Reklama

Redaktorzy "Niedzieli" w parafiach

Parafia pw. św. Stanisława BM w Witkowicach

W parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Witkowicach gościliśmy 26 maja br. Proboszcz ks. Marek Szumilas zaprosił nas do spotkań z parafianami w czasie Mszy św. w Witkowicach i w kaplicy w Nieznanicach. Spotkania umożliwiły nam poznanie parafii i jej krótkiej historii. Parafia w Witkowicach została erygowana w 1993 r. Jej pierwszym proboszczem został ks. Marek Szumilas. Od początku "najważniejszym zadaniem było dla mnie głoszenie słowa Bożego oraz budowa wspólnoty, Kościoła duchowego" - mówi ks. Marek.

Msze św. odprawiane są w byłej remizie w Witkowicach. Parafia coraz mocniej zaznacza swoją obecność w życiu mieszkańców. W kronice parafialnej przybywa zapisów i zdjęć z rekolekcji, pielgrzymek, jasełek, festynów parafialnych. Wydawane jest pismo Bliżej Boga i ludzi. Parafia uczestniczy w Ruchu "Mondo Migliore" - "Dla lepszego świata". Jest tu prężnie działające Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (prowadzące świetlicę środowiskową dla dzieci), Żywy Różaniec, liczna grupa lektorów i ministrantów. W obszernej sali na plebanii dzieci mają możliwość nauki gry na instrumentach oraz w bilard. Tutaj też prowadzone są próby parafialnej scholi. Wraz z Księdzem Proboszczem parafianie odbyli już kilka pielgrzymek.

Przedstawiciele Niedzieli zostali serdecznie przyjęci również przez parafian, którzy z zainteresowaniem wysłuchali informacji o historii naszego tygodnika, jego rozwoju oraz potrzebie czytania prasy katolickiej. Umówiliśmy się na dalsze spotkania z Księdzem Proboszczem, przewodniczącym Stowarzyszania Rodzin Katolickich Andrzejem Borkowskim, który jest jednocześnie organistą, i parafianami.

Anna Wyszyńska

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gidelskiej w Gidlach

Dzieje tego Sanktuarium są ściśle związane z historią maleńkiej, bo zaledwie dziewięciocentymetrowej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem, znalezionej w 1516 r. na polu. W najnowszej historii sanktuarium szczególnie zapisał się rok 1998, kiedy to uroczyście obchodzono 75. rocznicę koronacji Figurki Gidelskiej. Przy tej okazji sanktuarium otrzymało zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej. Rok 1999 metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak ogłosił w archidiecezji częstochowskiej Rokiem Matki Bożej Gidelskiej, a w roku 2000 decyzją Arcypasterza bazylika gidelska otrzymała przywilej i tytuł kościoła Roku Jubileuszowego 2000. W tym samym roku przy sanktuarium powstała droga krzyżowa - Gidelska Kalwaria.

Do sanktuarium od kilku wieków zdążają liczni pielgrzymi, nie mogło więc zabraknąć i nas - przedstawicieli Tygodnika Katolickiego Niedziela. Mieliśmy okazję opowiedzieć o naszej pracy redakcyjnej i zachęcić do korzystania z katolickiego pisma. Okazało się, że uczestnikami Liturgii w niedzielę 2 czerwca byli nie tylko mieszkańcy Gidel, ale też pielgrzymi, np. z Gdańska. Tak więc przy okazji spotkań z wiernymi lokalnej wspólnoty, mogliśmy promować Niedzielę wobec innych społeczności. Za tę możliwość i serdeczne przyjęcie ojcom dominikanom z przeorem o. Wawrzyńcem Wawro serdecznie dziękujemy.

Ks. Zdzisław Wójcik

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję