Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Czesi w łączności z Kanadą.

Podobnie jak Polacy, również Czesi organizują spotkanie młodzieży w łączności z XVII Światowym Dniem Młodzieży w Toronto. Czechów jeszcze mniej niż Polaków uczestniczyć będzie w spotkaniu z Ojcem Świętym w Kanadzie, stąd pomysł na zorganizowanie ogólnokrajowego spotkania młodzieży. Czesi takie spotkanie przygotowują w dniach 13-18 sierpnia br. w miejscowości Żdar nad Sazovou. Liczą na przyjazd kilku tysięcy młodych z całej Republiki Czeskiej. Sekcja ds. Młodzieży działająca przy Konferencji Episkopatu Czech zaprosiła oficjalnie na to spotkanie delegację młodzieży z archidiecezji częstochowskiej.

Ostatnie spotkanie przed wyjazdem do Toronto.

W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie 4 czerwca br. odbyło się ostatnie już spotkanie odpowiedzialnych za grupy wyjeżdżające na spotkanie z Ojcem Świętym do Toronto. Przewodnicy grup zostali poinformowani o aktualnych ustaleniach organizacyjnych związanych z pobytem w Kanadzie. Otrzymali również certyfikaty pielgrzyma. Całością prac przygotowawczych kieruje zespół z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach pod kierunkiem bp. Henryka Tomasika i ks. Grzegorza Suchodolskiego. Na spotkaniu przypomniano także o dniu polskim, który stanie się okazją do wielkiego spotkania młodzieży z Ojczyzny z Polonią amerykańską. Przydzielono też zespoły do animacji katechez. Jednym z Biskupów, który wygłosi młodym katechezę w Toronto, będzie bp Jan Wątroba z Częstochowy.

Księża Biskupi w szkole.

Reklama

Biskupi częstochowscy w ramach kanonicznych wizytacji parafii odwiedzają szkoły. Jest to wyjątkowa okazja dla młodzieży i nauczycieli, aby spotkać się z księdzem biskupem i porozmawiać o sprawach wiary, Kościoła i młodzieży. Ostatnio, podczas kanonicznej wizytacji parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, z uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Targowej spotkał się metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Uczniowie mieli okazję do zadania Księdzu Arcybiskupowi swoich osobistych pytań. Metropolita częstochowski zachęcał ich do formacji we wspólnotach kościelnych.

Akcenty lednickie na procesji Bożego Ciała.

Tegoroczna centralna procesja Bożego Ciała w Częstochowie miała swoje akcenty lednickie. Przy trzeciej stacji, znajdującej się na frontonie kościoła św. Zygmunta, głównym elementem dekoracji był znak ryby lednickiej. "Stacja ta - jak podkreślił komentator uroczystości - związana jest z młodzieżą. Kościół św. Zygmunta i plac do niego przylegający jest miejscem corocznych pielgrzymek młodzieży archidiecezji częstochowskiej". Również napis umieszczony obok ołtarza pochodził z papieskiego wezwania znad Lednicy: "Nie bój się! Wypłyń na głębię" .

Pora myśleć o wakacjach.

Całą gamę propozycji dla dzieci i młodzieży na wakacje przygotowuje Kościół częstochowski. Wakacyjny wypoczynek organizowany jest zarówno przez agendy ogólnodiecezjalne, jak i wspólnoty parafialne. Dzieci mogą skorzystać z szerokiej oferty kolonii przygotowanej przez Caritas i Akcję Katolicką. Z tymi organizacjami wyjedzie na wakacje ok. 1300 dzieci. Pojadą m. in. do ośrodka Caritas w Dziadówkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz do Gdańska, Dowspudy, Zwardonia i Toporowa. Zapełniają się też tradycyjne turnusy rekolekcyjne Ruchu Światło-Życie. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza młodych na obóz do Brennej i wspólne wędrowanie po Beskidach. Bardzo dużo wyjazdów organizowanych jest również przez same parafie. Niektóre z nich organizują wyjazd dla ok. 200 dzieci na kilku wakacyjnych turnusach. Jak wynika ze statystyk, Kościół katolicki staje się jednym z największych organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Studenckie wakacje.

Częstochowskie Duszpasterstwo Akademickie również ma wiele propozycji wakacyjnych dla studentów. Od 1 lipca tradycyjnie już trwać będzie spływ kajakowy na Mazurach. Po rejsach Czarną Hańczą i Krutynią, w tym roku studenci będą pływać po wielkich jeziorach mazurskich i Pisie. Po raz kolejny też grupa wolontariatu przygotowuje się do podjęcia pracy na koloniach w charakterze wychowawców. Od ubiegłego roku studenci z DA "Eamus" obsługują kilka turnusów kolonijnych. Dla tych, którzy rozpoczynają studia, tradycyjną propozycją jest wrześniowy obóz adaptacyjny. W tym roku odbędzie się on w dniach 1-8 września w Zakopanem. Informacje na temat wakacji studenckich z DA "Emaus" można uzyskać na stronie www.emaus.cz.pl lub pod numerami telefonów : 608-118- 376 ( Marcin) i 502-778 -968 (Kasia). We wrześniu Ruch Światło-Życie zaprasza również na studencką "oazę".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję