Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 18 rocznica kanonizacji matki Urszuli Ledóchowskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek

 - Jeżeli dziś święta Urszula staje się przykładem świętości dla wszystkich wierzących, to dlatego, że jej charyzmat może być podjęty przez każdego, kto w imię miłości Chrystusa i Kościoła chce skutecznie dawać świadectwo Ewangelii we współczesnym świecie. Wszyscy możemy uczyć się od niej, jak z Chrystusem budować świat bardziej ludzki – świat, w którym coraz pełniej będą realizowane takie wartości, jak: sprawiedliwość, wolność, solidarność, pokój. Od niej możemy uczyć się, jak na co dzień realizować «nowe» przykazanie miłości – słowa Jana Pawła II z homilii kanonizacyjnej. 

Dokładnie 18 lat temu miała miejsce kanonizacja matki Urszuli Ledóchowskiej w Rzymie. To szczególny dzień dla Zgromadzenia.  W Łodzi szare urszulanki podjęły działalność niedługo po jego założeniu. Na zaproszenie ks. biskupa Wincentego Tymienieckiego, ordynariusza nowo utworzonej diecezji łódzkiej, Zgromadzenie otworzyło w marcu 1922 placówkę w Łodzi w celu organizowania, koordynowania i prowadzenia pracy katechetycznej.


2021-05-18 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodnik po unikalnym miejscu pamięci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Stacja Radegast

Edyta Łaszkiewicz

Już jutro - 29 sierpnia 2020 r. będziemy obchodzić kolejną, 76. rocznicę likwidacji łódzkiego getta. Z tej okazji Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Stacja Radegast przygotował publikację w formie przewodnika po dawnej bocznicy kolejowej getta.

Książka składa się z kilku części – w pierwszej z nich czytelnik pozna specyfikę Stacji Radegast jako miejsca pamięci powstałego w 2004 r. Kolejny fragment to artykuł historyczny, przedstawiający najważniejsze dzieje getta łódzkiego. Trzecia część opowiada o historii Stacji Radegast, począwszy od lat 20. XX wieku aż po czasy dzisiejsze, ze szczególnym uwzględnieniem najtragiczniejszego etapu jej funkcjonowania, czyli II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję