Reklama

Niedziela Lubelska

Trudna misja pielęgniarek i położnych

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Samorządu oraz Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki (12 maja) i Dnia Położnej (5 maja) w lubelskiej archikatedrze 12 maja 2021 r. została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp Mieczysława Cisło. W homilii przypomniał, że każdy człowiek – z całą historią życia – stworzony został na obraz i podobieństwo Boga, i posiada swoją godność. – Za każdego człowieka i jego godność Jezus umarł na krzyżu – podkreślił ks. Biskup. Zauważył, że czasem, widząc cierpienie, chorobę, a nawet zdegradowanie ciała, trudno jest uwierzyć w zmartwychwstanie człowieka. Dlatego w służbie na rzecz chorych potrzebne jest przylgnięcie do Jezusa i światło Ducha Świętego, by z szacunkiem i czcią pochylać się nad człowiekiem chorym i cierpiącym. – To wiara daje siłę, by trwać w postawie Jezusa Chrystusa, który służył człowiekowi – powiedział.

Reklama

Bp Mieczysław spośród wielu przykładów ewangelicznego ideału służby człowiekowi w środowisku pielęgniarek i położnych przywołał bł. Hannę Chrzanowską, pielęgniarkę, której życie przepełnione było wrażliwością na człowieka potrzebującego, chorego i odrzuconego oraz Stanisławę Leszczyńską, położną, która heroicznie ratowała dzieci przychodzące na świat w straszliwych warunkach obozu koncentracyjnego. – Powołaniem pielęgniarki, wierzącej w Chrystusa, jest dawanie świadectwa, jeżeli nie słowem, to właśnie heroiczną miłością, bo język miłości ma większą siłę przekonywania, niż słowo – podkreślił Ksiądz Biskup.

Pod koniec Mszy Świętej, Krystyna Mateuszuk (pielęgniarka) i Zofia Szyszkowska-Furtak (położna) zostały uhonorowane statuetką „Homo res sacra homini” (Człowiek dla człowieka świętością) za działalność publiczną, będącą istotnym wkładem w rozwój pielęgniarstwa i położnictwa oraz za kształtowanie właściwych postaw zawodowych, moralnych i etycznych. Ks. Wojciech Iwanicki, wieloletni archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia, otrzymał odznaczenie „Za Zasługi dla Samorządu Pielęgniarek i Położnych”.

Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Andrzej Tytuła powiedział dla Niedzieli Lubelskiej, że tegoroczne obchody Jubileuszu 30 lecia samorządu pielęgniarek i położnych oraz Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej mają skromniejszy wymiar. Ich znakiem jest dziękczynna Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej z tej okazji pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, jubileuszowe wydanie pisma OIPiP w Lublinie „Nasz Głos”, iluminacja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przewodniczący podkreślił, że w obecnych czasach pandemii Covid-19 praca pielęgniarek i położnych jest szczególnie trudna i naznaczona ryzykiem utraty nie tylko zdrowia, ale i życia. „Dziś, jak nigdy dotąd w powojennej Polsce, pielęgniarki i położne godzą troskę i strach o najbliższych z opieką nad pacjentami, pozostają wierne wartościom humanitarnym, dokonując życiowych wyborów podejmują walkę z hejtem. Trwając na swoich stanowiskach pracy chorują, a także umierają, jak ich podopieczni. Jednak nie rezygnują, znają misję swojego zawodu i pomimo ludzkich słabości wypełniają ją”.


2021-05-14 06:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję