Reklama

Nowy numer "L´osservatore Romano"

Wypełniając misję "umacniania braci w wierze" (por. Łk 22, 32), Jan Paweł II zabiera głos w sprawach, które odgrywają doniosłą rolę w życiu i działalności duszpasterskiej Kościoła. Jedną z nich jest właściwe sprawowanie sakramentu pojednania, o czym Ojciec Święty pisał już w pierwszej encyklice Redemptor hominis.
Problematykę tę rozwinął i naświetlił następnie w adhortacji apostolskiej Reconciliatio et paenitentia - o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła - będącej owocem prac Synodu Biskupów w 1983 r. Wielkie znaczenie sakramentu pokuty w życiu chrześcijańskim Jan Paweł II uwypuklił również w liście apostolskim Novo millennio ineunte, ogłoszonym na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, a ostatnio - w liście apostolskim - motu proprio Misericordia Dei.
Wobec kryzysu, jaki daje się zaobserwować w sprawowaniu tego sakramentu w niektórych krajach, Papież we wspomnianym liście uznał za konieczne przypomnieć obowiązujące w Kościele normy. Dokument kładzie nacisk na potrzebę osobistego wyznania win i osobistego rozgrzeszenia. Absolucja zbiorowa jest formą nadzwyczajną, dopuszczalną jedynie w sytuacjach "poważnej konieczności", uniemożliwiających wyspowiadanie poszczególnych penitentów. Zastąpienie spowiedzi indywidualnej absolucją zbiorową nie leży w mocy Kościoła. Jego władza jest ograniczona słowem Chrystusa, które obowiązuje również Papieża. Zadaniem Kościoła jest określanie, kiedy zachodzi sytuacja "poważnej konieczności" i Jan
Paweł II udziela w liście precyzyjnych wyjaśnień na ten temat.
Dokument papieski Misericordia Dei nie nakłada na chrześcijan nowych zobowiązań, ale broni osobowej godności człowieka, którego Bóg zna po imieniu, szuka i chce zbawić, kiedy on od Niego odchodzi. Oczywiście, wyznanie grzechów nie przychodzi łatwo, gdyż upokarza dumę człowieka i odsłania jego wewnętrzną nędzę. Wyznanie win w sakramencie pokuty, połączone z ufnością w miłosierdzie Boże, wyzwala jednak człowieka z obciążeń i wyrzutów sumienia, napełnia jego serce radością i pokojem, przywraca młodość ducha, otwiera na potrzeby innych ludzi.
W nowym numerze polskiego wydania L´ Osservatore Romano ( nr 6/2002) redakcja zamieszcza list apostolski Jana Pawła II Misericordia Dei, a także list papieski skierowany do uczestników II Światowego Zgromadzenia poświęconego problemom starzenia się ludności.
Wiele miejsca w numerze zajmują materiały z beatyfikacji sześciorga sług Bożych oraz ze spotkania kardynałów i przedstawicieli Episkopatu Stanów Zjednoczonych z kardynałami Kurii Rzymskiej, poświęconego bolesnemu problemowi molestowania seksualnego nieletnich.
Obszerny dział stanowią przemówienia Ojca Świętego na takie tematy, jak: środki społecznego przekazu i ewangelizacja, obrona prawa do życia każdej istoty ludzkiej, dialog Kościoła z kulturami naszych czasów, wychowanie do solidarności w świecie globalizacji, duchowość komunii.
Nadto w numerze Czytelnik znajdzie: 8 katechez środowych Ojca Świętego poświęconych modlitwie brewiarzowej, niedzielne rozważania przed modlitwą maryjną, artykuły, m.in. na temat ważności chrztu udzielanego przez mormonów oraz Pism Świętych narodu żydowskiego.
Numer zamykają: szczegółowa Kronika działalności Ojca Świętego, Dekrety w sprawach kanonizacyjnych oraz Intencje Apostolstwa Modlitwy na 2003 r.

Redakcja informuje, że przedruki tekstów opublikowanych na łamach naszego pisma powinny być opatrzone notą zawierającą tytuł L´ Osservatore Romano, wyd. polskie oraz numer, z którego pochodzą. Dotyczy to również tekstów udostępnionych przez nas na stronach Internetu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję