Reklama

Papież Też przygotowuje się do pielgrzymki W Polsce

Wizja lokalna

Gdy ks. prał. Renato Boccardo, wraz z delegacją Stolicy Apostolskiej, przybył do Polski, aby zatwierdzić miejsca pobytu Papieża, otworzył oczy ze zdumienia. Bo już na "dzień dobry" małopolska policja w sali kinowej zaprezentowała mu na ekranie wszystkie trasy przejazdu Papieża, które będą obstawiać policjanci. Tego samego dnia strona kościelna przedstawiła dokładny plan papieskiej celebry na krakowskich Błoniach. Rola delegacji watykańskiej sprowadziła się zatem jedynie do drobnych korekt bardzo precyzyjnego programu. Ks. Boccardo nie ukrywał więc, że jest mile zaskoczony tak sprawną organizacją nadchodzącej wizyty. Strona polska natomiast nie poczytuje sobie tego za szczególną zasługę. " Wszelkie prace po prostu są stosunkowo łatwe do skoordynowania, gdyż mamy doświadczenie z poprzednich wizyt papieskich" - przyznał ks. Kazimierz Sowa, zaangażowany w przygotowania pielgrzymki w archidiecezji krakowskiej, na terenie której będzie Ojciec Święty.
Do wizyty w Polsce przygotowuje się też sam Papież. Jego przemówienia będą się koncentrować na tematyce związanej z Bożym Miłosierdziem. Jan Paweł II przyjeżdża bowiem do Polski przede wszystkim po to, by poświęcić sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Choć trzeba przyznać, że Ojciec Święty bardzo się cieszy także z pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdyż są to miejsca szczególnie mu bliskie.
O. Konrad Hejmo: "Ostatnio przy obiedzie wspominał kalwaryjskie dróżki, które przemierzał w młodości, wracał do wspomnień sprzed lat. Także na wszystkich audiencjach dla Polaków Papież w rozmowach chętnie nawiązuje do sierpniowej pielgrzymki do Ojczyzny. Wymienia miejsca, które dobrze zna i pamięta".

Papież w całości zatwierdził program

Reklama

Do tej pory wszystkie papieskie pielgrzymki od strony watykańskiej przygotowywał o. Roberto Tucci, odpowiedzialny też za bezpieczeństwo Jana Pawła II. Zawsze na kilka miesięcy przed rozpoczęciem wizyty Ojca Świętego przylatywał do Polski i ustalał dokładny program pobytu, wyznaczał miejsca celebry, ustalał sektory dla wiernych, dla VIP-ów i dziennikarzy. Kiedy jednak w 2001 r. o. Tucci został mianowany kardynałem, przygotowywanie pielgrzymek papieskich przypadło w udziale ks. Boccardo, dotąd pracującemu w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.
Podczas zakończonej niedawno wizyty w Krakowie ks. Boccardo, wraz z przedstawicielami strony kościelnej i państwowej, obejrzał wszystkie miejsca sierpniowego pobytu Papieża w Polsce. W każdym z nich zapadły ostateczne ustalenia, dotyczące najdrobniejszych nawet szczegółów w przebiegu wszystkich uroczystości: sposobu ustawienia fotela papieskiego, wyznaczenia drogi, jaką Papież ma przemierzyć z samochodu do ołtarza, tak by była ona jak najkrótsza, czy ustalenia liczby osób siedzących w prezbiterium albo miejsca dla mediów.
"Najdłużej trwało wybieranie sali na Wawelu, w której Papież ma się spotkać z przedstawicielami władz, przejścia są tam bowiem dość odległe" - mówi Marcin Przeciszewski, szef KAI, który uczestniczył w wizytacji delegacji watykańskiej. Generalnie jednak ks. Boccardo wszystkie decyzje podejmował szybko i zdecydowanie. W Kalwarii Zebrzydowskiej na przykład, gdy zastanawiano się, gdzie Ojciec Święty ma odprawić Mszę św.: przed sanktuarium czy w jego wnętrzu, ks. Boccardo w jednej chwili zdecydował, że wewnątrz świątyni. Umotywował, że tak będzie łatwiej dla Papieża.
Zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego, w obecności ks. Boccardo ustalono też dokładny przebieg spotkań z prezydentem i premierem. Zdecydowano też, że - w odróżnieniu od poprzednich pielgrzymek - w tym roku Ojciec Święty w ogóle nie będzie się przemieszczał helikopterem. Takie podróże bowiem ze względu na olbrzymie drgania i hałas silnika mogą być dość męczące. Jan Paweł II zasadniczo będzie jeździł papamobilem, ale też niektóre trasy będzie pokonywał krytym samochodem. Należy przypuszczać, że program wizyty Jana Pawła II w Polsce nie ulegnie większym zmianom. Mimo że wolne jest całe popołudnie 18 sierpnia, samochodem nie da się przemierzyć zbyt długiej trasy.
Na zakończenie wizyty strony watykańskiej został sporządzony szczegółowy protokół. Cały program pielgrzymki natomiast po powrocie delegacji watykańskiej do Rzymu zatwierdził już Ojciec Święty.

Przesłanie miłosierdzia

Od kilku dni znane jest też logo pielgrzymki. Będzie to wieża sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - wpisana w herb Jana Pawła II, a wokół niej napis: "Bóg bogaty w miłosierdzie.
IX Pielgrzymka do Ojczyzny". Logo ma kształt koła i jest utrzymane w barwach papieskich: żółtej, niebieskiej i białej.
To właśnie motyw miłosierdzia będzie głównym przesłaniem tej wizyty.
S. Elżbieta Siepak z sanktuarium w Łagiewnikach: "Orędzie miłosierdzia było zawsze bliskie Ojcu Świętemu, to dzięki niemu przecież doszło do kanonizacji s. Faustyny. Jan Paweł II nazwał też Łagiewniki ´stolicą kultu Miłosierdzia Bożego dla całego świata´, mówił, że będzie to ´drugie Lourdes´".
I rzeczywiście: ludzie wciąż doznają tu łask, cudownych uzdrowień, nawróceń. Kroniki rejestrują ok. 50 tys. pisemnych próśb zanoszonych w ciągu roku. Ile jest ustnych - nikt nie wie.
Obecnie trwa rozbudowa sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. " Makietę kompleksu budowli: dwupoziomowej bazyliki, kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, zaplecza duszpasterskiego i socjalnego dla pielgrzymów, przedstawiłyśmy Ojcu Świętemu, gdy odwiedził nas po raz pierwszy" - mówi s. Elżbieta. Papież projekt podpisał. Teraz siostry chcą, by zobaczył dzieło.
Z Łagiewnik Ojciec Święty wygłosi przesłanie miłosierdzia. Ale nie tylko do mieszkańców Krakowa. Jak ocenia bp Kazimierz Nycz, szef komitetu organizacyjnego pielgrzymki papieskiej, sierpniowa wizyta Papieża będzie miała wymiar ogólnopolski, gdyż sanktuarium, które poświęci Jan Paweł II, powstaje dla całej Polski.
Kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski, dostrzega nawet ogólnoświatowy wymiar papieskiej pielgrzymki. Bo przecież jej główny temat - Bóg bogaty w miłosierdzie - dotyka każdego człowieka, gdziekolwiek na świecie by żył. Stąd też uniwersalny charakter tej wizyty.

Kłopotów nie będzie

Teraz, po wizycie ks. Boccardo, przyjedzie do Polski bp Piero Marini, mistrz ceremonii papieskich. To druga osoba z orszaku papieskiego, która wizytuje kraj przed przylotem Ojca Świętego. Bp Marini odpowiada za kompozycję ołtarza, za teksty liturgiczne, za całą oprawę Mszy św. i nabożeństw. On też określa liczbę potrzebnych szat liturgicznych czy krzeseł przy ołtarzu, wyznacza księży, którzy mają rozdawać Komunię św.
W lipcu natomiast po raz drugi przyleci do Krakowa ks. Boccardo, by ostatecznie zatwierdzić wszystkie ustalenia. W międzyczasie zaś strona polska wszystko musi dopiąć na ostatni guzik. Ale nie będzie to chyba takie trudne. "Mamy już podział ról" - mówi ks. Kazimierz Sowa. Strona kościelna przygotowuje ołtarze i miejsca spotkań z Papieżem. Infrastrukturą techniczną zajmuje się urząd marszałkowski. Policja i straż pożarna będą czuwać nad bezpieczeństwem (pomoc będą tu świadczyć także kościelne służby porządkowe).
Ze względu na to, że udział w spotkaniach z Papieżem u wielu ludzi budzi obawy związane z obecnością tłumów, lękiem przed zasłabnięciem czy dusznością, we wszystkich miejscach pojawią się lekarze i pielęgniarki. Służba Maltańska ma się zająć świadczeniem pomocy medycznej. Oprócz tego marszałek województwa małopolskiego przydzieli kilkanaście karetek pogotowia z obsługą medyczną. Pomoc, jak przy każdej pielgrzymce Papieża, będzie praktycznie na każde żądanie.
Organizatorzy papieskiej pielgrzymki spodziewają się, że z przygotowaniami nie będzie kłopotów. Są przekonani, że sprawna organizacja pozwoli skoncentrować się na duchowym wymiarze wizyty Jana Pawła II. Wizyty - obok której nie sposób przejść obojętnie. Bo Papież wciąż nas zadziwia i zaskakuje. I mimo że w Polsce był wiele razy i że zdawało się, iż powiedział nam wszystko, to przecież bardzo czekamy na jego kolejne słowa i kolejną wizytę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję