Reklama

Niedziela Kielecka

Majówka oficjalnie i raczej skromnie

Majówka oficjalnie i raczej skromnie

TD

Z powodu pandemii – będzie skromniej.

2 maja – Święto Flagi. O godzinie 8.45 przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim wciągnięta zostanie uroczyście na maszt flaga państwowa, a następnie przedstawiciele władz, kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście wygłoszą przemówienia okolicznościowe. O godzinie 10 w Kościele Garnizonowym odprawiona będzie Msza św. za Ojczyznę, a o 11.15 złożone zostaną kwiaty przy pomniku przy ulicy Zagórskiej, poświęconym pamięci Powstania Listopadowego oraz rocznicy ustanowienia Barw Narodowych.

Reklama

– Wieszajmy flagi, nie wstydźmy się naszej polskości, barw narodowych i symboli, bo to jest nasza tożsamość i powinność w stosunku do dzieci i wnuków, aby uczyć ich pewnej wrażliwości i szacunku do tego, co jest najważniejsze – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.

Również tego dnia, o godzinie 12, przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach naczelnik delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita otworzy wystawę plenerową pt. "Powstania Śląskie 1919- 1921", która składa się z 15 paneli i dotyczy historii powstań śląskich. Wydarzenie łączy się z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca. Ekspozycja zostanie zaprezentowana również we wszystkich miastach wojewódzkich. Organizatorami są Delegatura IPN w Kielcach, oddział IPN w Katowicach i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Święto Konstytucji 3 Maja rozpocznie Msza św. w bazylice katedralnej o godzinie 11. Po niej, o godzinie 12, odbędą się uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim, gdzie zostaną złożone wiązanki i wygłoszone symboliczne wystąpienia okolicznościowe. Urząd Wojewódzki organizuje ponadto Grę Miejską pt. "Wiwat 3 Maja". Aby wziąć w niej udział, należy w dniach od 1 do 3 maja zalogować się dwukrotnie na stronie www.wiwat3maja.pl. Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zapewnią wojskową asystę honorową.

Oprac.AD

2021-04-27 21:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję