Reklama

Niedziela Wrocławska

W intencji Ojczyzny i "Solidarności"

W ramach Archidiecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy, w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy oraz proboszcz parafii.

2021-05-16 13:21

ks. Łukasz Romańczuk

Poczet sztandarowy "Solidaności"

Poczet sztandarowy

Witając wszystkich obecnych na Mszy św, Ks. K. Hajdun przypomniał, że dotychczas na pielgrzymki ludzi pracy odbywały się w Henrykowie - Cieszę się, że ks. abp metropolita podjął decyzję, by przedstawiciele świata “Solidarności” mogli spotkać się na wspólnej Mszy św. w kościele Opatrzności Bożej.

ks. Łukasz Romańczuk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona "S". Na co dzień znajdują się one w Katedrze Wrocławskiej

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona

Reklama

W wygłoszonej homilii duszpasterz Ludzi Pracy mówił o wydarzeniu Wniebowstąpienia Pańskiego - Wydarzenie to nie zamyka ciągłości działania Kościoła ani Ludu Bożego. Jezus wstępując do Nieba nie pozostawia człowieka samego, nie ucieka przed nim, ani nie czuje się zmęczony obecnością wśród ludzi. Jezus wstępuje do chwały Ojca, aby nam wszystkim przypomnieć, że mamy tam przygotowany dom nie uczyniony ludzką ręką. Ukazuje też sposób, w jakim powinniśmy do niego podążać - mówił ks. K. Hajdun.

Ks. Łukasz Romańczuk

Homilię wygłosił ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy

Homilię wygłosił ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy

Kaznodzieja nawiązał także do kultu Matki Bożej, a także osoby św. Jana Pawła II, wspominając zamach na papieża 13 maja 1981 roku - Dobrze znamy hasło tego pontyfikatu: “Totus tuus”. Pragniemy dzisiaj sięgnąć do jego nauczania, bo w trakcie pontyfikatu sięgał do fenomenu jakim była solidarność. “Solidarność” otworzyła bramy wolności, wpłynęła na budzenie się pragnień narodów stłamszonych przez współczesne totalitaryzmy. Mówił że solidarność bierze swoją siłę ze swojej pracy, prymatu osoby ludzkiej nad rzeczami i taka staje się narzędziem dialogu i współpracy - mówił ks. Hajdun.

Reklama

Przytaczając słowa: “Jedni drugich brzemiona noście” kapłan mówił o znaczeniu solidarności we współczesnym świecie: - Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię to tylko niesione razem we wspólnocie. Wielu obecnie porównuje solidarność międzyludzką powstałą w czasie pandemii koronawirusa do tej, która narodziła się przed 40-laty - zaznaczył kaznodzieja.

Wspomniane zostały także słowa papieża Polaka - W tym wyjątkowym dniu wdzięczności Panu Bogu za “Solidarność” pomocne niech będą słowa św. Jana Pawła II: “W imię przyszłości człowieka i ludzkości trzeba było wypowiedzieć to słowo „solidarność”. Dziś płynie ono szeroką falą poprzez świat, który rozumie, że nie możemy żyć wedle zasady „wszyscy przeciw wszystkim”, ale tylko wedle zasady „wszyscy z wszystkimi”, „wszyscy dla wszystkich” (...) „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego. Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: „nie ma wolności bez solidarności”.

Nawiązując do przeczytanych słów papieskich, ks. Krzysztof Hajdun spuentował: Jesteśmy powołani do budowania przyszłości opartych na przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. abp Józef Kupny - Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy

Ks. abp Józef Kupny - Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy

Ks. abp Józef Kupny, ks. Krzysztof Hajdun oraz ks. Stanisław Pawlaczek, wieloletni kapelan “Solidarności” otrzymali z rąk Kazimierza Kimso, przewodniczącego dolnośląskiej “S” medal “Zawsze Solidarni”, które jest najwyższym odznaczeniem dolnośląskiej “Solidarności”, dla osób żyjących jej wartościami.

Dziękując za otrzymane odznaczenie metropolita wrocławski powiedział: Etos i idea solidarności jest nam bardzo bliska. Ma ona swoje korzenie chrześcijańskie. Tą ideą solidarności inspirowaliście się tworząc NSZZ “Solidarność”. Jest nam bardzo blisko i dziękujemy “Solidarności”, za zauważenie, że jesteśmy z wami. Dziękuję za to odznaczenie, a to jeszcze nas bardziej mobilizuje do służenia wam. Wszystkim obecnym bardzo dziękuję za udział w tej wspólnej modlitwie. To miała być szósta pielgrzymka w Henrykowie, ale obiecuję, że za rok spotkamy się w Henrykowie na Mszy św. polowej, a potem na pikniku. Pamiętajcie o trzeciej niedzieli maja, która już wpisała się w kalendarz naszych spotkań.

Ks. Łukasz Romańczuk

Na Mszy św. obecni byli przedstawiciele dolnośląskiej "S"

Na Mszy św. obecni byli przedstawiciele dolnośląskiej

Metropolita wrocławski sprawował Mszę św. w intencji Ojczyzny i “Solidarności”. Z kolei jeden z kapłanów modlił się w intencji jubilatów obchodzących 50 - lecie małżeństwa. Ks. Arcybiskup wręczył jubilatom list gratulacyjny, a zwracając się do nich podziękował - Wasze świadectwo wiary jest potrzebne we współczesnym świecie, kiedy pokazuje się, że można żyć ze sobą i tak długo wytrwać w związku małżeńskim i świętować tak piękny jubileusz. Niech Pan Bóg błogosławi wam, waszym bliskim, całej rodzinie.

Ks. Łukasz Romańczuk

Metropolita wrocławski wręczył jubilatom list gratulacyjny

Metropolita wrocławski wręczył jubilatom list gratulacyjny

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukces Centrum Życia i Rodziny. Portal LGBT usuwa skandaliczne anonse

2021-06-14 10:35

[ TEMATY ]

LGBT

Centrum Życia i Rodziny

pixabay.com

Dzięki interwencji Centrum Życia i Rodziny, czołowy portal środowisk LGBT w Polsce zamknął te miejsca na swojej stronie, w których osobom poniżej 15. roku życia oraz nastolatkom składano propozycje wymiany nagich zdjęć.

Administratorzy portalu Queer.pl od dłuższego czasu pozwalali, by na ich portalu pojawiały się ogłoszenia o charakterze pedofilskim. Można było tam napotkać liczne propozycje wymian „nudesów” (nagich zdjęć) z osobami małoletnimi, a nawet otwarte zaproszenie skierowane do nastolatek od 40-letnich mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Polski tekst nowych wezwań w Litanii do świętego Józefa

2021-06-14 08:56

[ TEMATY ]

św. Józef

litania

Karol Porwich/Niedziela

Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich - to nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Ich brzmienie w języku polskim zatwierdziła 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski.

1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.

CZYTAJ DALEJ

Papież: trzeba przemienić kryzys w szansę rozwoju dla wszystkich

2021-06-15 14:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież skierował przesłanie do uczestników 16. Edycji GLOBSEC Bratislava Forum, które o odbywa się pod hasłem: „Zbudujmy lepszy świat niż był przedtem”. GLOBSEC to wiodące w Europie forum podejmujące debatę nad przyszłością świata i jego problemami.

Spotkanie dotyczy kierunków rozwoju po okresie pandemii oraz podejmuje najważniejsze problemy społeczno-ekonomiczne, ekologiczne oraz polityczne, które pogłębiły się w związku z kryzysem sanitarnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję