Reklama

Niedziela Lubelska

Czernięcin. Żywa wspólnota

Parafia św. Katarzyny w Czernięcinie należy do najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Niebawem rozpoczną się przygotowania do 700-lecia jej istnienia.

Paweł Wysoki

W drugą niedzielę po Wielkanocy wspólnotę na południowych krańcach diecezji odwiedził abp Stanisław Budzik. W ramach wizytacji kanonicznej metropolita sprawował Msze św. i nauczał, a także udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Na ten dzień młodzi ludzie długo czekali, bo pandemia pokrzyżowała wcześniejsze plany.

Piękna historia

Reklama

Od wieków Czernięcin słynie z pobożności pasyjnej. Na kształt duszpasterstwa wpływ miała relikwia z korony cierniowej Chrystusa, przywieziona tu z Rzymu przez Bogdana z Szamotuł. Według przekazów, założyciel parafii wraz z aktem erekcyjnym otrzymał od papieża cierń z korony Pana Jezusa, który wierni otoczyli wielką czcią. Wraz z utworzeniem Ordynacji Zamojskiej relikwia została przeniesiona do Zamościa, ale w miejscu jej długiej obecności pozostała wielka cześć dla Męki Pańskiej. Nawet nazwa miejscowości niegdyś brzmiała Ciernięcin.

Od ostatniej wizytacji wspólnota podjęła liczne parce renowacyjne w zabytkowej świątyni i jej otoczeniu. Wśród nich warto przywołać renowację XVI-wiecznego ołtarza z Ukrzyżowaniem. Doskonała współpraca wiernych z kapłanami, proboszczem ks. Bolesławem Stępikiem i seniorem ks. Stanisławem Jargiło, widoczna jest również w duchowym rozwoju wspólnoty. Zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych owocuje wzrostem wiary, dbałością o piękno liturgii i o świątynię, a także troską o siebie nawzajem w duchu braterskiej miłości. - Cieszę się, że wasza parafia ma piękną przeszłość, ale dzięki młodym otwartym na dary Ducha Świętego także piękną i dobrą przyszłość - powiedział abp Stanisław Budzik. Pasterz podziękował wspólnocie za świadectwo żywej wiary i troskę o świątynię, za harmonijną współpracę z kapłanami dla dobra parafii i jej przyszłych pokoleń.

Świadkowie zmartwychwstania

Reklama

W pasterskim przesłaniu abp Stanisław Budzik zachęcał wiernych do dawania świadectwa o Zmartwychwstałym Chrystusie w codziennym życiu. Nawiązując do czasu wielkanocnej radości metropolita podkreślił, że zmartwychwstanie to największy z cudów Jezusa, ukoronowanie Jego słów i czynów, niezwykłe świadectwo Jego bóstwa. Jak wyjaśniał, spotkanie ze Zmartwychwstałym uczyniło z Jego uczniów pełnych odwagi apostołów, podobnie ma stać się ze współczesnymi wyznawcami Chrystusa. - Ewangeliczne zdanie: „wy jesteście świadkami tego” (zmartwychwstania) skierowane jest również do nas, którzy spotykamy Chrystusa w sakramentach Kościoła i w Piśmie Świętym. Umocnieni Duchem Świętym mamy współczesnemu światu opowiadać słowem i życiem o Zmartwychwstałym; mamy świadczyć o wierze z taką mocą, jak czynili to apostołowie - powiedział ksiądz arcybiskup.

Zwracając się do młodych, w których sercach zostały złożone dary Ducha Świętego, życzył im, by nie obawiali się dojrzałego i odpowiedzialnego życia chrześcijan, ale by stawiali sobie wysokie wymagania i przez modlitwę oraz codzienne wybory czynili świat szlachetnym i pięknym. Pamiątką ważnego dnia i znakiem przypominającym o bezgranicznej miłości Boga były krzyże, które otrzymali bierzmowani.

2021-05-14 06:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Moderator Ruchu Światło-Życie: postawmy w życiu Boga na pierwszym miejscu

„Oazy wakacyjne mają być rekolekcjami, w których znowu na pierwszym miejscu postawimy Pana Boga” – przypomniał moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, który 19 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu.

Spotkanie zgromadziło około 300 przedstawicieli wspólnoty Ruchu: Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej, Oazy Dorosłych oraz Rodzin Domowego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lityński do młodzieży: Bóg zawsze jest dla nas

2021-06-20 10:47

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Adobe Stock.pl

„Bóg zawsze jest dla nas! Największym darem wiary jest zwyczajnie przyjęcie tego, co On ma dla nas!” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Spotkanie młodych odbyło się 18 i 19 czerwca.

Pierwszego dnia spotkali się liderzy i osoby zaangażowane w duszpasterstwo młodzieży, a drugiego młodzież z całej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję