Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Szal do Akcji Katolickiej: Jesteście kontynuatorami tego wielkiego dziedzictwa jakim jest droga ucznia Chrystusa.

Gdy spotykamy się dzisiaj jako członkowie Akcji Katolickiej musimy sobie uświadomić, że w szkole Jezusa niezwykłym uczniem był św. Andrzej Bobola – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski podczas pielgrzymki Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do Strachociny w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli – patrona Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej.

Ks. Maciej Flader

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

W wygłoszonej homilii Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że dziś wierzących w Chrystusa ogarnia duchowa pandemia, na która jedyną odpowiedź jest szczera wiara w Chrystusa: - Ogarnia nas dzisiaj pandemia duchowa. Widzimy jak sprzęgają się siły zła. Po to aby wyrwać wiarę, aby krytykować, niszczyć to co zostało wypracowane przez tradycję chrześcijańską już dwa tysiące lat temu. Szukamy pomocy, szukamy leków, szczepionek, stosujemy różne obostrzenia, nieraz jesteśmy w poczuciu bezradności, ale też szukamy odpowiedzi na pytania, sami sobie tez sobie udzielamy tych odpowiedzi w różny sposób pytamy o sens cierpienia tego wszystkiego, tych czasów. Szukamy także odpowiedzi na pytanie, jaki jest sens zmagania z tymi trudnościami, także z tymi trudnościami, którymi jest zjawisko pandemii duchowej. Pojawia się pytanie: co robić aby zachować wiarę, aby zachować jedność wiary o której tak gorąco mówi Jezus w Ewangelii. Stąd też można powiedzieć, że czujemy się w pewnym sensie i uczniami i nauczycielami. Uświadamiamy sobie dzisiaj tutaj właśnie, kiedy wspominamy św. Andrzeja Bobolę, że jesteśmy w szkole Jezusa. W szkole, która należy do najstarszych na świecie. Szkole, która jest dziwna, bo jest otwarta dla wszystkich ochrzczonych. Każdy ochrzczony, nawet każdy człowiek dobrej woli, może wejść do tej szkoły bo jej założycielem jest Chrystus – Nauczyciel, Mistrz, Zbawiciel, który mówi: pójdźcie do mnie wszyscy. On chce abyśmy my słuchali Jego słów i przez to doznawali tego niezwykłego daru, jakim jest zbawienie. Niektórzy kończą ta szkole z wyróżnieniem poprzez akt beatyfikacji czy kanonizacji. Są pokazywani jako wzorowi uczniowie – mówił kaznodzieja.

W nawiązaniu do św. Andrzeja Boboli, którego sanktuarium znajduje się w Strachocinie biskup przemyski mówił: - Był uczniem wiernym, wstąpił do tej szkoły, podobnie jak my poprzez chrzest święty, stopniowo wzrastał w atmosferze rodzinnej, może właśnie w tym miejscu zdobywał pierwszy wiadomość o Bogu, Kościele, o miłości . Był formowany przez rodzinę, a potem przez zakon ojców Jezuitów, a wszystko to po to, by pomóc sobie samemu w zbawieniu. Nie był jednak egoistą, bo przecie formacje, i odkrycie powołania do życia zakonnego i kapłaństwa, odkrył, że trzeba zatroszczyć się o innych, trzeba innych doprowadzić do Boga, do jednej owczarni. Stąd był zafascynowany tajemnicą jedności kościoła. Tej jedności, która został niestety zburzona rękami ludzkimi – zauważył Arcybiskup.

Reklama

W odniesieniu do dzieł, jakie podejmował za życia św. Andrzej, Hierarcha podkreślił jego zatroskani o budowanie jedności Kościoła: - Kościół św. Adnrzeja był dziełem Chrystus złożonym w ludzkie ręce słabe, grzeszne, ale ubogacony laską duchową, nadprzyrodzoną. To dlatego mając tak wielką wrażliwość na tajemnicą Kościoła, jedności Kościoła, szukał jako uczeń, ale i jako nauczyciel dla ludzi drogi do jedności. Chciał, aby rzeczywiście była jedna owczarnia pod jednym Pasterzem. Stał się wiec nauczycielem ludzi, docenił to Kościół święty choćby Pius XI który powiedział, że Andrzej uczy nas gorliwie pracować nad rozszerzenie królestwa Bożego, to znaczy gorliwie pracował nad tym, aby głoszona była ewangelia, sprawowane sakramenty, aby umacniał się Kościół Święty przez słuchanie słowa Bożego – mówił abp Szal.

Kaznodzieja pytał także, skąd u św. Andrzeja tyle gorliwości i mocy? Ta mocą była prawda o miłości wszechogarniającej każdego człowieka. Szukał tej mocy - trzeba sobie to uświadomić w bieżącym roku, kiedy pochylamy się nad tajemnicą Eucharystii - szukał tej mocy przed Najświętszym Sakramentem, nie tylko sprawując Msze św., ale także trwając na adoracji. To dlatego, jak mówił Pius XII On jest Atletą chrystusowym mającym na celu dokonanie zbawienia, w sercach ludzi, mający na celu dążenie do jedności doktryny, do jedności kościelnej, jedności wiary – podkreślał Metropolita Przemyski.

Zwracając się do członków Akcji Katolickiej, Arcybiskup przywołał program duszpasterski sprzed kilku lat i w oparciu o niego zarysował obowiązki członków tej grupy: Kilka lat temu Akcja Katolicka naszej archidiecezji realizując także zamysł Konferencji Episkopatu Polski proponował program pracy duszpasterskiej: „Bądźmy uczniami Chrystusa. W materiałach znalazł się zapis, który warto dziś przytoczy: Każdy człowiek Akcji Katolickiej powinien stać się pilnym uczniem s w szkole Jezusa. Poprzez wysiłek poznania i przyjęcia jego nauki, ale też poprzez wstępowanie w jego ślady. Te słowa nic nie straciły na aktualność także i dzisiaj to przede wszystkim poznanie Chrystusa, który jest twórcą tej szkole poznanie go przez lektura Ewangelii, poprzez lekturę dzieł ascetycznych, religijnych, poprzez udział w rekolekcjach, różnych dniach formacyjnych. Nie tylko trzeba poznać Chrystusa, ale także trzeba pogłębiać jedność z Chrystusem poprzez życie sakramentalne. W tym miejscu trzeba wspomnieć rok eucharystyczny i to, że tak bardzo często apelujemy jako duszpasterze o adoracje Najświętszego Sakramentu o udział we Mszach św. Trzeba z radością wrócić do Eucharystii także teraz kiedy mamy nadzieje, kończy się czas pandemii. Trzeba wrócić z radością do Eucharystii bo to jest źródło naszej mocy tak jak źródłem mocy dla św. Andrzeja była komunia i adoracja - niech ona będzie mocą także dla nas. Trzeba także popracować nad modlitwą, by stała się świadomym spotkaniem z Panem Bogiem. Trzeba, jak mówił wspomniany program adorować Chrystusa eucharystycznego w ciszy i we wspólnocie – apelował abp Szal.

Co roku, w okolicach16 maja - dnia męczeńskiej śmierci i wspomnienia liturgicznego św. Andrzeja Boboli, w Strachocinie odbywa się pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, której patronem jest św. Andrzej Bobola, prawdopodobnie urodzony w Strachocinie. Obok uroczystej Eucharystii, odprawiana jest droga krzyżowa i wygłaszana jest konferencja formacyjna. Główne uroczystości odpustowe odbędą się 16 maja.

2021-05-15 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne wśród księży diecezji bydgoskiej

2021-06-17 12:24

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Karol Porwich/Niedziela

Lista zmian personalnych dokonanych przez administratora apostolskiego biskupa Wiesława Śmigla wśród księży diecezji bydgoskiej.

KSIĘŻA NEOPREZBITERZY:

CZYTAJ DALEJ

Trwa ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej

2021-06-19 12:27

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

We Włocławku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Krzysztofa Wętkowskiego do bazyliki katedralnej.

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, mianowany 27 kwietnia br. przez Ojca Świętego Franciszka 77. biskupem włocławskim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 7 czerwca. Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa włocławskiego w diecezji. Mszę św. transmituje TV Trwam.

CZYTAJ DALEJ

Abp Mieczysław Mokrzycki: Kościół na Ukrainie cały czas przeżywa wiosnę

2021-06-20 11:46

[ TEMATY ]

Ukraina

Marcin Żegliński

Współcześnie Kościół na Ukrainie boryka się z wieloma problemami, choć nie brak też powodów do radości: „Nasz Kościół cały czas przeżywa wiosnę, bo odzyskaliśmy wiele kościołów, a powstają też nowe. Mamy święcenia nowych kapłanów. Mamy też możliwości, by tworzyć kolejne parafie” – powiedział tygodnikowi Echo Katolickie ks. abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup metropolita lwowski, były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

W tym roku przypada 30. rocznica odnowienia struktur Kościoła ukraińskiego. Istnieje tam siedem diecezji, trzy seminaria duchowne i trzy instytuty teologiczne. Pierwszymi fundatorami wspólnot zwłaszcza na terenie archidiecezji lwowskiej byli Polacy, którzy tam pozostali i przekazywali wiarę z pokolenia na pokolenie. Obecnie te proporcje narodowościowe zmieniły się na korzyść innych nacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję