Reklama

"Cyrenejczyk dla wszystkich"

Już od wielu lat Ojciec Pio, jego duchowość i pisma są obecne w licznych publikacjach. Zdarza się jednak, że poszukujący sensacji autorzy wybierają z życiorysu Błogosławionego tylko niektóre wątki, a fakty komentują w sposób dowolny. Dlatego dobrze się stało, że właśnie w tym roku - roku kanonizacji Ojca Pio - znalazła się w polskich księgarniach tłumaczona z języka włoskiego obszerna biografia, której autorem jest o. Alessandro da Ripabottoni. Autor należy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Foggia, tej samej, do której w 1903 r. wstąpił i należał Ojciec Pio. Biografia ma charakter oficjalny, bowiem Kongregacja przygotowująca dekret o heroiczności cnót kandydata na ołtarze wymaga przygotowania naukowej, dobrze udokumentowanej biografii. To właśnie Ojcu Alessandro zlecono napisanie takiej pracy. Autor starannie wykorzystał dostępne źródła: listy Ojca Pio, kroniki klasztorne, wypowiedzi naocznych świadków. Sylwetkę Błogosławionego przedstawił w sposób rzeczowy, nie unikając opisu trudnych problemów, jakie zaistniały w jego życiu.
Polskie tłumaczenie, którego dokonał o. Gracjan Franciszek Majka OFM Cap. oparte jest na wydaniu z 1999 r. Na początku znajduje się szczegółowe Kalendarium życia o. Pio. Biografia została przedstawiona w piętnastu rozdziałach. Jej uzupełnieniem jest bogaty zestaw fotografii z życia Błogosławionego oraz miejsc, z którymi był związany.

O. Alessandro da Ripabottoni OFMCap, "Święty Ojciec Pio. Cyrenejczyk dla wszystkich". Tłum.: o. Gracjan Franciszek Majka OFMCap., Wydawnictwo "M", Kraków 2002. Adres Wydawnictwa: ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków, tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77, http://www.wydm.pl;e-mail: wydm@wydm.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję