Reklama

Niedziela Wrocławska

Żyć w Duchu Świętym

U franciszkanów na wrocławskich karłowicach odbyła się druga katecheza przygotowująca do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

ks. Łukasz Romańczuk

o. Oskar Maciaczyk OFM

o. Oskar Maciaczyk OFM

Spotkania prowadzone są przez o. Oskara Maciaczyka OFM, duszpasterza akademickiego.

Temat konferencji brzmiał: “Żyć w Duchu Świętym”.

Reklama

Wśród wiernych można zauważyć tendencję kreowania Boga takim jaki on nie jest. O. Oskar porównuje to do wizyty u okulisty - Duch Święty daje nowe oczy i nowe spojrzenie na Boga. Ci, którzy mają problemy ze wzrokiem, bardzo się cieszą, gdy wracając od okulisty mają soczewki czy okulary i mogą dostrzec to, czego nie mogli wcześniej zobaczyć.

Chrześcijaństwo spotyka się z niezrozumieniem. Podobnie było także w czasach pierwszych chrześcijan - Pewien niechrześcijański opis Eucharystii w swojej treści zawiera brak zrozumienia dla spożywania Ciała i Krwi Chrystusa. To prowadziło do wyśmiewania wyznawców Chrystusa. Pytali: “Jak można jeść ciało Chrystusa?” Nie chodziło tylko o liturgię. W tamtych czasach nie rozumiano tej duchowości oraz tego, że miłość jest najważniejsza. Trzeba żyć w Duchu Świętym, aby to zrozumieć - mówił. o. Maciaczyk.

Podkreślony został fakt nawrócenia człowieka. Jest on ważny w kontekście rozumienia słowa oraz jego przyjęcia - Gdyby tu, pośród nas był człowiek, który nie doświadczył nawrócenia, nie spotkał Chrystusa Zmartwychwstałego, wysłucha słowa, zaśpiewa razem ze śpiewającymi, nawet się pomodli z modlącymi, ale może to być dla tego człowieka przedstawienie, teatr i może zadawać sobie pytanie: “Co oni robią?” Dlaczego czczą kawałek chleba?” Człowiek nawrócony otrzymuje łaskę Bożą i zaczyna rozumieć, bo Duch Święty daje mu nowe oczy na Boga i świat - powiedział franciszkanin.

Reklama

Fałszywy obraz Boga może wynikać z niewłaściwego poznania go na samym początku - Duch Święty może prostować nasze relacje z Bogiem. Także nasz obraz Boga, który może być fałszywy, utkany przez różne doświadczenia nie zawsze piękne. Dlatego niektórzy mówiąc i wskazując na Boga utożsamiają Go z groźnym policjantem który czyha, aby mnie ukarać. Należy prosić Ducha Świętego, aby dał właściwe spojrzenie na Boga - tłumaczył zakonnik.

W czasie konferencji ukazane zostało, co oznacza żyć w Duchu Świętym - To nic innego, jak być uczniem nauczyciela ludzkiego wnętrza. Mamy poznawać Boga i budować przyjaźń z Nim. To także nauka swojego wnętrza. Dokonuje się to poprzez modlitwę, a jej źródłem jest Duch Święty - pouczał o. Oskar.

W czasie pandemii bardzo często mówi się o “duchowej łączności”. Szczególnie nabiera ro znaczenie w przypadku Mszy św. online - Wydarzenie religijne może zaistnieć, kiedy jest dialog między mną a Bogiem. Jest on możliwy dzięki Duchowi Świętemu. Często słuchamy różnych mówców czy kaznodziejów internetowych. Kaznodzieja dialoguje z Duchem Świętym i aktualizuje słowo Boże. Z kolei odbiorca też dialoguje z Duchem Świętym i także aktualizuje słowo Boże przyjmując je do swojego życia. Zjednoczenie duchowe dokonuje się za sprawą Ducha Świętego, a nie przez internet, który w tym przypadku mógłby nie istnieć, ponieważ jest tylko dodatkiem - mówił o. Oskar Maciaczyk.

Życie w Duchu Świętym wiąże się także z byciem we wspólnocie, a także pomaga w rozeznawaniu woli Bożej - Często nie rozumiemy tego, co dzieje się w naszym życiu. Na modlitwie prosimy Pana Boga o pomoc. Prosimy, aby nas Duch Święty oświecił, aby zrozumieć swoje życie w kontekście Boga i tego, co On mi daje oraz w kontekście słowa Bożego - zaznaczył franciszkanin.

Posłuszeństwo także jest ważnym elementem, aby żyć w Duchu Świętym. O. Oskar przytoczył postawę Maryi, jako posłusznej woli Bożej. To także prowadzi do poznania swojego powołania. - Gdy mówimy o rozeznaniu to zwracamy uwagę na Ducha Świętego, aby wskazał odpowiednią drogę. Wiele osób daje świadectwo, że na modlitwie otrzymali konkretną odpowiedź.

Kolejnym elementem życia w Duchu Świętym jest świadomość Jego wsparcia w sytuacji, gdy przychodzą pokusy - Duch Święty uzdalnia nas do miłości. Próba, pokusa były obecne w życiu Jezusa. Syn Boży stał się człowiekiem i tak jak człowiek był kuszony. W Jezusie objawia się Bóg, który jest obecny w naszym życiu, jest w chwilach radosnych, smutnych, bolączek, trudnych - mówił duszpasterz akademicki.

Na zakończenie o. Oskar przypomniał prawdę o Bogu, który jest Miłością, a przez to daje przez Ducha Świętego nowe oczy, które pozwalają patrzeć z miłością na drugiego człowieka.

Następne spotkanie:

19 maja (środa), 19:15-20:15 -Trzecie spotkanie przygotowujące do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Konferencja +nabożeństwo): Duch w Kościele

Miejsce: Kościół pw. św. Antoniego we Wrocławiu - Karłowicach [FRANCISZKANIE]

2021-05-06 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TSUE: były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

2021-06-17 10:42

[ TEMATY ]

Auschwitz

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Stanisław Zalewski, były więzień Auschwitz, a obecnie prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Sąd, w którego obszarze właściwości znajduje się centrum interesów życiowych osoby podnoszącej naruszenie jej dóbr osobistych przez treści opublikowane na stronie internetowej, ma jurysdykcję do rozpoznania – w odniesieniu do całości doznanych krzywd i poniesionych szkód – powództwa odszkodowawczego wniesionego przez tę osobę tylko wtedy, gdy treści te zawierają obiektywne i możliwe do zweryfikowania elementy, pozwalające na bezpośrednie lub pośrednie indywidualne zidentyfikowanie tej osoby" - stwierdził TSUE.

CZYTAJ DALEJ

Dobry jak chleb

Brat Albert pokazał, że kto chce prawdziwie czynić miłosierdzie, musi sam stać się „bezinteresownym darem” dla drugiego człowieka. Służyć bliźniemu to według niego przede wszystkim dawać siebie: „być dobrym jak chleb”
(Jan Paweł II, List do Zgromadzeń Albertyńskich)

CZYTAJ DALEJ

230 lat polskiego patriotyzmu

2021-06-18 10:11

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Archiwum Państwowe

Wojewoda lubuski

#230latpatriotyzmu

www.gov.pl/Lubuski Urząd Wojewódzki

Wojewoda lubuski wręczył nagrody laureatom w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Wojewoda lubuski wręczył nagrody laureatom w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Wojewoda lubuski 17 czerwca w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze wręczył nagrody laureatom konkursów prowadzonych w ramach akcji #230latpatriotyzmu.

Wręczenie nagród odbyło się 17 czerwca w siedzibie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Laureaci zwyciężyli w konkursach graficznym „Poeta płonącej Warszawy” oraz plastycznym „Polskę miłuję bardziej niż własne serce”. Zorganizowany przez Wojewodę Lubuskiego cykl konkursów „230 lat polskiego patriotyzmu – gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” nawiązuje do decyzji Sejmu RP, który rok 2021 ustanowił rokiem Konstytucji 3 Maja, rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję