Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekologiczna parafia św. Wojciecha w Częstochowie

Encyklika papieża Franciszka „Laudato si'” to zaproszenie do troski o wspólny dom, jakim jest nasza planeta. W encyklice papież porusza temat ekologii integralnej, która jest odpowiedzią Kościoła katolickiego na światowy kryzys ekologiczny i społeczny. Odnosi się ona nie tylko do wzajemnych relacji między organizmami żywymi i środowiskiem nieożywionym, ale także do warunków życia ludzi i szans przetrwania społeczeństw.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas

Laudato si

parafia św. Wojciecha

Archiwum/ Caritas Laudato Si

Projekt Caritas Laudato si' jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Promuje również encyklikę „Laudato si'”. W ramach projektu mówimy o tym, jak przełożyć ją na życie. Jak i dlaczego być eko!

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Laudato'Si

W ekologiczny projekt Caritas Laudato si’ włączyła się m.in. parafia św. Wojciecha w Częstochowie. Ks. Proboszcz Ryszard Umański wraz z parafianką Weroniką Mądrzyk napisali projekt ekologiczny dla swojej parafii i wystartowali w jednym z konkursów grantowych Caritas Laudato si’. I udało się! Wygrali 12 500 zł na realizację ekoprojektu w swojej parafii pt. „Parafialny ogród zasilany wodą deszczową”.

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Laudato'Si

Reklama

W ramach projektu parafia stworzyła ogród: zasadziła rośliny, zamontowała ławki, karmniki, poidełka i domki dla owadów. Celem jest przeciwdziałanie marnowaniu się wody deszczowej, w związku z tym zamontowano instalację kanalizacji deszczówki wraz ze zbiornikami, dzięki czemu woda opadowa będzie mogła być wykorzystana do podlewania ogrodu.

Działania projektowe są w dużej mierze społeczne, nastawione na zwiększanie świadomości ekologicznej wiernych, w związku z tym parafia przeprowadziła szereg ciekawych warsztatów i spotkań o tematyce ekologicznej. Parafianie mieli m.in. okazję uczestniczyć w: warsztatach rodzinnych z robienia karmników i domków dla owadów, warsztatach z szycia toreb na zakupy z recyklingu, ekowarsztatach plastycznych i konkursie na najładniejszy karmnik. Nie mogło również zabraknąć promocji encykliki „Laudato si’”, w związku z tym parafia zorganizowała dzień poświęcony temu dokumentowi. Homilie wygłoszone tego dnia były poświęcone ekologii integralnej. Przeprowadzono również szereg ciekawych katechez w szkole, gdzie poruszano tematykę ekologii integralnej i encykliki.

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Laudato'Si

Parafia św. Wojciecha w Częstochowie wspaniale odpowiedziała na apel papieża Franciszka i zatroszczyła się o nasz wspólny dom – Ziemię. Jej przykład pokazuje, że małe lokalne projekty są w stanie dużo zmienić, nie tylko w świadomości mieszkańców, ale również realnie nieść dobrą ekozmianę w naszych małych ogródkach.

2021-05-21 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności

[ TEMATY ]

Częstochowa

odznaczenia

B. Sztajner

W Ratuszu Miejskim w Częstochowie w dniu 2 grudnia 2016 roku odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989.

Odznaczenia wyróżnionym wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Wśród uhonorowanych osób znalazł się odznaczony pośmiertnie Adam Banaszkiewicz, działacz „Solidarności”, społecznik i samorządowiec, współzałożyciel i wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję