Reklama

Węgliniec

Wizytacja duszpasterska

Niedziela legnicka 24/2002

W dniach 4-5 maja br. z wizytacją kanoniczną do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węglińcu przybył bp Stefan Regmunt, który udzielił także sakramentu bierzmowania młodzieży trzecich klas gimnazjalnych. Przed kościołem parafialnym dostojnego Gościa powitał ks. proboszcz Ludwik Solecki oraz księża z dekanatu Węgliniec. Niejako przy okazji wizytacji odbyło się spotkanie Księdza Biskupa z ministrantami z całego dekanatu oraz Msza św. w intencji ministrantów. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał ministrantów do trwania w posłudze służby ołtarza jeszcze przez wiele lat. Ojciec Bogdan Klóska z Pieńska, przedstawiając ministrantów z poszczególnych parafii, zwrócił uwagę, iż w parafii Węgliniec istnieje również 10-osobowa grupa ministrantów-seniorów.

W niedzielę 5 maja o godz. 12.00 w kościele filialnym Ksiądz Proboszcz złożył sprawozdanie z życia i działalności parafii. W sprawozdaniu przypomniał m.in.: iż parafia liczy 3300 wiernych i że z parafii wyszło dziesięciu księży: ks. Tadeusz Śmigielski, ks. Stanisław Miśtak, ks. Andrzej Dziełak, ks. Andrzej Nowicki, ks. Eugeniusz Jankiewicz, ks. Ryszard Reputała, ks. Kazimierz Pietkun, ks. Jan Kleszcz, ks. Stanisław Chłopecki, ks. Marek Skolimowski, siostra zakonna Ewa Brauza, która obecnie pracuje na Ukrainie oraz brat Marek Ryś. Parafia Węgliniec to Kościół żywy, który tworzą wierni zorganizowani w Radzie Parafialnej, Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin, Akcji Katolickiej, Akcji Charytatywnej, Sodalicji Mariańskiej i Różach Różańcowych. Przy parafii działa schola i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

O godz. 17.00 Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św., którą koncelebrowali księża wywodzący się z Węglińca, oraz udzielił sakramentu bierzmowania czterdziestu ośmiu osobom. Biskup Stefan spotkał się także z grupami, które działają na terenie naszej parafii, a także z Burmistrzem, Radą oraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy, z lekarzami i personelem medycznym. W salce katechetycznej odbyło się także spotkanie z dyrekcją szkoły i nauczycielami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję