Reklama

Niedziela Kielecka

Debatowali o dziejach bazyliki

Debatowali o dziejach bazyliki

TD

Agnieszka Dziarmaga

850 lat kieleckiej bazyliki uczczono konferencją naukową w Wyższym Seminarium Duchowym, która odbyła się 21 maja z udziałem kilkunastu prelegentów. Naukowcy związani ze środowiskiem krakowskim, lubelskim kieleckim zaprezentowali 12 referatów.

Organizatorami konferencji pt. „Katedra pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach – 850 lat istnienia” byli: Parafia Katedralna w Kielcach, Archiwum Diecezjalne, Instytut Historii UJK oraz Wyższe Seminarium duchowne. Patronatem honorowym objęli ją: Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek oraz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Paweł Tambor.

Efekty swoich badań naukowych przedstawili badacze różnych dyscyplin, m. in. historycy, archeolodzy, historycy sztuki, muzykolodzy. Konferencja była zorganizowana z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Uczestników wydarzenia witali i zarazem wprowadzali w tematykę biskup kielecki Jan Piotrowski, rektor kieleckiego Seminarium ks. dr Paweł Tambor oraz ks. dr Tomasz Gocel – historyk Kościoła, dyrektor Archiwum Diecezjalnego, odpowiedzialny za organizację konferencji z ramienia Kościoła kieleckiego.

Dzieje katedry i parafii ks. dr Gocel określił jako „wspaniałą spuściznę materialną i duchową”. – Konferencja jest poświęcona ludziom, związanym ze świątynią, którzy od średniowiecza po czasy współczesne współtworzyli ośrodek promieniujący na region i poza region – mówił.

Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg (Uniwersytet Jagielloński) przedstawił „Kościół krakowski i jego rozwój w drugiej połowie XII wieku” jako tło fundacji i rozwoju krakowskiej kolegiaty, prezentując szczególnie postaci wybitnych biskupów: Pełki, Mateusza, Gedki, wzrost biskupich autoryteów, czy rosnące wpływy zakonne (cystersów, norbertanów, kanoników regularnych stróżów Grobu Bożego).

Ks. dr Paweł Tkaczyk, dyr. Muzeum Diecezjalnego w Kielcach w wystąpieniu „Sykstyna kielecka” omówił program ikonograficzny malowideł ściennych w kieleckiej katedrze, w kontekście długo kwestionowanych wartości fresków: dekoracji sklepienia nawy głównej, bocznych, prezbiterium. Są one inspirowane Starym Testamentem, głównie Księgą Rodzaju oraz m.in. wydarzeniami z życia Matki Bożej. Przedstawił m.in. założenia artystów, oceny fundatorów i współczesnych im mediów.

Reklama

Dr Piotr Kardyś (PTH Oddział Skarżysko-Kamienna) przypomniał postać Stanisława z Bodzentyna, wikariusza kolegiaty kieleckiej z XVI w. i jego cenny księgozbiór. S. Danuta Kozieł (Archiwum Diecezjalne w Kielcach), dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka, prof. UJK, dr hab. Beata Wojciechowska, prof. UJK - przedstawiły Statuty Kolegiaty z 1523 r.

Z kolei ks. Michał Olejarczyk (WSD Kielce) przedstawił analizę muzykologiczno-historyczną XVIII-wiecznych absolutnie unikatowych partytur chóralnych i orkiestrowych, znalezionych w bazylice katedralnej w Kielcach podczas aktualnie trwającego remontu organów.

Prof. dr hab. Wiesław Caban (UJK Kielce) pokazał kolegiatę kielecką jako miejsce uroczystości religijno-patriotycznych w dobie powstania styczniowego, a dr hab. Jerzy Gapys, prof. UJK omówił ogłoszenia parafialne jako źródło do badań nad dziejami parafii katedralnej w latach 1939-1945.

Nowszej historii poświęcone były ostatnie wystąpienia.

Dr hab. Ryszard Gryz, prof. UJK omówił dzieje katedry i parafii za probostwa ks. kan. Romana Zelka (1944-1965), natomiast ks. dr Tomasz Gocel (KUL) ukazał katedrę kielecką jako „opiekunkę Solidarności w latach 1980-1989”.

- Ambona była dla wiernych głównym medium informacyjnym, nie tylko pod kątem życia religijnego, ale również społecznego. Przekazywane były najpotrzebniejsze informacje. Jest to cenne źródło historyczne, gdyż było pisane na bieżąco. Przyczyniła się też do tego II wojna światowa, kiedy ograniczono działalność polskiej prasy. Często to właśnie ambona i ogłoszenia parafialne były miejscem przekazywania nakazów władz niemieckich, ogłaszania terminów oddawania kontyngentów agrotechnicznych, czy wyjazdów na przymusowe roboty do Niemiec. Wiele ogłoszeń miało także charakter pouczeń moralnych, na temat wychowania dzieci. We wrześniu 1939 roku została przeczytana informacja, że wojna nie znosi VII przykazania – mówił prof. Jerzy Gapys z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Reklama

Organizatorzy zapowiadają powstanie wydawnictwa pokoneferncyjnego z pełnym przedstawieniem referatów.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 850 lat bazyliki katedralnej w Kielcach.

2021-05-21 16:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania

2022-09-24 19:44

[ TEMATY ]

Kościół

Viktor Cap 2014/Fotolia.Archiwum J. Komorowskiego olia.com

„Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani. Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania” - mówił w sobotę w bazylice w Licheniu bp Radosław Orchowicz.

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad tysiąca pielgrzymów - uczestników dnia skupienia Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zorganizowanego w Licheniu IV Kongresu Młodych Konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję