Reklama

Duchowość

Dzięki Papieżowi ludzie na nowo odkrywają spowiedź

[ TEMATY ]

spowiedź

Mara ~earth light~ free potential / Foter.com / CC BY

W czasach utraty poczucia grzechu wielu ludzi na nowo odkrywa wartość sakramentu pokuty i zaczyna się znów spowiadać i dzieje się tak w dużym stopniu dzięki posłudze i nauczani obecnego Papieża - uważa ks. prał. Krzysztof Nykiel, regent Penitencjarii Apostolskiej. W rozmowie z Radiem Watykańskim przedstawił on przebieg trwającego obecnie IV sympozjum, zorganizowanego przez ten urząd watykański nt. "Pokuta i penitencjaria między humanizmem a odrodzeniem. Doktryny i praktyka od XIV wieku do początków czasów nowożytnych (1300-1517)". Mówił również o stanie dzisiejszym w tym zakresie.

Odnosząc się do tematu obecnego spotkania, zauważył, że wbrew pozorom nie dotyczy on rzeczywistości minionej, gdyż spowiedź sakramentalna to "także dzisiaj żywotne soki Kościoła". Tegoroczne sympozjum zbiega się z zakończeniem Roku Wiary, który - jak można to było stwierdzić - odnotował liczną obecność w Rzymie pielgrzymów, przybywających z całego świata, "aby odnowić swe wyznanie wiary", powiedział polski kapłan kurialny.

Reklama

Zaznaczył, że wielu z nich korzystało z sakramentu pokuty w różnych bazylikach papieskich w Wiecznym Mieście. "Nasi penitencjarze mniejsi informują nas z entuzjazmem, że szczególnie dużo osób spowiada się w środy, czyli w dniu audiencji ogólnych, i w niedziele, gdy przybywają oni na Plac św. Piotra, aby odmówić z papieżem modlitwę Anioł Pański" - oświadczył ks. Nykiel. Podkreślił, że ludzie ci przystępują do spowiedzi z wielką ufnością i szczerym duchem pokuty. Dodał, że dzieje się tak również w kościołach na obrzeżach Rzymu, ludzie się tam nie tylko spowiadają, ale też spędzają wiele czasu na modlitwie.

W tym kontekście rozmówca Radia Watykańskiego zaznaczył, że Ojciec Święty wielokrotnie w swych przemówieniach i wystąpieniach publicznych nawoływał, aby nie bać się prosić Boga o przebaczenie, "gdyż On jest szczęśliwy, gdy udziela nam swego miłosierdzia". Ks. Nykiel przypomniał, że Franciszek spotkał się z penitencjarzami mniejszymi w bazylice Matki Bożej Większej nazajutrz po swym wyborze i powiedział im: "Miłosierdzie, miłosierdzie, miłosierdzie. Jesteście spowiednikami, a zatem bądźcie miłosierni wobec dusz".

Zdaniem regenta Penitencjarii, obecny papież podkreśla ten aspekt życia chrześcijańskiego i kościelnego dlatego, że "miłosierdzie Boże jest sercem orędzia ewangelicznego. Jezus przyszedł, aby zbawić tych, którzy się zgubili". Franciszkowi bardzo zależy na przekazaniu tego przesłania, że "Bóg jest nieskończonym miłosierdziem, gdyż chce wzbudzić w sercach ludzi dobrej woli zaufanie i nadzieję, że w życiu zmiany są zawsze możliwe". Zawsze jest czas na nawrócenie i zbawienie. Papież pragnie, aby Kościół jawił się światu jako Matka i Nauczycielka miłosierdzia, jako "dom wszystkich, tych silnych i tych słabych, grzeszników, obojętnych, tych, którzy czują się zniechęceni i zagubieni" - przypomniał kapłan słowa Franciszka.

Reklama

Zaznaczył również, że w duszpasterskiej postawie Ojca Świętego uderza go nie tyle głoszenie Miłosierdzia Bożego, ile jego "bycie pasterzem dobrym i miłosiernym", jego dobroć serca w kontaktach z ludźmi, bez rozróżniania osób, spontaniczność i zdolność słuchania innych, ciągłe szukanie ubogich, potrzebujących i cierpiących.

"Ludzie czują się bliscy tego papież, widzą, że nie jest on daleko od ich spraw i życia" - powiedział ks. Nykiel. Wyznał, że w ostatnich miesiącach mógł kilkakrotnie spotkać się z Ojcem Świętym i stwierdził, że "jest on blisko naszych postaw życiowych i naszych bliskich".

Na zakończenie rozmowy regent Penitencjarii Apostolskiej powiedział, że trwające obecnie sympozjum - przez pogłębienie historycznej, kanonicznej, liturgicznej i duszpasterskiej ewolucji sakramentu pokuty - winno pomóc ludziom odkryć na nowo i coraz lepiej dowartościowywać tę radość, że Ojciec, bogaty w miłosierdzie, ich kocha i im przebacza. Chodzi też o to, aby konfesjonały były jeszcze częściej odwiedzane przez wiernych jako uprzywilejowane miejsce doświadczenia miłości Bożej większej od wszelkiego grzechu. I aby spotkanie z kapłanem było cenną okazją do ewangelizacji i głoszenia Dobrej Nowiny - dodał ks. Nykiel.

2013-11-16 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawo w Australii zobowiązuje do złamania tajemnicy spowiedzi

2020-09-10 20:08

[ TEMATY ]

spowiedź

prawo

Australia

Vatican News

Parlament stanu Queensland w Australii przyjął ustawę zobowiązującą księży do złamania tajemnicy spowiedzi, jeśli podczas sprawowania sakramentu pojednania otrzymają informacje na temat seksualnego wykorzystania dzieci. Kapłanowi, który nie dopełni tej powinności grozi kara trzech lat więzienia.

„Molestowanie seksualne dziecka jest okrutnym przestępstwem, które rani jednostki, rodziny oraz może spowodować dodatkowe szkody dla całej społeczności” – czytamy w oświadczeniu, w którym uzasadnia się wprowadzenie w życie nowych ustaw, mających na celu zwalczanie wykorzystywania seksualnego nieletnich. Jedna z ustaw wyjaśnia status tajemnicy spowiedzi. Odtąd nie obejmuje już ona informacji związanych z tego typu nadużyciami.

Kościół katolicki w Australii podziela opinię czynników prawnych co do szkodliwości przestępstw seksualnych wobec najmłodszych, potrzebę ich ścigania oraz surowego karania, ale nie może zgodzić się na traktowanie sakramentu pojednania jako źródła pozyskiwania informacji. Wszystko, co mówi się podczas spowiedzi zostaje objęte absolutną tajemnicą, której kapłan jest zobowiązany bronić za wszelką cenę, również za cenę życia. Spowiednik podczas spowiedzi nie występuje jako osoba prywatna, która otrzymuje informacje i potem może być ich przekazicielem, ale jest szfarzem, sprawującym posługę w imieniu Boga – przypomina australijski Kościół. Chociaż od kapłana wymaga się zachowania ścisłej tajemnicy w konfesjonale, może on, a w niektórych sytuacjach powinien zachęcić ofiarę do szukania pomocy poza spowiedzią lub, w razie potrzeby do zgłoszenia władzom nadużycia.

W przypadku sprawcy przestępstwa spowiednik powinien zobowiązać go do poprawy oraz zadośćuczynienia za popełnione zło. Od postawy rzeczywistej skruchy zależy wewnętrzna dyspozycja do otrzymania rozgrzeszenia. Spowiednik działający w zakresie wenętrznym nie może być jednak sprowadzany do roli stróża porządku publicznego oraz informatora organów ścigania.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję