Reklama

Niedziela Częstochowska

Pieśń wdzięczności

Jak można wyrazić wdzięczność i zaufanie? Pasją Elżbiety Jarząbek z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie jest śpiew. Dlatego napisała pieśń „Józefie nasz” (słowa i muzykę). Natchnienie przyszło 19 marca 2019 r. podczas obecności obrazu św. Józefa w jej domu, co miało miejsce w ramach peregrynacji wizerunku po rodzinach.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rok św. Józefa

Beata Pieczykura/Niedziela

Wymowę utworu wyjaśnia sama autorka: – Słowa pieśni nawiązują do wymowy wizerunku św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem w Częstochowie, który idzie ku nas z Dzieciątkiem na ręku, patrzy na Dziecinę, jakby chciał wskazać, na Kogo należy kierować swój wzrok. Święty chce nam dać Jezusa. Tak jak kiedyś szukał dla Jezusa i Maryi miejsca w gospodzie, tak teraz szuka tego miejsca w naszych rodzinach i w sercu każdego z nas. Ten orędownik w niebie jest dla nas darem i niezawodną obroną na trudne czasy. W czasie pandemii ma on ogromną rolę do odegrania. Tak jak ratował Świętą Rodzinę przed Herodem, przed zagrożeniami życia i opiekował się Nią, tak samo dziś jego zadaniem jest ratować każdą rodzinę przed niebezpieczeństwem grzechu, kryzysu wiary, rozbicia.

Święty Józef zawsze był obecny w życiu pani Elżbiety. Wszystkie sakramenty (chrzest, Pierwszą Komunię św., bierzmowanie i małżeństwo) przyjęła w kościołach pod jego wezwaniem. O więzi z patronem opowiada w następujący sposób: – Cichy, skromny, niezawodny, ale Bóg mu zaufał i oddał pod jego opiekę swego Syna. Kocham św. Józefa właśnie za jego cichą obecność. Będąc pod opieką tego świętego, ufam, że obroni moją rodzinę przez niebezpieczeństwami teraźniejszości, przeprowadzi przez trudne chwile, a potem przyjdzie wraz z Maryją i Jezusem w chwili mojej śmierci. Dlatego w moim sercu nie ma lęku. Moja pieśń jest wyrazem wdzięczności, która płynie z serca, i zaufania św. Józefowi. Chciałabym, aby ta pieśń i wszystkie, które napisałam, były skromnym darem dla Kościoła.

Reklama

Pieśń „Józefie nasz” autorka dedykuje ks. Markowi Kundziczowi, proboszczowi parafii św. Józefa Rzemieślnika i kustoszowi jego sanktuarium w Częstochowie, który zaaprobował utwór.

Józefie nasz

1. Obejmij straż, Józefie nasz,

Reklama

Patronie Kościoła, nad każdym z nas.

Ratuj nas przed Herodem złym,

co w sercu człowieka panuje w nim.

Wciąż pukasz do wielu drzwi,

czekasz, czy otworzą Ci?

W ramionach Dzieciątko drży.

Kto dziś otworzy Ci?

Ref: O Święty Józefie, miej u mnie dom,

bo Jezus, z Maryją przy Tobie są.

O Święta Rodzino, mieszkaj wśród nas,

łaskami darz.

2. Chcesz światu dziś Dzieciątko nieść.

Martwisz się, czy przyjmą Go do swych serc?

Jest wielu tych, u których strach,

przeszkadza Jezusa wziąć pod swój dach.

Syn Boży czeka, byś ty

otworzył Mu swoje drzwi,

by Święta Rodzina dziś

do ciebie mogła przyjść.

3. Ja ufam Ci, Maryi też.

Józefie Święty, mej rodziny strzeż.

Rozpalaj w nas miłości żar,

bo miłość w rodzinie to wielki dar.

Józefie, wejdź do mnie dziś,

z Maryją, Dzieciątkiem, przyjdź.

Zawierzam rodzinę swą.

Opieką otocz ją.

Coda: Dla Ciebie więc śpiewam tę pieśń.

O Święty Józefie, strzeż nas, ach strzeż.

Oddaję Ci, powierzam ster,

nad moją rodziną opiekę miej.

Stróżować w niej chciej!

2021-04-26 09:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa po raz trzeci Tropem Wilczym

Częstochowa. Promenada Czesława Niemena. Godzina 12.00. 1963 m. Trzecia edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2020 zgromadziła tych, którzy chcą pamiętać o bohaterach i upamiętnić ich.

Głównym celem biegu było uczczenie Żołnierzy Wyklętych, a także spotkanie się w gronie ludzi, którym bliski jest patriotyzm, bliski jest sport, bliska jest obronność – powiedział „Niedzieli” Artur Stępień, zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej „Warszyc” im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2021-06-20 14:26

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

Karolina Krasowska

W Rokitnie 20 czerwca odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.

Uroczystej Mszy św. odpustowej na placu przy rokitniańskiej bazylice przewodniczył pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Eucharystię koncelebrowali biskupi Tadeusz Lityński, Stefan Regmunt i Paweł Socha oraz kapłani naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję