Reklama

Niedziela Kielecka

Rajd pamięci Józefa Piłsudskiego

Rajd pamięci Józefa Piłsudskiego

TD

Agnieszka Dziarmaga

Kielczanie świętują wejście kadrówki w sierpniu, a w maju obecność marszałka Józefa Piłsudskiego przypomina Ponidzie.

Reklama

Ziemia pińczowska i jędrzejowska były miejscem majowego raju poświęconego pamięci Józefa Piłsudskiego. Kilkudziesięciu uczestników wyruszyło sprzed Muzeum Regionalnego w Pińczowie, idąc do Grudzyn w gminie Imielno. Było to 14 kilometrów trasy.

Pierwszym przystankiem był pomnik Józefa Piłsudskiego w Pińczowie. Tam delegacje gminy Pińczów, starostwa powiatowego, Muzeum Regionalnego oraz harcerze złożyli kwiaty. Przy pomniku odegrano ulubiony utwór marszałka - Pieśń Legionów „My pierwsza Brygada”.

Trasa przebiegała przez tereny, gdzie w 1915 roku przez trzy miesiące toczyły się ciężkie walki. Uczestnicy rajdu zatrzymali się pod dębem, który został posadzony w 1929 roku z okazji imienin Piłsudskiego w Pińczowie. Rajd zawsze odbywał się w marcu, w okolicach imienin Józefa Piłsudskiego, ale przełożono go z powodu pandemii. 12 maja obchodzona była 86. rocznica jego śmierci, więc połączono rajd z rocznicą.

Reklama

Ostatnim punktem na trasie wędrówki był Mierzwin. Na cmentarzu została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w walkach nad Nidą, 5 grudnia 1863 roku.

Bogate tradycje legionowe mają Kielce. W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice – obalając rosyjskie słupy graniczne dotarła do Kielc. 12 sierpnia przed godz. 14 na kielecką Krakowską Rogatkę wkroczyli strzelcy w ogólnej sile przekraczającej batalion. Zgrupowaniem dowodził kapitan Kazimierz Jan Piątek ps. Herwin. Meldunek od ułana Czesława Skauta – Bankiewicza przyjął na rogatce miejskiej Komendant Piłsudski. Strzelcy sprawnie odparli atak rosyjskiego zwiadu pod miejskim dworcem, równie dobrze poradzili sobie z oddziałem Kozaków na Rynku.

Strzelcy rozlokowali się w różnych miejscach Kielc, komendę główną umieszczono w dawnym pałacu biskupów krakowskich. Niestety Strzelcy zostali wyparci z Kielc. Pomimo to, po umocnieniu się nad Nidą, przeorganizowaniu w okolicy Bolmina, 22 sierpnia Strzelcy ponownie zajęli miasto, odpierając ataki rosyjskie. 5 września 1914 roku na wzgórzach wsi Szydłówek doszło do uformowania Pierwszego Pułku Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na przełomie sierpnia i września 1914 roku Kielce stały się nieformalną „stolicą” odradzającej się Polski – stały się „Miastem Legionów”.

Józef Piłsudski był honorowym obywatelem Kielc. Otrzymał je w październiku 1921 r. Wielokrotnie mówił o swojej miłości do miasta nad Silnicą. W 1926 roku na Zjedzie Legionistów powiedział; „Kielce są wyjątkowe drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo tu był pierwszy krok do awantur naszych girlandy..” A kiedy indziej: ..”Tymczasem żegnałem się z Kielcami, z pałacem byłym biskupim, ogrodem, powiem wprost, z najpiękniejszą i najbardziej kochaną pracą…” (cyt. za J. Osiecki, Kieleckie ścieżki Józefa Piłsudskiego).

2021-05-16 20:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się 21. Przystanek Jezus

2021-08-02 19:58

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus/Facebook

Zakończył się Przystanek Jezus. Jego 21. edycja trwała od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Płotach, gdzie odbywał się tegoroczny festiwal Pol’and’Rock.

W czasie przedpołudniowej Mszy św. 1 sierpnia „przystankowicze” dziękowali Bogu za mieszkańców Płotów, za ich otwarte serca i domy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję