Reklama

Ogólnopolskie Spotkania

Folklorystyczne w Łowiczu

Niedziela łowicka 24/2002

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2002 r. w odnowionej muszli koncertowej na Błoniach w Łowiczu odbywały się I Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne - Łowicz 2002 o łowicki pasiak.

Pierwszy dzień spotkań powitał uczestników konkursu i słuchaczy piękną słoneczną pogodą. Od godz. 16.00 rozpoczęły się występy konkursowe. Zaprezentowały się cztery zespoły pieśni i tańca: " Dobroń" z Dobronia, "Zamojszczyzna" z Zamościa, "Istebna" z Istebnej i "Blichowiacy" z Łowicza. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Maria Bobrowska - przewodnicząca, Alicja Chaszczak, Janusz Kaźmierczak, Sławomir Mazurkiewicz i Przemysław Chochorkiewicz. Poza podziwianiem zespołów występujących na estradzie widzowie mogli również zapoznać się z prezentowaną twórczością rękodzieła ludowego. Na zorganizowanym kiermaszu można było oglądać i nabywać najróżniejsze przedmioty dekoracyjne - dzieła ludowych artystów.

O godz. 18.30 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Na scenie pojawił się starosta powiatu łowickiego Cezary Dzierżek i ubrany w tradycyjny łowicki strój ludowy burmistrz Ryszard Budzałek. Powitali oni wszystkich artystów biorących udział w "Spotkaniach"; tych którzy zdążyli już się zaprezentować, a także zespoły pozostałe - z regionów: pomorskiego, kurpiowskiego, żywieckiego, wielkopolskiego i rzeszowskiego.

R. Budzałek i C. Dzierżek poinformowali, że honorowy patronat nad imprezą objął Minister Kultury, a patronat medialny - Radio Łódź i Wiadomości Dnia. Sponsorami byli: Urząd Marszałkowski i Firma "Agros-Fortuna". Następnie starosta powitał obecnych gości: posła Tadeusza Gajdę, przedstawiciela Ministerstwa Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury - Justynę Gębską, radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego z przewodniczącym Andrzejem Charzewskim, Dyrektora Łódzkiego Domu Kultury - Zbigniewa Ołubka, Sekretarza Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Marię Sołtyszewską, radnych powiatu łowickiego z przewodniczącym Julianem Nowakiem, radnych Miasta Łowicza z przewodniczącym Krzysztofem Górskim.

Po powitaniach i prezentacjach, na estradę wyszły zespoły folklorystyczne, które prezentowały swój dorobek artystyczny w występach pozakonkursowych. W przerwach między kolejnymi zespołami, publiczność mogła uczestniczyć w quizie. Ochotnicy odpowiadali na pytania dotyczące Łowicza - jego historii i dnia dzisiejszego. Konferansjerzy Halina Pietrzak i Eligiusz Pietrucha prowadzili wszystkie koncerty "Spotkań", ubogacając je dialogami z elementami ludowego humoru.

Drugiego dnia imprezy, od godz. 11.00, wystąpiły zespoły pieśni i tańca: "Puszcza Biała - Cepelia" z Pułtuska, "Ina" z Goleniowa, " Grojcowianie" z Wieprza, "Cepelia" z Poznania i "Połoniny" z Rzeszowa. Niestety, z powodu opadów deszczu zapowiadany na godz. 15.00 koncert pozakonkursowy trzeba było przenieść do sali Kina "Bzura". Jako ostatni wystąpił owacyjnie przywitany Łowicki Dziecięcy Zespół Ludowy "Koderki" . Występ "Koderek" zyskał szczególny aplauz widzów.

Po zakończeniu występów przewodnicząca jury, przedstawiając werdykt, powiedziała: "Kierowaliśmy się dwoma kryteriami: kryterium wartości etnograficznych i kryterium wartości artystycznych oraz umiejętnością przeniesienia tych wartości na scenę".

Równorzędne dyplomy i nagrody po 1500 zł otrzymały: zespół " Zamojszczyzna" za stylową prezentację tańców własnego regionu, zespół " Puszcza Biała - Cepelia" z Pułtuska za pielęgnowanie folkloru własnego regionu i za stylową prezentację tańców, zespół "Dobroń" za wysoki poziom prezentowanego programu oraz zespół "Blichowiacy" za długoletnie kultywowanie tradycji własnego regionu. Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w wysokości 2000 zł oraz dyplomy otrzymały: zespół "Ina" z Goleniowa za stylową prezentację programu ze szczególnym uwzględnieniem pięknego krakowiaka, zespół "Cepelia" z Poznania za stylową prezentację programu oraz zespół z Istebnej za autentyzm i oryginalną prezentację sceniczną widowiska. Zespół z Istebnej otrzymał również tryptyk ufundowany przez "Cepelię" za prezentację wartości etnograficznych.

Dwie równorzędne nagrody główne w wysokości 2500 zł i pasiak łowicki, ufundowany przez pana Jagodę ze Zdun - producenta ludowych strojów łowickich - przyznane zostały: nagroda Burmistrza zespołowi folklorystycznemu "Grojcowianie" z Wieprza za wysokie walory etnograficzne i artystyczne oraz za prezentację widowiska "Zielone Świątki", a także nagroda Starosty dla zespołu "Połoniny" z Rzeszowa za stylową prezentację regionu rzeszowskiego.

Po ogłoszeniu werdyktu odbył się koncert laureatów oraz występ zespołu folkowego "Kapela ze wsi Warszawa".

Organizatorom i pomysłodawcom imprezy należą się słowa uznania. Wiele osób, korzystając z dni wolnych od pracy, mogło zobaczyć i posłuchać, jak w różnych stronach Polski śpiewa się, gra i tańczy na ludową nutę. Dopóki pozwoliła na to pogoda, można było przy tym przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Szkoda tylko, że imprez artystycznych o zasięgu ogólnokrajowym nie ma w naszym mieście zbyt wiele.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję