Reklama

Niedziela Kielecka

Majowe święto

Majowe święto

arch. Radio emKielce

Agnieszka Dziarmaga

Msza św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i uroczystości patriotyczne w Kielcach i regionie – tak obchodzono dzień 3 Maja.

Reklama

Po upadku Rzeczypospolitej Konstytucja 3 Maja stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że można było stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo. Jej legenda pobudzała do walk o jego odrodzenie przez cały okres zaborów. Polacy dzięki przyjęciu Konstytucji 3 Maja odzyskali poczucie własnej wartości i szacunek dla swego politycznego dziedzictwa. W latach niewoli były to ważne czynniki wzmacniające wolę walki o odzyskanie państwowości

- Skłócone wewnętrznie wspólnoty narodowe i państwowe niepokojem swoim zarażają życie całej ziemi, która miota się w walce, a dziś wielokrotnie znajduje się w agonii – mówił m.in. w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski. Biskup kielecki zwrócił uwagę na ogromne znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- To historia odległa, z innej epoki dziejów Ojczyzny i jej obywateli, ale mimo dramatycznych doświadczeń tamtych czasów pozostaje niebywale ważna i aktualna dla współczesnej historii Polski, niepodległości, społecznego ładu i dobra jej mieszkańców w kraju i za granicą - dodał biskup Jan Piotrowski. Zaznaczył także bezkarne łamanie praw w wielu okresach historycznych, co dotknęło m.in. bp. Czesława Kaczmarka. - Czy to było prawo? Czy tam były rozum i wiara? Nie. Tam była ideologia, a ta zawsze jest zagrożeniem dla wszelkiej demokracji i śmiercionośna dla obywateli - mówił biskup Jan Piotrowski.

Reklama

Świętokrzyscy parlamentarzyści licznie wzięli udział w kieleckich uroczystościach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - To święto polskiego parlamentaryzmu, które sięga do czasów dawnych, czasów niełatwych dla Rzeczypospolitej - mówił poseł Krzysztof Lipiec podczas kieleckich uroczystości. - Ta myśl polityczna, patriotyczna, dzięki której Konstytucja powstała to wielka inwestycja w przyszłość polskiego narodu. To dzięki tej inwestycji mogliśmy jako naród przetrwać najtrudniejsze czasy, kiedy nie mieliśmy swojej państwowości. To czasy zaborów, ale i czasy komunizmu, kiedy to święto w sposób oficjalny zostało skasowane mocą ustawy - zaznaczył lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

- Liczę na to, że Polacy w XXI wieku, będą wdzięcznymi za ten dar wolnej Ojczyzny, który zawdzięczamy twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja. Ten majowy czas powinien nas natchnąć od tego, że Polskę musimy budować wszyscy, jako jeden naród, wtedy będzie silna i nowoczesna - podkreślił senator Krzysztof Słoń.

Jak powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, należy przekazywać młodym pokoleniom Polaków dziedzictwo Konstytucji 3 maja. - Internet daje duże możliwości na pokazywanie tradycji 3 maja. To tam możemy obecne znaleźć najwięcej informacji na ten temat nie wychodząc z domu. Należy to wykorzystywać zwłaszcza, że dla młodzieży obecnie Internet jest teraz głównym źródłem informacji - dodaje.

Tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w stolicy województwa rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy św. w bazylice katedralnej, po której przeniosły się przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Tam zostały złożone wieńce i kwiaty.

– O 3 maju 1791 powiedziano już bardzo dużo. To było coś pięknego na kartach naszej historii. To nie tylko zapis, jaki wówczas uczyniono, to była również nadzieja, radość, a niektórzy mogą powiedzieć, że również desperacja. Tak naprawdę 3 maja tamtego roku to było to, czym Polska żyje dzisiaj. Bez tamtego trzeciego maja, zapewne nie byłoby dzisiaj nas – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

– Wtedy były to czasy smutne. Nasza ojczyzna znajdowała się na krańcach swojej bytności. Mówią, że pycha idzie przed upadkiem i wtedy właśnie mieliśmy chyba do czynienia z taką pychą, posuniętą do granic rozsądku i odpowiedzialności. Dzisiaj odpowiedzialność jest należna i przypisana do każdego z nas, po to, aby następne pokolenia mogły świętować ten trzeci maja – dodał Zbigniew Koniusz.

2021-05-03 19:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję