Reklama

Zdrowie

Powstała naukowa praca o wpływie aborcji na kobiety

[ TEMATY ]

aborcja

drsuparna/Foter/CC BY-SA

Konsekwencje aborcji w wymiarze fizycznym, psychologicznym i społecznym opisuje wydana właśnie przez Instytut de Vebera praca naukowa pt. „Komplikacje”. Publikacja, będąca rezultatem prawie 10-letnich badań, zawiera ponad 100 wywiadów z kobietami, które dokonały w przeszłości aborcji. Instytut de Vebera działa od 30 lat zajmuje się kwestiami bioetycznymi i badaniami społecznymi.

Rozmowom towarzyszą analizy i wnioski przedstawione przez lekarzy, psychologów i naukowców. Wymowę książki, której autorami są Angela Lanfranchi, Ian Gentles i Elizabeth-Ring Cassidy, sprowadzić można do jednej konkluzji: aborcja to dla kobiety katastrofa pod względem fizycznym i psychologicznym.

Reklama

W oparciu o ponad 650 dokumentów, pochodzących głównie z periodyków medycznych i psychologicznych, oraz licznych książek i publikacji oficjalnych, kolejne rozdziały pracy opisują poszczególne aspekty katastrofalnych konsekwencji aborcji. Z książki wynika, że aborcja ma szkodliwy wpływ na wszystkie obszary zdrowia kobiety. Dostarcza też ona rzetelnych dowodów na związek między aborcją a takimi problemami zdrowotnymi jak: rak piersi, niepłodność, choroba autoimmunologiczna, problemy ze zdrowiem umysłowym oraz liczne inne komplikacje zdrowotne.

Książka przeczy także tezie, rozpowszechnianej przez przedstawicieli środowisk proaborcyjnych, że wiele kobiet zmuszonych do aborcji nie cierpi na żadne uboczne efekty spowodowane tym doświadczeniem. Z rozmów z kobietami na łożu śmierci, wynika, że dokonane aborcje ciążą im i choć czasami przeżyta trauma pozostaje przez długi czas w stanie uśpionym, ujawnia się pod koniec życia kobiety.

Książka zawiera także nieoczekiwane i pozornie sprzeczne z powszechną intuicją wnioski. Okazuje się m.in., że w państwach, gdzie dostęp do aborcji jest nieograniczony, jak USA, Rosja czy Wielka Brytania, jakość opieki zdrowotnej wśród niemowląt i matek jest gorsza niż w krajach, gdzie aborcja jest ograniczona – jak np. w Irlandii, Egipcie czy Ugandzie. Książka przybliża także problem, szczególnie widoczny w krajach azjatyckich - aborcji selektywnej, czyli eliminowania płodów płci żeńskiej.

2013-11-12 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes DIAK Ryszard Furtak: Naszym orężem jest modlitwa i wsparcie naszych kapłanów

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

apel

aborcja

Trybunał Konstytucyjny

Archiwum Aspektów

Ryszard Furtak, prezes DIAK

Ryszard Furtak, prezes DIAK

Wydany 22 października br. wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zakazu tzw. aborcji eugenicznej wywołał duże emocje w polskim społeczeństwie, w tym również falę agresji i sprzeciwu, która została skierowana w stronę Kościoła katolickiego. W związku z obecną sytuacją Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zamieściła na swoim profilu fb "APEL O OPAMIĘTANIE I ODWAGĘ W WYZNAWANIU WIARY".

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej przyłączając się do stanowiska Akcji Katolickiej w Polsce umieścił na swoim profilu fb następujący apel:

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję