Reklama

Poświęcenie nowej siedziby Hospicjum Płockiego

"Boga nie można kochać teoretycznie"

Niedziela płocka 24/2002

24 maja, w święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych biskup płocki Stanisław Wielgus poświęcił nową siedzibę Hospicjum Płockiego. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli m.in. marszałek Sejmiku Mazowieckiego Adam Struzik, senator Zbigniew Kruszewski oraz wiceprezydent Płocka Anna Kossakowska. Witając zebranych, dyrektor hospicjum Tomasz Korga podziękował wielu firmom i instytucjom za pomoc w tworzeniu nowej siedziby. "Bez tych wszystkich, którzy nas otaczają, bez tych, którzy w odpowiednim momencie podali nam rękę, tego miejsca dla naszych chorych by nie było" - powiedział.

"Z wielką radością i wzruszeniem uczestniczę w tej uroczystości, ponieważ dzieje się tu coś głęboko chrześcijańskiego" - mówił w słowie skierowanym do zebranych Biskup Płocki. - Jako biskup Kościoła płockiego bardzo wysoko cenię działalność ludzi dobrej woli, którzy stworzyli to hospicjum i dalej je prowadzą, służąc ludziom najbardziej potrzebującym. W Ewangelii spotykamy słowa: ´Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili´ (Mt 25, 40). Właśnie w człowieku potrzebującym, chorym, zdanym zupełnie na innych w sposób szczególny jest Chrystus. Boga nie można kochać teoretycznie. W Piśmie Świętym są te znane nam wszystkim słowa: ´Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą´ (1 J 4, 20). Boga można kochać tylko w bliźnich. Ojciec Święty Jan Paweł II ciągle powtarza, że człowiek jest drogą Kościoła, dlatego tak bardzo wysoko cenię waszą pracę. Z całego serca za nią dziękuję. Cieszę się, że poświęcenie tego hospicjum ma miejsce w święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Niech Najświętsza Maryja Panna otacza opieką hospicjum - tych, którzy tu służą bliźnim, i tych, którzy potrzebują ich opieki".

Stowarzyszenie Hospicjum Płockie istnieje od 16 lat, otaczając opieką paliatywną chorych w stanie terminalnym zarówno we własnych pomieszczeniach, jak i w domach chorych. Obok pomocy medycznej zapewnia ono chorym również tak ważną w tym momencie życia pomoc duszpasterską ze strony kapelana, którym jest ks. Romuald Andruszkiewicz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję