Reklama

V Lubelskie Dni Rodziny

Lubelskie Dni Rodziny już od 5 lat organizowane są przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej przy współpracy Komisji ds. Rodziny przy Radzie Miejskiej Lublina oraz Fundacji "Szczęśliwe Dzieciństwo". W tym roku rodzinne świętowanie odbywało się w dniach 25 - 26 maja. Honorowy patronat objęli: abp Józef Życiński - metropolita lubelski, dr Kazimierz Kapera - prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, Edward Hunek - marszałek województwa lubelskiego, Andrzej Pruszkowski - prezydent miasta Lublina oraz Helena Pietraszkiewicz - przewodnicząca Rady Miejskiej w Lublinie. Patronat prasowy objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Celem dorocznych Dni jest promocja rodziny jako naturalnego środowiska wzrastania młodego pokolenia, dlatego program obchodów uwzględniał wiele atrakcji dla najmłodszych. W sobotnie przedpołudnie odbył się rodzinny rajd pieszy z osiedla Nałkowskich do Zalewu Zemborzyckiego, zaś rowerzyści mogli uczestniczyć w rodzinnym rajdzie rowerowym ścieżką nad Bystrzycą na trasie od Młyna Krauzego do osiedla Nałkowskich. Turniej tenisa stołowego także zgromadził wielu amatorów, uczciwie walczących o tytuł mistrza. Organizatorzy przygotowali również imprezę kulturalną na osiedlowym deptaku "Rodzinnym" (os. Nałkowskich), podczas której odbyły się występy zespołów i osób działających na osiedlu. Wieczorem, już po wspólnej modlitwie w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, wszyscy zgromadzili się przy ognisku. Także w sobotę został zorganizowany wyjazd do Zawieprzyc nad Wieprzem (k. Kijan) na piknik rodzinny młodzieży i dzieci uczestniczących w zajęciach świetlic opiekuńczo-wychowawczych, prowadzonych wg programu Akademii Młodzieżowej. W pikniku uczestniczyło ponad 400 osób!

Niedzielny program był w znacznej mierze skierowany do seniorów rodzin. O godz. 11.30 archidiecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. Jan Domański przewodniczył uroczystej Mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Jubilatów obchodzących w roku 2002 "Złote Gody". Na tę szczególną uroczystość przybyło aż 30 par małżeńskich, z których jedna przeżyła ze sobą 60 lat, jedna 55, a pozostałe świętowały złoty jubileusz małżeństwa. Msza św., połączona z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, zgromadziła rodziny dostojnych jubilatów: dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. Po wspólnej modlitwie w Trybunale Koronnym odbyło się okolicznościowe spotkanie, połączone z wręczeniem dyplomów oraz koncertem. Tak wielu dobrych życzeń, kwiatów i wzruszeń reprezentacyjna sala Trybunału nie oglądała już dawno. Po południu na Starym Mieście odbył się festyn rodzinny.

We wszystkich przedsięwzięciach aktywnie uczestniczył prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej prof. Witold Stępniewski; śpiew, muzykę i pokazy tańca ludowego zapewnił dziecięco-młodzieżowy zespół "Mały Głusk". Ci, którzy uczestniczyli w rodzinnym świętowaniu żałują tylko jednego: że Lubelskie Dni Rodziny trwają tylko dwa dni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję