Reklama

Zapraszamy do stóp św. Piotra

Niedziela płocka 24/2002

KS. ADAM ŁACH: - Od wielu wieków patronem Ciechanowa jest św. Piotr Apostoł, patronuje on także jednej z ciechanowskich parafii. W centrum miasta od niedawna stoi pomnik Księcia Apostołów. Proszę przybliżyć i przypomnieć historię powstania pomnika.

MARIAN KONRAD KLUBIŃSKI: - Rzecz zaczęła się przed nadejściem Roku Jubileuszowego 2000. Wtedy to ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński zaprosił do Płocka wojewodów: ciechanowskiego i płockiego, aby zastanowić się, w jaki sposób oba miasta wojewódzkie trwale upamiętnią rok Wielkiego Jubileuszu. Towarzyszyłem Wojewodzie Ciechanowskiemu podczas rozmów z Biskupem Płockim. Wojewoda wyszedł z propozycją budowy pomnika patrona miasta. Ksiądz Biskup ucieszył się z naszej propozycji i poparł ją.

- Czy pamięta Pan, jaka była propozycja Wojewody Płockiego?

- Wojewoda Płocki przedstawił wówczas projekt wzniesienia pomnika Chrystusa na wzór figury z Rio de Janeiro. Pomnik miał stanąć na Skarpie Wiślanej. Przyznam szczerze, że byłem zachwycony propozycją Płocka, my jednak zostaliśmy przy naszym projekcie. W drodze powrotnej do Ciechanowa ustaliliśmy z Wojewodą, że realizacją budowy pomnika św. Piotra zajmie się Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Towarzystwo wywiązało się dobrze z powierzonego zadania: zebrano pieniądze, wyznaczono godne miejsce pod pomnik w centrum miasta, pośrodku skweru, który obecnie także nosi imię św. Piotra. Wykonanie figury powierzono artyście Markowi Zalewskiemu z Ciechanowa. Mimo różnych kłopotów, w 2000 r. pomnik wreszcie powstał. Niedługo potem został uroczyście poświęcony przez bp. Romana Marcinkowskiego przy licznym udziale mieszkańców, duchowieństwa i miejscowych władz.

- Niewiele miast na świecie może poszczycić się pomnikiem św. Piotra - pierwszego papieża - w centrum miasta. Od momentu powstania pomnika różne osobistości odwiedzające miasto, choćby goście Ciechanowskich Spotkań Muzealnych, składają pod pomnikiem kwiaty. Proszę wymienić przynajmniej niektórych...

- Przy pomniku w sposób uroczysty był przywitany we wrześniu 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, kiedy przybył do Ciechanowa jako gość Spotkań. Przed pomnikiem modlił się także bp Tadeusz Pieronek rektor Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa, Generalna Przełożona Sióstr Sercanek z Krakowa z licznym gronem sióstr zakonnych, a także naukowcy i artyści np. prof. Stanisław Rodziński - rektor Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa czy prof. Irena Popiołek, znana artystka malarka.

- Czy miasto zamierza w jakiś sposób uczcić postać swego Patrona - wszak niedługo przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła?

- Wspólnie z Zarządem Dekanalnym Akcji Katolickiej i Zarządem Parafialnym AK przy parafii farnej ustaliliśmy, że 29 czerwca br. - w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.00 zbierzemy się, aby wysłuchać refleksji religijnej, poświęconej św. Piotrowi. Wygłosi ją pochodzący z Ciechanowa o. Marek Sokołowski, jezuita. Chóry parafialne wykonają kilka pieśni, następnie młodzież będzie recytować wiersze religijne autorstwa o. Marka, który jest też poetą i pisarzem. Modlitwą za Ojca Świętego i za mieszkańców miasta zakończymy nasze "zamyślenia przy pomniku", na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Ciechanowa.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję