Reklama

Austria

Wiedeń: Pożegnanie Lonny Glaser w katedrze św. Szczepana

Pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika odbyła się w miniony poniedziałek, 12 kwietnia 2021, w katedrze wiedeńskiej Msza św. żałobna, podczas której pożegnano zmarłą przed miesiącem w wieku 96 lat Lonny Glaser, założycielkę fundacji „Janineum” oraz długoletnią sekretarz generalną austriackiej sekcji „Pax Christi”.

[ TEMATY ]

Wiedeń

Lonna Glaser

Joanna Łukaszuk-Ritter

W uroczystym Requiem, ze względów na aktualną sytuację, mogła wziąć udział jedynie nieliczna grupa osób. Obok najbliższej rodziny zmarłą żegnali przyjaciele, byli stypendyści fundacji, przedstawiciele dyplomacji z ambasador RP Jolantą Różą Kozłowską, przedstawiciele środowisk Kościoła, nauki i kultury. Nabożeństwo poprowadził metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a do koncelebry włączyli się emerytowany biskup Helmut Krätzl z archidiecezji wiedeńskiej, emerytowany biskup z diecezji Linz Maximilian Aichern, były rektor Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Mariazell i obecny wikariusz biskupi z diecezji Eisenstadt, o. Karl Schauer oraz ks. dziekan Thomas Natek, ks. Marek Stasiowski, diakon Wolfgang Moser z Wiednia i ks. Bogdan Pelc z Baden.

Joanna Łukaszuk-Ritter

Wymieniając liczne zasługi zmarłej, wielokrotnie podkreślano jej całkowite poświęcenie dziełu jakim był kościelny instytut „Janineum”. To było powołanie i dzieło życia Lonny Glaser – skromnej „wielkiej kobiety” (o. Karl Schauer), z całego serca Europejki, potrafiącej pokonywać „wszelkie mury, granice i przeszkody” oraz budować mosty. „Była wspaniałą kobietą ... „świętą” naszych czasów”. (bp Ägidius Zsifkovics, Eisenstadt)

Podziel się cytatem

Reklama

Fundacja kościelna „Janineum”, którą Lonny Glaser założyła w 1957 r., działała do 2009 r. Powstała z inicjatywy dwóch kardynałów – Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz arcybiskupa Wiednia kard. Franza Königa, którzy bardzo wspomagali działania jej założycielki. Dzięki determinacji i niezwykłej osobowości udało się jej zdobywać środki finansowe na realizację pomocy dla polskiej nauki i kultury, a następnie dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszym stypendystą, który przyjechał do Wiednia tuż po założeniu fundacji, był o. Jerzy Tomziński, późniejszy generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Dziś już prawie 103-letni ojciec Jerzy uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Lonny Glaser, łącząc się z katedrą św. Szczepana z centrum duchowego Polski – z Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze.

Joanna Łukaszuk-Ritter

Celem fundacji była przede wszystkim wymiana intelektualna, „kontakt z myślą i działaniami” w zachodniej części Europy. Podczas 50-letniej działalności instytutu, dzięki inicjatywie Lonny Glaser, prawie 6 tys. stypendystów – teologów, naukowców, artystów, dziennikarzy i studentów – na początku z Polski, a po 1989 r. z i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej miało możliwość dalszego kształcenia oraz nawiązania kontaktów z naukowcami i artystami z Austrii i krajów Europy Zachodniej. Na długo przed upadkiem bloku wschodniego, fundacja była ważnym impulsem nie tylko w pojednaniu i wzajemnym zrozumieniu między narodami, ale pomagała w zawarciu osobistych relacji, które często są dalej pielęgnowane.

Joanna Łukaszuk-Ritter

Przed kilkoma laty biskup Krätzl, długoletni prezydent fundacji „Janineum”, uznał Lonny Glaser za osobę „budującą mosty na rzecz pokoju ponad wszelkie granice narodowe i wyznaniowe”. To „jedna z najważniejszych kobiet ostatnich dziesięcioleci” zarówno w Kościele, jak i w kulturze oraz w działalności na rzecz pojednania narodów”, mówił o niej we wzruszającej mowie pożegnalnej podczas poniedziałkowej Mszy św. Stwierdził, iż Lonny Glaser przejdzie do historii przede wszystkim jako założycielka „Janineum”, gdyż instytucja ta przyczyniła się do „szczególnego ożywienia życia intelektualnego w Austrii, Polsce i całej Europie.”

Reklama

Uroczyste Requiem transmitowane było w internecie na żywo za pośrednictwem stacji „Radio Klassik Stephansdom” (www.youtube.com/watch?v=PPKiwITgUcY), dzięki której wiele osób miało możliwość śledzenia Mszy św. Ponad tysiąc osób ze wszystkich stron świata połączyło się z modlącymi się w katedrze wiedeńskiej żałobnikami i uczestniczyło duchowo w liturgii żałobnej, co bez wątpienia świadczy o mocnej więzi i przyjaźni ze zmarłą Lonny Glaser.

O muzyczną oprawę liturgii, która przyczyniła się do godnego upamiętnienia zmarłej, zatroszczyli się byli stypendyści fundacji oraz przyjaciele Lonny Glaser: organista Marek Kudlicki, wiolonczelistka Grażyna Milan oraz sopranistki Violetta Kowal, Marie-Annick Schmid i Notburga Schmid.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. żałobnej w katedrze św. Szczepana odbyła się ceremonia pogrzebowa Lonny Glaser, w której uczestniczyć mogli tylko najbliżsi. Założycielka „Janineum” spoczęła na wiedeńskim Cmentarzu Centralnym – Zentralfriedhof. Jej grób znajduje się w grupie 112 (rząd 9, nr 18; wejście przez bramę nr 3).

2021-04-14 15:24

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs Eurowizji to coś więcej niż tylko wielkie show

[ TEMATY ]

konkurs

Wiedeń

youtube.com

60. Konkurs Piosenki Eurowizji w Wiedniu, którego finalistów poznamy jutro wieczorem, jest nie tylko wydarzeniem środowiskowym. Jednoczącą siłę tego wydarzenia podkreślił kard. Christioph Schönborn w swoim cotygodniowym felietonie na łamach wielonakładowej, bezpłatnej gazety „Heute”.

Zdaniem arcybiskupa Wiednia Eurovision Song Contest (ECS) to coś więcej niż tylko ogromne show z całą godną siebie oprawą. Reprezentowani tu są przedstawiciele wszystkich narodów europejskich z ich historią i współczesnością, z przeżywanymi wojnami i cierpieniem, konfliktami i trudnościami pokojowej konkurencji, ale „miejsce szczęku broni zajął śpiew i muzyka”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję