Reklama

Punkty i kontrapunkty

Na wakacje pod gruszą

Międzynarodowy Rok Turystyki Ekologicznej

15 grudnia 1998 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 2002 r. Międzynarodowym Rokiem Turystyki Ekologicznej. Rządy i organizacje pozarządowe miały zająć się szczególnie promocją rozwoju i ochrony środowiska naturalnego, integrowania i trwałego rozwoju przemysłu turystycznego "zwłaszcza w krajach rozwijających się". Istotnie, przynajmniej do połowy roku tradycyjną "turystykę" uprawiali różni delegaci rządowi, ponadrządowi i pozarządowi, o czym podają sprawozdania: 28 stycznia taki rok w Nowym Jorku otwarło "wielu ministrów, przywódców organizacji pozarządowych, szefów grup turystycznych". Następnie w dniach 1-26 kwietnia Światowa Organizacja Turystyki urządziła sobie konferencję sieciową z udziałem "ponad 900 uczestników z 97 krajów"; wreszcie w dniach 19-22 maja ponad 1000 uczestników ze 125 krajów celebrowało Szczyt Ekoturystyki w Quebecu w Kanadzie, a na przełomie sierpnia i września spotkanie z tej serii zaplanowane jest w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki.
Na rozpoczęcie roku sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki - Francisco Frangialli stwierdził: "Ekoturystyka ma wiele definicji, lecz jej ogólnym celem jest zapewnienie możliwości rozwoju turystyki w sposób, który by minimalizował negatywne skutki tej przedsiębiorczości i sprzyjał zachowaniu unikalnej różnorodności biologicznej Ziemi" . Według dyrektora wykonawczego UNEP - Klausa Toepfera, "ekoturystyka może być cennym narzędziem finansowania ochrony ekologicznie wrażliwych obszarów i rozwoju społeczno-gospodarczego ludności żyjącej na nich lub w pobliżu". Czołowym zaś celem roku jest "budzenie większej świadomości wśród władz państwowych, w sektorze prywatnym, społeczności obywatelskiej i konsumentów, iż turystyka ekologiczna może przyczyniać się do zachowania naturalnego i kulturalnego dziedzictwa obszarów wiejskich oraz podniesienia standardów życia w tych obszarach".

Bez zysku

Reklama

Zgodzono się z badaniami naukowców, twierdzących, że "turystyka ekologiczna może stanowić 2-4 procent globalnej turystyki". Stąd " globalne znaczenie turystyki ekologicznej polega nie na zyskach, lecz na ochronie systemu ekologicznego". Z drugiej strony, z turystyką ekologiczną związana jest "istotna część krajowego produktu brutto i stanu zatrudnienia, zwłaszcza w krajach rozwijających się". Globalne dochody międzynarodowe w 2001 r. wzrosły do 700 mln. Kluczową rolę w rozwoju turystyki odgrywają obszary chronione, jak parki narodowe czy obszary dzikie, wynoszące obecnie 10% powierzchni Ziemi.
Jako przykłady rozwoju turystyki ekologicznej wybrano sześć najpiękniejszych i równocześnie zagrożonych rezerwatów biosfery: Kaan i Vizcaino w Meksyku, Park Narodowy Tikal w Gwatemali, rezerwat Rio Platano w Hondurasie i parki Komodo i Ujung Kulon w Indonezji.

Dla wartości

Stały obserwator Stolicy Świętej przy Światowej Organizacji Turystyki - ks. prał. Piero Monni podczas szczytu w Quebecu zwrócił uwagę na "społeczny, kulturalny i duchowy wymiar" turystyki. "Jeżeli nie weźmiemy pod uwagę tych trzech wymiarów, to mogą nastąpić niepowetowane szkody dla samej ´materii pierwszej´ turystyki" - powiedział ks. prał. Monni. Przypomniał on wypowiedziane niedawno słowa Ojca Świętego o "turystycznych ofertach ´sztucznych rajów´, gdzie w celach czysto komercyjnych w pewnych przypadkach nie szanuje się najbardziej elementarnych ludzkich praw mieszkańców tych obszarów" (przemówienie do Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych 29 kwietnia 2002 r.) .
"Oznacza to - mówił dalej ks. prał. Monni - że niezbędnym punktem wyjścia dla rozwoju ekoturystyki jest odniesienie do istoty ludzkiej jako jego centrum. Działania, które zmierzają do osiągnięcia natychmiastowych skutków ekonomicznych i finansowych, czynią to ze szkodą dla trwałej ekoturystyki, która wymaga ocalenia wspólnego dziedzictwa kulturowego. Ekoturystyka bowiem stwarza okazje nie tylko dla inicjatyw handlowych, lecz także dla nadania wartościom kulturalnym i duchowym właściwego im miejsca.
Punktem wyjścia winno być zachowanie podstawy kulturalnej, duchowej i religijnej, niezbędnej do uwrażliwienia na ten problem tych, którzy chcą poświęcić się tej dziedzinie. Miejscowa ludność nie może być wyeliminowana z tego nowego i twórczego procesu, lecz winna być partnerką czerpiącą korzyści związane ze zrównoważonym rozwojem społecznym. W ten sposób będzie można osiągnąć harmonię między dziedzictwem duchowym osób przyjmowanych i miejscowymi tradycjami" .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję