Reklama

Kościół

Poznań: 19. rocznica ingresu abp. Stanisława Gądeckiego

„Wyrażam swoją wdzięczność wobec Ducha Świętego oraz wobec księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy mi towarzyszyli i wspierają mnie w biskupiej służbie, która jest dla mnie źródła wewnętrznej radości. Cała moja działalność duszpasterska pośród was była przede wszystkim nieustannym komentarzem do słowa Bożego” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji 19. rocznicy ingresu do katedry poznańskiej.

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w bazylice archikatedralnej.

W imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej okolicznościowe życzenia księdzu arcybiskupowi złożyli przedstawiciele męskiej wspólnoty Wojowników Maryi.

Reklama

W homilii metropolita poznański nawiązał do trwającego w Kościele w Polsce Tygodnia Biblijnego, wskazując na niezastąpioną rolę Pisma Świętego, „które jest najwyższym wyrazem prawdy, wypływającej z duszy ludzkiej i poprzez którą wszyscy mogą patrzeć na wieczność i ujrzeć naszą odległą ojczyznę”.

Abp Gądecki podkreślił, że słowo Boże odgrywa służebną rolę wobec dialogu Boga z ludźmi. Zauważył, że od samego początku Bóg przemawiał do ludzi jak do przyjaciół i daje się lepiej poznać.

„Bez tego dialogu miłości my sami nie bylibyśmy w stanie zrozumieć siebie. Tajemnica losu człowieka wyjaśnia się bowiem w świetle Bożego objawienia” – zaznaczył metropolita poznański.

Reklama

Zwrócił uwagę, że słowo Boże przekazywane jest w żywej tradycji Kościoła, a natchnione księgi uczą nas prawdy.

„Skoro to, co autorzy natchnieni zawarli w Piśmie Świętym należy uważać za stwierdzone przez Ducha Świętego, trzeba wyznać, że księgi Pisma Świętego wiernie i bezbłędnie uczą nas prawdy, jaka z woli Boga została zapisana w księgach świętych dla naszego zbawienia” – podkreślił arcybiskup.

Metropolita poznański zaznaczył, że „wiara chrześcijańska nie jest religią księgi, ale jest religią słowa Bożego, nie jest religią słowa spisanego i milczącego, ale słowa wcielonego i żywego”.

Przekonywał, że księga Pisma Świętego jest głosem pielgrzymującego ludu Bożego i tylko w wierze tego ludu jesteśmy w stanie zrozumieć Biblię, a autentyczna interpretacja Biblii może dokonać się tylko w pełnej jedności z Kościołem.

Abp Gądecki zaznaczył, że uprzywilejowanym środowiskiem, w którym Pan Bóg przemawia do nas w teraźniejszości, jest święta liturgia.

Metropolita poznański podkreślił, że słowo Boże i Eucharystia ściśle przynależą do siebie. „Eucharystia otwiera nas na zrozumienie Pisma Świętego, a Pismo Święte wyjaśnia nam tajemnicę eucharystyczną” – zaznaczył.

Zachęcił Kościół poznański do żywotnej więzi ze słowem Bożym, aby „każdy z wiernych nieustannie rozważał słowo natchnione, z którego wyrastamy i do którego mamy ciągle dojrzewać, aby temu słowu okazywał posłuszeństwo wiary”.

Metropolita poznański podziękował też wszystkim za codzienne wsparcie w posłudze w archidiecezji.

Abp Stanisław Gądecki został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim 28 marca 2002 r. Uroczysty ingres do katedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 r.

Od 2004 r. abp Gądecki był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym Episkopatu. Od 2016 r. jest także wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

2021-04-20 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki ustanowił kaplicę wieczystej adoracji w Nowym Tomyślu

[ TEMATY ]

adoracja

abp Stanisław Gądecki

Graziako

Abp Stanisław Gądecki ustanowił w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu kaplicę wieczystej adoracji. Jest to 25. tego typu kaplica w archidiecezji poznańskiej, natomiast Nowy Tomyśl jest, jak zaznaczył metropolita poznański, ostatnim miastem powiatowym w Wielkopolsce, w którym utworzono taką kaplicę.

Działalność kaplicy wieczystej adoracji w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu metropolita poznański zainaugurował na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył w sobotę. Przypomniał przy tym, że adoracja Najświętszego Sakramentu przedłuża w czasie celebrację Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Szczególna okazja

2021-07-25 12:13

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

    Dzisiaj po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych!

    Zgodnie z ustaleniem, iż będzie on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa –Anny i Joachima, rodziców Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję