Reklama

"Coś nam chciała powiedzieć?"

Niedziela Ogólnopolska 24/2002

Na pielgrzymim szlaku, wśród mazowieckich łąk i pól, znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej. Każdy, kto tu przybywa, doświadcza niezapomnianego dotyku Jej obecności. Milcząco wymowna, nieskalana postać Maryi zaprasza do osobistego kontaktu: poufnego dialogu i wsłuchania się w Jej Matczyne orędzie, które kieruje do swoich dzieci.
Coś nam chciała powiedzieć
Poprzez marmur, przez rzeźbione ręce?
O czym jeszcześmy nie dość wiedzieli?
Co nam chciałaś powiedzieć więcej?
Maryja gestem skrzyżowanych na piersi dłoni wyraża swoje " fiat", które zmieniło oblicze świata i człowieka. Uczy trudnej nieraz sztuki mówienia Bogu "tak" w sytuacjach po ludzku bez wyjścia, beznadziejnych. Otwiera nas na niezmierzony świat wiary, na działanie Wszechpotężnego, dla którego "nie ma nic niemożliwego".
Delikatnymi dłońmi, pełnymi serdecznego uczucia, przytula największy i najświętszy skarb, jaki został podarowany człowiekowi wszech czasów - Jezusa Chrystusa, który się w Niej począł. Swoim pokornym poddaniem się woli Ojca ukazuje, jak rezygnować z siebie, ze swoich planów. Jakże Ona potrafi wybierać! Jakże rozumie codzienny trud, kiedy spośród wielu oszałamiających propozycji tego świata trzeba wybrać wartość - by nie stracić Boga w sobie.
Co nam chciałaś powiedzieć milczeniem?
Co nam chciałaś powiedzieć bez słowa?
Co nam chciałaś tajemnie powiedzieć
Swoją chłodną ciszą marmurową?
Zatopiona w milczeniu, z oczami wpatrzonymi w Przedwiecznego, uczy prawdziwej mądrości - życia złączonego z Bogiem. Pokazuje, jak spajać modlitwą szare, prozaiczne czynności każdego dnia. Podpowiada, że to właśnie na kolanach wykuwa się kształt swojego życia.
W przeczystej postaci Maryi słowo "miłość" odzyskuje prawdziwy sens i wartość. Ona przyszła, by nas nauczyć kochać - kochać Boga i człowieka w postawie cichej i bezinteresownej służby.
Jak dobra Matka stawia nam wymagania i wzywa: "Uczyńcie wszystko, co wam mówi Syn". Ona - Pogromicielka szatana wciąż walczy o nasze serca i dusze, by zdobyć je dla Królestwa swego Syna.
Łaska wszelkiej nadziei jest w Tobie
I przez Ciebie droga Prawdy wiedzie -
Przyszłaś nam się białością objawić -
Bo co chciałaś nam, Matko, powiedzieć?
Najświętsza Panna Jazłowiecka, cała z łaski, Niepokalana jest nam przypomnieniem utraconego raju i jednocześnie wyrazem najgłębszej tęsknoty każdego człowieka, którego serce "jest niespokojne, jeśli nie spocznie w Bogu".

* * *


Szczególną okazją do osobistego spotkania z Maryją będzie uroczystość poświęcenia nowego sanktuarium ku czci Najświętszej Maryi
Panny Jazłowieckiej w Szymanowie
22 czerwca 2002 r. o godz. 18.00, na którą wszystkich czcicieli naszej Matki serdecznie zapraszają Siostry Niepokalanki.

W artykule wykorzystano wiersz Wandy Zabiełło pt. Coś nam chciała powiedzieć?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję