ME 2021 - Włochy - Szwajcaria 3:0

Reprezentacja Włoch w swoim drugim meczu grupowym przypieczętowała awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Po zwycięstwie 3:0 nad Turcją pokonała w takim samym stosunku Szwajcarię. Bohaterem spotkania na Stadionie Olimpijskim w Rzymie był Manuel Locatelli. 23-letni pomocnik Sassuolo dostał szansę gry na Euro, zastępując w podstawowym składzie wciąż leczącego kontuzję Marco Verrattiego. W środę zdobył dwie pierwsze bramki dla gospodarzy.

Grupa A: Włochy - Szwajcaria 3:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Manuel Locatelli (26), 2:0 Manuel Locatelli (52), 3:0 Ciro Immobile (89).

Żółta kartka - Szwajcaria: Mario Gavranovic, Breel Embolo.

Sędzia: Siergiej Karasiow (Rosja). Widzów: 12 445.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (24. Francesco Acerbi), Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella (87. Bryan Cristante), Jorginho, Manuel Locatelli (86. Matteo Pessina) - Domenico Berardi (70. Rafael Toloi), Ciro Immobile, Lorenzo Insigne (69. Federico Chiesa).

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Fabian Schaer (58. Steven Zuber), Manuel Akanji - Kevin Mbabu (58. Silvan Widmer), Remo Freuler (84. Djibril Sow), Granit Xhaka, Ricardo Rodriguez - Haris Seferovic (46. Mario Gavranovic), Xherdan Shaqiri (76. Ruben Vargas), Breel Embolo.

Po kwadransie wyrównanej gry Włosi zaczęli dominować. W 19. minucie piłka po raz pierwszy znalazła się w szwajcarskiej bramce. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Giorgio Chiellini trafił do siatki, ale radość piłkarzy i kibiców gospodarzy trwała krótko. Po analizie VAR rosyjski sędzia Siergiej Karasiow nie uznał gola, ponieważ Chiellini zagrał piłkę ręką. Trzy minuty później doświadczony obrońca Juventusu Turyn i kapitan kadry opuścił boisko z urazem.

W 26. minucie Włosi przeprowadzili szybką akcję. Prawą stroną przedarł się Domenico Berardi i idealnie wyłożył piłkę Locatellemu, który z kilku metrów dopełnił formalności.

Szwajcarzy w pierwszej połowie praktycznie nie zagrozili bramce strzeżonej przez Gianluigiego Donnarummę.

Po zmianie stron goście zaatakowali, ale szybko zostali skarceni. W 52. minucie Locatelli precyzyjnym strzałem z 20 metrów podwyższył prowadzenie.

W 63. minucie Szwajcarzy przeprowadzili najgroźniejszą akcję. W sytuacji sam na sam z Donnarummą znalazł się Steven Zuber, jednak jego strzał nie był najlepszy i 22-letni bramkarz AC Milan, który pozostaje niepokonany w drużynie narodowej od ponad 900 minut, odbił piłkę nogą.

Kolejne minuty to rosnąca przewaga gospodarzy. Kilka razy próbował wpisać się na listę strzelców napastnik Lazio Rzym Ciro Immobile, aż wreszcie w 89. minucie dopiął celu.

Był to 10. z rzędu mecz "Azzurrich" zakończony zwycięstwem i bez straty gola, a łącznie 29. bez porażki. Selekcjoner Roberto Mancini w następnym spotkaniu z Walią, 20 czerwca ponownie w Rzymie, może wyrównać rekord Vittorio Pozzo, który nie przegrał 30 kolejnych meczów w latach 1935-39.

Stawką starcia Włochy - Walia będzie pierwsze miejsce w grupie A. W środę kilka godzin wcześniej Walijczycy pokonali w Baku Turków 2:0. Szwajcarzy są na trzeciej pozycji w tabeli, mając punkt za remis z Walią (1:1) i wciąż szanse na awans, ale pod warunkiem wygranej w ostatnim spotkaniu z Turkami.(PAP)

2021-06-17 07:31

ME 2021 - Polska - Słowacja 1:2

Grupa E: Polska - Słowacja 1:2 (0:1).

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

prawo

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.