Reklama

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie

Pierwszy odpust

Uroczystość Pięćdziesiątnicy (19 maja br.) to pierwszy odpust, jaki przeżywała mająca zaledwie 7 miesięcy wspólnota parafii Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie. Do tak doniosłej chwili wierni - jak podkreślał ks. Roman Łodziński, proboszcz parafii - przygotowywali się przez przystąpienie do sakramentu pojednania, a także przez całonocne trwanie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Uroczystość zaszczycił obecnością metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, którego w imieniu parafian powitali przedstawiciele Akcji Katolickiej. W homilii Ksiądz Arcybiskup wyraził wdzięczność Bogu za parafię Zesłania Ducha Świętego, która rozkwita z dnia na dzień na chwałę Bożą i jest "wołaniem Częstochowy o Ducha Świętego" . Abp Stanisław Nowak nawiązał do symbolicznych słów Ojca Świętego, wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. na warszawskim Placu Zwycięstwa podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: "I wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież - wołam z głębi tego tysiąclecia: niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!". Adresatem tej, jakże wciąż aktualnej, modlitwy do Ducha Świętego Kaznodzieja uczynił w sposób szczególny ziemię częstochowską, Kościół częstochowski i tworzącą się parafię.

Po Mszy św. na placu przed kaplicą Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż, ufundowany przez Jerzego Żaka, a także budynek tymczasowej świetlicy parafialnej, niezbędny do duszpasterskiej działalności. Już wkrótce dzieci i młodzież będą mogły korzystać z jego pomieszczeń nie tylko na formacyjne spotkania, będą tutaj mogły spędzać wolny czas, rozwijając swoje zainteresowania.

Wierni uczestniczyli w uroczystości całymi rodzinami. Wśród zgromadzonych gości byli obecni liczni kapłani z pobliskich dekanatów. Na pochwałę zasługuje oprawa Eucharystii, którą przygotowała schola i służba liturgiczna ołtarza, a ta mile zaskakuje liczebnością.

Młodej wspólnocie parafii Zesłania Ducha Świętego życzymy, aby Królowa Polski z Jasnogórskiego Wieczernika wspomagała w "odnawianiu oblicza tej ziemi" i zaszczepiała w sercach gotowość na przyjęcie darów Ducha Świętego na wzór Apostołów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję