Reklama

Niedziela Lubelska

Trudna misja pielęgniarek i położnych

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Samorządu oraz Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki (12 maja) i Dnia Położnej (5 maja) w lubelskiej archikatedrze 12 maja 2021 r. została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp Mieczysława Cisło. W homilii przypomniał, że każdy człowiek – z całą historią życia – stworzony został na obraz i podobieństwo Boga, i posiada swoją godność. – Za każdego człowieka i jego godność Jezus umarł na krzyżu – podkreślił ks. Biskup. Zauważył, że czasem, widząc cierpienie, chorobę, a nawet zdegradowanie ciała, trudno jest uwierzyć w zmartwychwstanie człowieka. Dlatego w służbie na rzecz chorych potrzebne jest przylgnięcie do Jezusa i światło Ducha Świętego, by z szacunkiem i czcią pochylać się nad człowiekiem chorym i cierpiącym. – To wiara daje siłę, by trwać w postawie Jezusa Chrystusa, który służył człowiekowi – powiedział.

Reklama

Bp Mieczysław spośród wielu przykładów ewangelicznego ideału służby człowiekowi w środowisku pielęgniarek i położnych przywołał bł. Hannę Chrzanowską, pielęgniarkę, której życie przepełnione było wrażliwością na człowieka potrzebującego, chorego i odrzuconego oraz Stanisławę Leszczyńską, położną, która heroicznie ratowała dzieci przychodzące na świat w straszliwych warunkach obozu koncentracyjnego. – Powołaniem pielęgniarki, wierzącej w Chrystusa, jest dawanie świadectwa, jeżeli nie słowem, to właśnie heroiczną miłością, bo język miłości ma większą siłę przekonywania, niż słowo – podkreślił Ksiądz Biskup.

Pod koniec Mszy Świętej, Krystyna Mateuszuk (pielęgniarka) i Zofia Szyszkowska-Furtak (położna) zostały uhonorowane statuetką „Homo res sacra homini” (Człowiek dla człowieka świętością) za działalność publiczną, będącą istotnym wkładem w rozwój pielęgniarstwa i położnictwa oraz za kształtowanie właściwych postaw zawodowych, moralnych i etycznych. Ks. Wojciech Iwanicki, wieloletni archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia, otrzymał odznaczenie „Za Zasługi dla Samorządu Pielęgniarek i Położnych”.

Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Andrzej Tytuła powiedział dla Niedzieli Lubelskiej, że tegoroczne obchody Jubileuszu 30 lecia samorządu pielęgniarek i położnych oraz Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej mają skromniejszy wymiar. Ich znakiem jest dziękczynna Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej z tej okazji pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, jubileuszowe wydanie pisma OIPiP w Lublinie „Nasz Głos”, iluminacja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przewodniczący podkreślił, że w obecnych czasach pandemii Covid-19 praca pielęgniarek i położnych jest szczególnie trudna i naznaczona ryzykiem utraty nie tylko zdrowia, ale i życia. „Dziś, jak nigdy dotąd w powojennej Polsce, pielęgniarki i położne godzą troskę i strach o najbliższych z opieką nad pacjentami, pozostają wierne wartościom humanitarnym, dokonując życiowych wyborów podejmują walkę z hejtem. Trwając na swoich stanowiskach pracy chorują, a także umierają, jak ich podopieczni. Jednak nie rezygnują, znają misję swojego zawodu i pomimo ludzkich słabości wypełniają ją”.


2021-05-14 06:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Ogólnopolskie Forum CHARIS już 19 czerwca

2021-06-17 10:34

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

CHARIS

Basia Grudzień/ mat. prasowe

CHARIS, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele Katolickim. W najbliższą sobotę 19 czerwca w Łodzi odbędzie się I Ogólnopolskie Forum Charis w formule hybrydowej (stacjonarnie w Łodzi) oraz online.

Służba została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie. CHARIS to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych.

CZYTAJ DALEJ

TSUE: były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

2021-06-17 10:42

[ TEMATY ]

Auschwitz

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Stanisław Zalewski, były więzień Auschwitz, a obecnie prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Sąd, w którego obszarze właściwości znajduje się centrum interesów życiowych osoby podnoszącej naruszenie jej dóbr osobistych przez treści opublikowane na stronie internetowej, ma jurysdykcję do rozpoznania – w odniesieniu do całości doznanych krzywd i poniesionych szkód – powództwa odszkodowawczego wniesionego przez tę osobę tylko wtedy, gdy treści te zawierają obiektywne i możliwe do zweryfikowania elementy, pozwalające na bezpośrednie lub pośrednie indywidualne zidentyfikowanie tej osoby" - stwierdził TSUE.

CZYTAJ DALEJ

230 lat polskiego patriotyzmu

2021-06-18 10:11

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Archiwum Państwowe

Wojewoda lubuski

#230latpatriotyzmu

www.gov.pl/Lubuski Urząd Wojewódzki

Wojewoda lubuski wręczył nagrody laureatom w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Wojewoda lubuski wręczył nagrody laureatom w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Wojewoda lubuski 17 czerwca w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze wręczył nagrody laureatom konkursów prowadzonych w ramach akcji #230latpatriotyzmu.

Wręczenie nagród odbyło się 17 czerwca w siedzibie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Laureaci zwyciężyli w konkursach graficznym „Poeta płonącej Warszawy” oraz plastycznym „Polskę miłuję bardziej niż własne serce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję