Reklama

Niedziela Lubelska

Trudna misja pielęgniarek i położnych

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Samorządu oraz Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki (12 maja) i Dnia Położnej (5 maja) w lubelskiej archikatedrze 12 maja 2021 r. została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp Mieczysława Cisło. W homilii przypomniał, że każdy człowiek – z całą historią życia – stworzony został na obraz i podobieństwo Boga, i posiada swoją godność. – Za każdego człowieka i jego godność Jezus umarł na krzyżu – podkreślił ks. Biskup. Zauważył, że czasem, widząc cierpienie, chorobę, a nawet zdegradowanie ciała, trudno jest uwierzyć w zmartwychwstanie człowieka. Dlatego w służbie na rzecz chorych potrzebne jest przylgnięcie do Jezusa i światło Ducha Świętego, by z szacunkiem i czcią pochylać się nad człowiekiem chorym i cierpiącym. – To wiara daje siłę, by trwać w postawie Jezusa Chrystusa, który służył człowiekowi – powiedział.

Reklama

Bp Mieczysław spośród wielu przykładów ewangelicznego ideału służby człowiekowi w środowisku pielęgniarek i położnych przywołał bł. Hannę Chrzanowską, pielęgniarkę, której życie przepełnione było wrażliwością na człowieka potrzebującego, chorego i odrzuconego oraz Stanisławę Leszczyńską, położną, która heroicznie ratowała dzieci przychodzące na świat w straszliwych warunkach obozu koncentracyjnego. – Powołaniem pielęgniarki, wierzącej w Chrystusa, jest dawanie świadectwa, jeżeli nie słowem, to właśnie heroiczną miłością, bo język miłości ma większą siłę przekonywania, niż słowo – podkreślił Ksiądz Biskup.

Pod koniec Mszy Świętej, Krystyna Mateuszuk (pielęgniarka) i Zofia Szyszkowska-Furtak (położna) zostały uhonorowane statuetką „Homo res sacra homini” (Człowiek dla człowieka świętością) za działalność publiczną, będącą istotnym wkładem w rozwój pielęgniarstwa i położnictwa oraz za kształtowanie właściwych postaw zawodowych, moralnych i etycznych. Ks. Wojciech Iwanicki, wieloletni archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia, otrzymał odznaczenie „Za Zasługi dla Samorządu Pielęgniarek i Położnych”.

Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Andrzej Tytuła powiedział dla Niedzieli Lubelskiej, że tegoroczne obchody Jubileuszu 30 lecia samorządu pielęgniarek i położnych oraz Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej mają skromniejszy wymiar. Ich znakiem jest dziękczynna Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej z tej okazji pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, jubileuszowe wydanie pisma OIPiP w Lublinie „Nasz Głos”, iluminacja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przewodniczący podkreślił, że w obecnych czasach pandemii Covid-19 praca pielęgniarek i położnych jest szczególnie trudna i naznaczona ryzykiem utraty nie tylko zdrowia, ale i życia. „Dziś, jak nigdy dotąd w powojennej Polsce, pielęgniarki i położne godzą troskę i strach o najbliższych z opieką nad pacjentami, pozostają wierne wartościom humanitarnym, dokonując życiowych wyborów podejmują walkę z hejtem. Trwając na swoich stanowiskach pracy chorują, a także umierają, jak ich podopieczni. Jednak nie rezygnują, znają misję swojego zawodu i pomimo ludzkich słabości wypełniają ją”.


2021-05-14 06:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję