Reklama

Z Argentyny

Wiadomości ze świata

"Odnowa moralna społeczeństwa jedyną drogą wyjścia z kryzysu"

"Odnowa moralna całego społeczeństwa - według biskupów Argentyny - to jedyna droga wyjścia z głębokiego kryzysu, jaki przeżywa naród argentyński". W całym kraju trwa krucjata modlitwy różańcowej w intencji ojczyzny. Każdego dnia na placach miejskich tłumy katolików argentyńskich modlą się wspólnie, by nastąpiła tak bardzo oczekiwana przez społeczeństwo głęboka odnowa państwa. Idei krucjaty sprzyjają miejscowe media: prasa, a także telewizja. Według ordynariusza diecezji San NicolaMs de los Arroyos - bp. Mario Luis Bautista Maulión, "właściwa formacja najmłodszej generacji staje się nadzieją na wyjście z kryzysu, w jakim znalazł się kraj".

Normalizacja stosunków państwo-Kościół tylko na papierze

"Normalizacja stosunków państwo-Kościół pozostaje obecnie jedynie na papierze" - powiedział arcybiskup Hawany, kard. Jaime Lukas Ortega y Alamino w wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego La Croix. Kubański Hierarcha przypomniał, że po pielgrzymce Jana Pawła II na Kubie w 1998 r. pojawiły się nadzieje nie tylko na otwarcie się kraju na świat, ale i na poprawę stosunków między władzami a Kościołem. "Niestety, to nie nastąpiło. Od 3 lat trwa intensywna kampania, przez którą władze chcą pozyskać, szczególnie młodych ludzi dla swoich idei rewolucyjnych" - powiedział Arcybiskup Hawany. Dodał, że na wyspie przebywa nadal 260 więźniów sumienia, a Kościół roztoczył opiekę nad ich rodzinami. Na Kubie żyje 11 mln mieszkańców, z których 43 proc. stanowią katolicy.

Wzrasta liczba katolików

Reklama

Według nowego rocznika katolickiego, liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA rośnie proporcjonalnie do wzrostu populacji. Żyje tam obecnie 65,3 mln katolików, co oznacza wzrost o 5% w stosunku do 2001 r. W tym samym czasie ilość mieszkańców USA wzrosła w niemal identycznej proporcji (285 mln). Katolicy stanowią więc 23% społeczeństwa amerykańskiego.
Ilość szpitali katolickich wzrosła natomiast z 593 do 597, a ilość pacjentów, jakim udzielają one pomocy, zwiększyła się o 6% - z 77 mln do 82,4 mln.
Rocznik jest jedyną publikacją zawierającą kompletne dane o Kościele katolickim w Stanach Zjednoczonych autoryzowaną przez Konferencję Biskupów USA. Oprócz statystyk, podaje on najnowsze dane o władzach kościelnych, aktualną listę kardynałów, biskupów oraz wszystkich kapłanów.

Biskupi przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego

Konferencja Biskupów Szwajcarskich z głębokim ubolewaniem przyjęła wiadomość o zaaprobowaniu przez społeczeństwo bezkarności aborcji. Ok. 70% Szwajcarów uczestniczących w referendum opowiedziało się za liberalizacją prawa aborcyjnego. Aborcja będzie dopuszczalna w pierwszych 12 tygodniach ciąży, jeśli kobieta udowodni, że jest w ciężkiej sytuacji materialnej. "Fakt ten - czytamy w oświadczeniu Episkopatu - otwiera furtkę do nowych zamachów na życie zarówno w jego początkach, jak i u jego kresu". Biskupi zaapelowali do sumień swych współobywateli i przypomnieli, że nie wszystko, na co zezwala prawo, jest moralnie dopuszczalne. Jako nieodpowiedzialne określili redukowanie aktywności państwa do zabijania nienarodzonego dziecka, postrzeganego jako źródło wszelkich problemów.
Pogląd biskupów poparło ponad 100 wybitnych przedstawicieli życia publicznego Szwajcarii, którzy w zamieszczonych na łamach prasy specjalnych ogłoszeniach zdecydowanie opowiedzieli się za lepszą ochroną życia.

Biskupie prymicje w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie

"Wspólnota Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie zapisała się głęboko w moim sercu, z Instytutem została zawarta szczególna moja więź" - tak zwrócił się do wspólnoty księży studentów 22 maja br., w dniu swoich biskupich prymicji, w Papieskim Instytucie Polskim bp Zbigniew Kiernikowski, nowy ordynariusz diecezji siedleckiej, a przez wiele lat rektor Instytutu.
Wraz z bp. Zbigniewem Kiernikowskim Mszę św. celebrowali: biskup senior Jan Mazur z Siedlec, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej -
Henryk Tomasik, kapłani z diecezji siedleckiej, księża studenci oraz księża - pracownicy kongregacji watykańskich mieszkający w Instytucie. We Mszy św. udział wzięły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, bracia ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, panie z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła oraz goście z Instytutu Polskiego w Rzymie.
Przedstawiciel księży studentów - ks. Tomasz Biedrzycki złożył Księdzu Biskupowi w darze od księży studentów pierścień biskupi i życzył dobrych owoców posługi duszpasterskiej.
W homili bp Zbigniew Kiernikowski nawiązał do Listu św. Jakuba Apostoła. Jako chrześcijanie mamy umieć osiągać "zysk", który ma wymiar Boży. Przypomniał, że człowiek powinien być gotów pełnić wolę Bożą, powinien być gotów na krzyż.

Ks. Mariusz Frukacz

BRAZYLIA

Reklama

Brazylijski kardynał ClaMudio Hummes jest zaniepokojony systematycznym spadkiem liczby katolików w jego kraju. Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba katolików zmniejszyła się o 10% - poinformował Arcybiskup Sa]o Paulo 31 maja br.
Zdaniem kard. Hummesa, biskupi muszą się przede wszystkim zastanowić, dlaczego ewangelizacja nie przynosi efektów. Podstawową przyczyną spadku liczby katolików w tym największym kraju katolickim na świecie jest - według niego - gwałtowny rozwój miast.

WIELKA BRYTANIA

Dokument wyrażający zadowolenie z rozwoju dialogu ekumenicznego w minionych 50 latach podpisali w obecności Elżbiety II przedstawiciele głównych wyznań chrześcijańskich Wielkiej Brytanii. Uroczystość odbyła się na zakończenie nabożeństwa ekumenicznego, sprawowanego w kaplicy św. Jerzego w pałacu w Windsorze z okazji złotego jubileuszu panowania królowej.
Obok prymasa Kościoła Anglii Georga Carreya obecny był m.in. katolicki arcybiskup Westminsteru - kard. Cormac Murphy-O´Connor oraz przedstawiciele mniejszych wspólnot chrześcijańskich. Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się do rozwijania działań na rzecz jedności, w tym modlitwy. Jak podkreślił Rzecznik kard. O´Connora, dokument wyraża osobiste poglądy sygnatariuszy, zaś jego podstawą są dotychczasowe osiągnięcia we współpracy ekumenicznej w Anglii.

BOŚNIA

Przewodniczący Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny - bp Franjo Komarica zaprotestował po raz kolejny przeciwko dyskryminacji katolików pragnących, zgodnie z umowami, powrócić w swoje strony rodzinne. Jak podało Radio Watykańskie, Biskup Banja Luki wyraził ubolewanie, że ciągle nie można doczekać się pełnego wypełnienia porozumienia z Dayton z 1995 r., zwłaszcza gdy chodzi o powrót tysięcy uchodźców i wypędzonych. Spośród 220 tys. katolików wypędzonych z Bośni i Hercegowiny w czasie trwającej tam wojny (1993-95), w ciągu 6 lat dowody osobiste, uprawniające do pobytu na terenie tworzącej tę część BiH Republiki Serbskiej, otrzymało jedynie 6 tys. osób. " Gdy pytam, dlaczego jesteśmy tak traktowani, ku mojemu zdziwieniu często pada odpowiedź: to wasza wina, bo jesteście katolikami i jako katolicy nie macie czego szukać w Bośni" - skarżył się bośniacki Biskup. Bp Komarica podkreślił, że sam zastanawia się, dlaczego taka kara spotyka właśnie katolików, którzy zawsze okazywali gotowość do pojednania.

ROSJA

W wywiadzie dla amerykańskiego dziennika Washington Times abp Tadeusz Kondrusiewicz - metropolita Moskwy ujawnił szczegóły spotkania z prezydentem Georgem W. Bushem. Podczas spotkania "za zamkniętymi drzwiami" w ambasadzie amerykańskiej w Moskwie rozmawiano głównie o sytuacji Kościoła katolickiego w Rosji. Prezydent USA podczas oficjalnej wizyty w Rosji (24-26 maja br.) odwiedził stolicę kraju oraz Petersburg. Podczas rozmowy z katolickim Hierarchą amerykański Prezydent uznał za konieczne uniezależnienie Kościoła od państwa i podkreślił, że wszystkie religie w Rosji powinny być równe wobec prawa. "Prawa te wywodzą się nie tylko z podstawowych praw człowieka, ale opierają się przede wszystkim na prawie danym od Boga" - oświadczył w rozmowie Bush. "Prezydent zapewnił mnie, że porozmawia o sytuacji Kościoła katolickiego i wolności religijnej w Rosji z Władimirem Putinem" - powiedział abp Kondrusiewicz i wyraził nadzieję, że rozmowa ta odniesie pozytywne skutki.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Codziennie na świecie przybywa 2 tys. trędowatych, głównie w Afryce i Azji - powiedział misyjnej agencji Fides dr Enzo Venza, nowy przewodniczący włoskiej organizacji pomocy trędowatym AIFO.

Po raz pierwszy chrześcijanie i wyznawcy judaizmu w Niemczech ogłosili wspólny dokument nt. Holocaustu, zatytułowany Oświęcim - historia i myśl. Zawiera on m.in. świadectwa czołowych przedstawicieli katolickich, w tym świętych Maksymiliana M. Kolbego i Edyty Stein.

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynęło obywatelskie oskarżenie przeciwko Danii, jako krajowi spychającemu na margines nieluterańskie wyznania religijne (wyznanie ewangelicko-augsburskie jest tam religią państwową). Inicjatorem oskarżenia są duńscy katolicy.

Komisja Europejska zaprosiła Rosyjski Kościół Prawosławny do włączenia się w budowę nowej Europy. Stwierdzenie to znalazło się w liście Romano Prodiego, przewodniczącego Komisji, do metropolity Kiryła - odpowiadającego w patriarchacie moskiewskim za stosunki międzynarodowe. List jest odpowiedzią na propozycję włączenia się patriarchatu moskiewskiego w dyskusję nad reformą instytucjonalną Unii w ramach Konwentu Europejskiego.

Prokuratura obwodu irkuckiego odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie manifestacji antykatolickiej, jaka odbyła się w Irkucku pod koniec kwietnia br. Zdaniem wikariusza generalnego diecezji św. Józefa w Irkucku, ks. Antoniego Badury, prokuratura potraktowała skargę z należytą uwagą.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Nikola Eterović poświęcił w Sławutyczu koło Czarnobyla kościół katolicki pw. św. Eugeniusza de Mazenod, założyciela Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej. W mieście tym mieszkają pracownicy elektrowni atomowej oraz ci, którzy pomagali w usuwaniu skutków katastrofy w 1986 r.

Amerykański sąd federalny pokrzyżował plany administracji prezydenta George´a W. Busha, usiłującego chronić dzieci przed pornografią. Powołując się na #wartość nadrzędną, jaką jest wolność słowa", sędziowie orzekli zakaz egzekwowania ustawy przewidującej wstrzymywanie subsydiów bibliotekom publicznym, które nie zainstalują oprogramowania blokującego dostęp do pornografii w Internecie.

Newsweek ujawnił, że amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wiedziała o spotkaniu terrorystów al.-Kaidy w Malezji w styczniu 2000 r., podczas którego - jak się przypuszcza - ustalali oni szczegóły ataku na WTC i Pentagon. Jednak zignorowała tę informację i nie zrobiła nic, by aresztować zamachowców. Tymczasem Kongres USA rozpoczął śledztwo, które ma wyjaśnić, czy CIA i FBI mogły powstrzymać al.-Kaidę.

Gdyby można było zrealizować oceniany na 24 mld dol. program walki z głodem na świecie, realizowany z pieniędzy publicznych - liczba

800 mln głodujących zmniejszyłaby się do 2015 r. o połowę. Dane takie przedstawiła Światowa Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa FAO.

Ok. 50 mln noworodków, a więc 41 proc. wszystkich rodzących się na świecie dzieci nie jest nigdzie rejestrowanych. Poinformował o tym UNICEF w specjalnym raporcie ogłoszonym w Genewie.l Prezydenci 16 państw Europy Środkowej (w tym Polski) spotkali się na szczycie w Słowenii. Zadeklarowali oni m.in., że ich kraje chcą w sposób aktywny uczestniczyć w integracji naszego kontyn

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję