Reklama

Niedziela Małopolska

Ratują cenne rzeźby

Dwie cenne średniowiecze rzeźby odzyskają blask dzięki kompleksowej konserwacji w specjalistycznej pracowni konserwatorskiej w Krakowie.

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum pracowni konserwatorskiej w Krakowie

Od lewej: Madonna z Janowic, Pieta z Woli Mędrzechowskiej

Od lewej: Madonna z Janowic, Pieta z Woli Mędrzechowskiej

Jedną z rzeźb jest datowana na lata 1420-1440 Madonna z Dzieciątkiem z Janowic. – To wyjątkowa rzeźba, która pierwotnie znajdowała się w kapliczce na Lubince – informuje dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. Piotr Pasek i dodaje: - Nikt nie wie, skąd ta rzeźba się tam znalazła i kiedy trafiła do muzeum. Jest bardzo zniszczona, ale jeżeli chodzi o urodę, to rzeczywiście należy do kanonu pięknych gotyckich madonn, tak, jak np. Madonna z Krużlowej. Druga rzeźba to pochodząca z około 1420 roku Pieta z Woli Mędrzechowskiej. Nawiązując do podziału średniowiecznych piet, które wprowadził prof. Lech Klinowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie informuje, że jest to przykład średniowiecznej piety mistycznej. I podkreśla: - Te dzieła to cenne przykłady pięknych rzeźb gotyckich. Są wyjątkowej klasy artystycznej, ale potrzebują prac, które zatrzymają proces niszczenia.

Odpowiedzialne za całość prac konserwatorskich Maja Potrawiak i Katarzyna Dobrzańska podają, że rzeźba Madonny z Janowic ostatnią konserwację przeszła w 1961 roku. I informują: - Od tego czasu, w konserwacji i restauracji dzieł sztuki jako dyscyplinie naukowej zaszło wiele zmian. Nastąpił ogromny postęp technologiczny. Dysponujemy dziś dużo większymi możliwościami badawczymi, co pozwala na lepsze rozpoznanie zabytkowych rzeźb.

Reklama

Nawiązując do realizowanych w ramach projektu prac, ks. Piotr Pasek wyjaśnia: - Jest to tzw. konserwacja zachowawcza; ratujemy obiekt, przed dalszą destrukcją. W ramach konserwacji następuje oczyszczenie figur, stabilizacja ich konstrukcji. Nie rekonstruujemy rzeźb, tylko poprawiamy ich wygląd estetyczny i zabezpieczamy przed dalszym zniszczeniem. Dodaje, że w projekcie jest przewidziana ewentualna wizualizacja, która będzie stanowić podsumowanie prac.

Rzeźby powrócą do Muzeum w grudniu 2021 roku, co zostanie uświetnione spotkaniem połączonym z prezentacją na temat przebiegu prac konserwatorskich. - Sztuka, zwłaszcza religijna, łączy człowieka z Panem Bogiem, ułatwia przeżywanie sacrum – przekonuje ks. Pasek. Przypomina, że Stwórcę często określa się jako dobro, piękno i dodaje: - To piękno wyrażone w dziele sztuki odzwierciedla Pana Boga.

Inicjatywę przywrócenia świetności rzeźbom wsparło finansowo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przyznając dotację w wysokości ok. 80 tys. zł, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Z kolei 20 proc. potrzebnych środków do renowacji dzieł stanowi wkład własny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Natomiast Urząd Marszałkowski w Krakowie przekazał dotację w wysokości 20 tys. zł na portale typu wawelskiego wewnątrz budynku Domu Mikołajowskiego. Redakcja Niedzieli Małopolskiej objęła patronat medialny nad projektem.

Jak podkreślają moi rozmówcy, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie posiada jedną z najciekawszych i najbogatszych kolekcji sztuki średniowiecznej w Polsce. Wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem i potrafi wprowadzić każdego zwiedzającego w zachwyt. I jest to najstarsze, założone w 1888 roku, muzeum diecezjalne w Polsce!

2021-06-04 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: sprzeciw instytucji diecezjalnych wobec kampanii LGBT+

[ TEMATY ]

Tarnów

Bożena Sztajner/Niedziela

Stanowisko instytucji diecezjalnych w Tarnowie w sprawie włączenia się przez Urząd Miasta Tarnowa w kampanię „LGBT+ja”.

Pragniemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie działaniami zapowiedzianymi na dzień 17 maja br. przez Urząd Miasta Tarnowa związanymi z włączeniem się w kampanię Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pod hasłem: „LGBT+ja”. Chociaż – w swoich założeniach – ma ona zachęcać młodych ludzi do okazywania wsparcia dla swoich „nieheteronormatywnych i transpłciowych” rówieśników, to jednak – w praktyce – może stać się przestrzenią promowania błędnych idei oraz zarzewiem wielu niepotrzebnych konfliktów, w które zostaną uwikłane środowiska szkolne, dzieci, młodzież, nauczyciele i rodziny. Z dużą dozą prawdopodobieństwa planowany na 17 maja br. powrót uczniów do szkół, zamiast stopniowego powrotu do normalności w schyłkowej fazie pandemii, może stać się czasem kolejnych niepokojów i gorszących sytuacji.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję