powoli ten czas. Pierwsze z nich to połączenie online z Magdaleną Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarką, która jako jedna z nielicznych, świeckich kobiet, przez prawie 20 lat, mieszkała w najmniejszym państwie na świecie, jakim jest Watykan. Kolejnymi gośćmi tego dnia byli Gabriela i Wojciech Gąsiorowie, czyli GGDuo, którzy przyjechali do nas z muzyką i słowem. Niezwykła muzyka, piękny głos Gabi urzekły nas.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczęły warsztaty z siostrą Anną Marią Pudełko pt.:”Dar wzajemności”. W ich połowie, o godz. 12.00 dobremu Bogu podziękowaliśmy za dar tych ostatnich dwóch tygodni Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku w Leżajsku pod przewodnictwem o. Klaudiusza Barana OFM, Kustosza leżajskiego Sanktuarium.

…było PIĘKNIE!

2021-06-21 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

W TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Wojtyłowie. Drogi do świętości”

2024-03-29 11:11

[ TEMATY ]

film

TVP

„Wojtyłowie. Drogi do świętości” to dokument opowiadający historię rodziny, z której wywodzi się Karol Wojtyła. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. W dokumencie autorstwa Piotra Kota i Mileny Kindziuk wystąpili m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Ewa Czaicka, Jan Wojtyła. Premiera - 30 marca o 10:35 w TVP1.

Dokument opowiada historię rodziny, z której wywodzi się wyjątkowy człowiek, wielki Papież i późniejszy święty. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. Głęboka więź powstaje dzięki zaufaniu i prawdzie, a wszystko zanurzone i przesycone jest miłością. Rodzina Wojtyłów uczy, że pozytywne związki i relacje kształtują całe nasze życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję