Reklama

Sanktuarium bł. Ojca Pio na Przeprośnej Górce

Góra Miłosierdzia

Na Przeprośnej Górce k. Częstochowy 24 maja zebrała się rzesza wiernych, aby uczestniczyć w poświęceniu Świątyni Ośmiu Błogosławieństw, statuy bł. Ojca Pio i drogi krzyżowej. To właśnie tutaj budowane jest sanktuarium, które osobę niebawem kanonizowanego Zakonnika ma za swego patrona. Trud tworzenia sanktuarium wziął na siebie Instytut Zakonny Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, nazywanych również "misericordianami" . Instytut współtworzy znaną w Częstochowie placówkę Dzieło "...w służbie Bożego Miłosierdzia".

Rozpoczęte piątkową Eucharystią pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka dwudniowe uroczystości, były niezwykłym duchowym przeżyciem. Zgromadziły wielu gości z całego kraju, także przedstawicieli innych Kościołów: bp. Jerzego Szotmillera i ks. Witolda Iwanowskiego z Kościoła polskokatolickiego oraz ks. Mirosława Drabiuka z Kościoła prawosławnego. Przybyłych na uroczystość powitał dziekan dekanatu mstowskiego ks. kan. Marcin Bachorski. Życzył wszystkim, aby miejsce to stało się szczególnym polem działania Bożego Miłosierdzia i duchowości bł. Ojca Pio. Następnie głos zabrał założyciel Dzieła "...w służbie Bożego Miłosierdzia" w Polsce i budowniczy sanktuarium ks. Eugeniusz Maria Lorek, który mówił o znaczeniu Przeprośnej Górki jako miejsca szczególnego objawienia się Miłosierdzia Bożego pielgrzymującym do Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po poświęceniu przez Księdza Arcybiskupa murów Świątyni Ośmiu Błogosławieństw rozpoczęła się Eucharystia. W wygłoszonej homilii abp Stanisław Nowak odwołał się do wartości, jaką jest dla każdego wierzącego Prawda Krzyża i kult Niepokalanej Matki. Usłyszeliśmy słowa o pojednaniu, tak ważne i wyjątkowo aktualne na Przeprośnej Górce, gdzie od wieków pielgrzymi na kolanach błagają Boga o przebaczenie. "« Góra Miłosierdzia» - jak określił to miejsce abp. Stanisław Nowak - ma służyć wszystkim potrzebującym, tak jak zgromadzenie, które tu będzie posługiwało. Ma być «Górą Zgody». Będzie na niej dominować Świątynia Ośmiu Błogosławieństw. Wypisane tu błogosławieństwa będziemy czytać i w ich świetle szukać drogi do Boga, nawracać się, podnosić" . Na zakończenie wspomniał sylwetkę bł. Ojca Pio oraz znaczenie, jakie będzie miała jego obecność w tym miejscu dla wszystkich wiernych w Polsce, zwłaszcza że znajdują się tu relikwie Błogosławionego. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia figury bł. Ojca Pio, a po zakończonej Mszy św. erygował drogę krzyżową.

Kolejny dzień poświęcony był modlitwom. Zaczął się odśpiewaniem Godzinek do Najświętszej Maryi Panny, następnie o. Jerzy Winiarski, przełożony wspólnoty Ojców Kapucynów w Częstochowie, poprowadził medytacje o tematyce maryjnej. Była też adoracja Najświętszego Sakramentu i rozważanie Pisma Świętego. Konferencję na temat: Kult Bożego Miłosierdzia w życiu i działalności bł. Ojca Pio wygłosił o. Józef Marecki, redaktor naczelny dwumiesięcznika Głos Ojca Pio.

Po modlitwach Drogi Krzyżowej i Koronki do Bożego Miłosierdzia ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor Caritas Częstochowskiej, przewodniczył Mszy św., w czasie której Słowo Boże wygłosił redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś. W homilii Ksiądz Infułat na przykładzie własnych doświadczeń odniósł się do cierpienia tak nierozerwalnie złączonego z postacią bł. Ojca Pio. Wspomniał również Ojca Świętego jako największego świadka cierpienia naszych czasów. "Chrystus daje przykład, jak znosić cierpienie i jak to cierpienie ubogacić Bożymi wartościami, nadprzyrodzonością, która jako jedyna może wytłumaczyć człowiekowi sens cierpienia". Jak podkreślił Kaznodzieja, jest to prawda, która zwłaszcza dla nas, współczesnych, szczególnie jest ważna. "Ewangelia powadzi nas Drogą Krzyżową. Dlatego warto zapatrzeć się na tych świętych, którzy pomagają nam odczytać sens cierpienia, sens naszej ludzkiej krzyżowej drogi". W ten sposób Ksiądz Infułat nawiązał do osoby bł. Ojca Pio. Przypomniał jego sylwetkę i dzieło oraz zaapelował, abyśmy wszyscy tak samo wiele od siebie wymagali w dziedzinie chrześcijańskiej pobożności, jak to robił Zakonnik z Pietrelciny. Wyraził również nadzieję, że tę duchową pracę nad sobą w znacznej mierze ułatwi nam wszystkim możliwość obcowania z bł. Ojcem Pio, obecnym w sanktuarium na Przeprośnej Górce.

Dwa dni uroczystości, modlitewnego przeżywania narodzin centrum duchowości bł. Ojca Pio były dla wszystkich okazją do zastanowienia się nad własnym życiem duchowym i umiejętnością świadczenia swojego chrześcijaństwa wobec Boga i bliźnich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję