Reklama

Polska

Abp Gądecki: główną misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary

Pierwszą i podstawową misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu. Wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi – podkreślił w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W bazylice w Licheniu odbyła się msza św. inaugurująca XI Konwencję Stanowa Rycerzy Kolumba, która odbywa się pod hasłem "Kościół jest siłą tego narodu".

Po liturgii przewodniczący KEP podkreślił, że pierwszą i podstawową płaszczyzną, na której Rycerze Kolumba powinni podjąć pracę, jest dziedzina wiary.

Reklama

"Dzisiaj widzimy bardzo znikomą część ludzi, którzy zjawiają się w kościele i przyjmują sakramenty. Wszyscy tłumaczą się strachem przed zarażeniem się w świątyni. Nie boją się chodzić po supermarketach (...), poruszać w wielkich zgromadzeniach, ale boją się wejść do kościoła" – zwrócił uwagę abp Gądecki

W jego ocenie mamy w Polsce do czynienia z poważnym kryzysem religijności.

Podkreślił, że o postawie człowieka decyduje nie religijność, ale wiara. "Religijność to jest postawa naturalna każdego człowieka żyjącego na ziemi – przed nami tysiące lat i po nas następne setki tysięcy lat. Religijność, to wyczucie w człowieku, że coś go przekracza i że może – niezależnie od tego, co uważa za boga – mieć z tego dobry interes. Religijność to jest służba Bogu, z tego powodu, że on będzie nam służył" – wyjaśnił abp Gądecki.

Reklama

Zwrócił uwagę, że religijność jest szeroko rozpowszechniona w Kościele. "Widzimy kryzysy religijności wtedy, kiedy człowiek spodziewał się czegoś od Pana Boga i tego nie otrzymał" – powiedział hierarcha. Jako przykład wskazał sytuacje, kiedy ktoś spodziewał się wyzdrowienia z choroby, zdrowia swojej małżonki, a ona umarła. Wówczas taka osoba "obraża się na Boga, na ludzi, na Kościół i odchodzi" – stwierdził abp Gądecki.

Jak dodał – człowiek religijny uważa, że jeżeli on modli się i prosi, jeżeli stawia się na zgromadzenia religijne, to znaczy, że Pan Bóg jest zobowiązany do służby jemu".

Podkreślił, że "wiara jest odwrotnością religijności, jest służbą Bogu, za którą nic nie otrzymujemy i niczego nie oczekujemy. Wiara jest tą postawą, w której człowiek odnajduje swoje naturalne miejsce, tzn. miejsce stworzenia wobec Stwórcy" – zaznaczył przewodniczący KEP.

Wyjaśnił, że stworzenie nie ma żadnych praw wobec Stwórcy". "On kocha nas darmowo" – powiedział abp Gądecki.

W ocenie przewodniczącego KEP – "potrzeba, żeby Kościół przechodził od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu". Kiedy będziemy mieć wiarę, wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi" – zaznaczył.

Abp Gądecki wskazał Rycerzom Kolumba, że głównym ich zadaniem jest wewnętrzne nawrócenie, czyli przejście od religijności do wiary.

"Wszystkie szerokie dziedziny pracy charytatywnej, które zostały nagrodzone, są bardzo piękne, przynoszą honor, ale to jest koniec działalności, którą można od Rycerzy Kolumba oczekiwać. Pierwszą i podstawową jest praca nad przejściem własnym od religijności do wiary i staranie się pomóc innym w tym procesie" – oświadczył abp Gądecki.

Rycerze Kolumba to organizacja zrzeszająca katolickich mężczyzn, założona w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Są także obecni w USA, Kanadzie, na Filipinach. W ostatnim roku przekazali ponad 187 mln dolarów na cele charytatywne i przepracowali ponad 77 mln godzin na rzecz osób potrzebujących w lokalnych społecznościach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2021-05-21 20:42

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o śp. bp. Pieronku

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

bp Tadeusz Pieronek

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie był człowiekiem łatwym ale był ciekawy – tak zmarłego wczoraj bp. Tadeusza Pieronka wspomina Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. Zdaniem metropolity poznańskiego w życiu śp. bp. Pieronka widać było wyraźnie sześć wielkich miłości: miłość do Kościoła, do Soboru, do Jana Pawła II, do prawdy, do nauki i do mediów.

- Wstępował do seminarium w czasach trudnych, komunistycznych, stalinowskich. Wiedział, że nie wybiera drogi łatwiejszej ale trudniejszą i że czekają go nie tyle korzyści, co niekorzyści. Wydaje mi się, że swoją miłość do Kościoła udowodnił – podkreślił abp. Gądecki w rozmowie z KAI.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Do Medjugorie rocznie przyjeżdża ok. 3,5 mln pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję