Reklama

Skarżyce

Dar modlitwy i Bożego słowa

Niedziela częstochowska 24/2002

Jeszcze nie umilkły echa uroczystości ku czci patrona strażaków św. Floriana, który od stuleci w skarżyckiej wspólnocie parafialnej zajmuje miejsce poczesne, a już licznie zgromadzeni wierni, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, bracia strażacy z pocztami sztandarowymi, służba liturgiczna, dzieci pierwszokomunijne oraz zaproszeni goście oraz kapłani przybyli na główną uroczystość parafialną. Sumę odpustową ku czci Trójcy Przenajświętszej odprawił i słowo Boże wygłosił wikariusz biskupi ds. mediów, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela - ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Szczęśliwi, wybrani...

"Ksiądz Infułat głosi Dobrą Nowinę przez telewizję, radio oraz prasę katolicką, a dzisiaj pragnie naszej niewielkiej rodzinie parafialnej osobiście przekazać cenny dar modlitwy i Bożego słowa. Otwórzmy się na tę refleksję, aby jeszcze bardziej uwielbić Trójjedynego Boga" - mówił do uczestników Świętej Liturgii proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach, ks. Stanisław Wybański. Jakby w odpowiedzi usłyszeć można było głos Księdza Redaktora, który z prawdziwą radością przyjął zaproszenie, aby przewodniczyć Mszy św. "A to z co najmniej kilku powodów. Miejsce to wyjątkowe. Z niego objawia się prawda, że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach. Widzimy tę Tajemnicę, spoglądając na starożytny obraz znajdujący się w ołtarzu głównym, wyobrażający Trójcę Świętą. Kierujemy nasze oczy na piękną architekturę kościoła zbudowanego z jurajskiego kamienia, a w tym dniu szczególnie na trzy kopuły, które przywodzą na myśl Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Drodzy Bracia i Siostry, powinniście czuć się szczęśliwi i wybrani, mając Trójcę Przenajświętszą za patrona" - mówił Ksiądz Infułat.

Prawda naszej wiary

Reklama

Kaznodzieja wskazał na wielką tajemnicę naszej wiary - Trójjedynego Boga. "Prawda to zupełnie wyjątkowa. (...) Bogu Ojcu przypisujemy dzieło stworzenia, Synowi - dzieło odkupienia, a Duchowi - dzieło uświęcenia. Człowiek, który przeżywa Boga, może być szczęśliwy, bo Bóg tak wspaniale mu się objawił. Istnieją dwa główne wyobrażenia Boga. Można Go zobaczyć w tzw. misterium tremendum, które nazywamy misterium drżenia, kiedy człowiek boi się Boga, odczuwa lęk, a nawet przerażenie przed Tym, który jest niezwykłą wielkością. Jest i drugi obraz Pana, tzw. misterium fascinosum, kiedy ludzka istota zachwycona i urzeczona jest Jego pięknem i niezwykłością. Jeśli mówimy o Bogu, to ciągle jesteśmy przy Jego Miłości, która rozmienia się na miłość ludzką. Tajemnica Trójcy Przenajświętszej powinna być przemieniona w życiu chrześcijan na porządne życie, w którym ludzie miłują siebie nawzajem" - pouczał Ksiądz Infułat.

Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy

"Tymczasem wielu z nas żyje jakże daleko od takiego stanu. Kłania się misterium drżenia, które ma miejsce, kiedy rozważamy grzech świata, nieprawości ludzi, którzy odrzucają Boga i Jego prawa" - kontynuował Kaznodzieja. W tym momencie nietrudno było znaleźć przykłady przewrotnych i wręcz diabolicznych zachowań ludzkości na przestrzeni choćby ostatniego stulecia, które poeta Roman Brandstaetter nazwał " złym wiekiem". "Obraz dwóch wojen światowych, które pochłonęły miliony istnień ludzkich - zabitych, rozstrzeliwanych, pędzonych do komór gazowych, poniewieranych. Do tego dochodzą niezliczone rzesze zabitych, nienarodzonych dzieci - straszliwe, niewinne ofiary, a także modna w ostatnim czasie eutanazja, gdy człowiek decyduje o śmierci drugiego. Do pasma okrucieństw dochodzą szatańskie ustroje polityczne, które również pochłonęły niczego nieświadomych ludzi. Bolejemy nad tym światem - światem bez Boga, światem, który człowiek pragnie urządzać sobie po swojemu, tylko szkoda, że ten sam człowiek, który czuje się czasem mądrzejszy od samego Stwórcy, nie wie, że jest tylko tzw. « bytem przygodnym». Możemy być, ale równie dobrze może nas nie być. A Bóg jest - zawsze i wiecznie, ponad czasem, ponad światem, ponad wszystkim... Jest, po prostu jest, i ma jeszcze bardzo wiele czasu, aby rozprawić się z tym nowocześnie urządzonym światem. Słuszne jest stare przysłowie: «Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy»" - mówił Kaznodzieja.

Wspólnota skarżycka co roku gromadzi się na uroczystej Eucharystii ku czci Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej oraz św. Floriana, ale najważniejszy dzień w życiu tej rodziny parafialnej to uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Tegoroczna miała wyjątkowo uroczysty charakter i zgromadziła ogromną rzeszę wiernych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję