Reklama

Polska

Min. Boni spotkał się z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych ws. odpisu 0,5 proc.

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

podatki

BOŻENA SZTAJNER

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, spotkał się 5 listopada z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w sprawie odpisu 0,5 proc. od podatku.

Publikujemy komunikat MAC przesłany KAI:

Reklama

Podczas spotkania omówiono uwagi zgłoszone przez Kościoły i inne związki wyznaniowe w trakcie konsultacji społecznych do projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw. Minister zauważył, że strona rządowa jest otwarta na sugestie i uwagi przedstawione podczas konsultacji, dlatego dla lepszego zsynchronizowania działań powołane zostaną zespoły robocze w celu stworzenia konkretnych zapisów umów. Zdaniem ministra Boniego: "nowe warunki, związane ze zmianą ustawy o finansach publicznych, dają możliwość przyjęcia tego mechanizmu rozliczania od 1 stycznia 2015 roku, przy możliwości przyjęcia modelu trzyletniego okresu przejściowego, ważnego dla analizy zmian sposobu finansowania kościołów i związków wyznaniowych".

Kościoły wyraziły zadowolenie, że zagadnienia techniczno-organizacyjne zostaną doprecyzowane podczas prac zespołów nad umowami.

Jednymi z ważnych tematów omawianych podczas spotkań zespołów będą m.in. sprawy tzw. kwot gwarantowanych, współrozliczania się małżonków w ramach dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych oraz zakresu dt. odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwestiach związanych z funkcjonowaniem odpisu.

Reklama

Kolejnym elementem spotkania był temat obecności Kościołów i innych związków wyznaniowych w publicznych programach radiowych i telewizyjnych.

Krzysztof Górski, redaktor w Naczelnej Redakcji Religijnej Polskiego Radia, podzielił się z zebranymi uwagami dt. współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi. Nadawanie i zasięg programów religijnych ma ścisły związek m.in. z wydarzeniami ekumenicznymi i ważnymi zagadnieniami ewangelizacji i nauki poszczególnych kościołów i związków religijnych. Zdaniem Krzysztofa Górskiego, Polskie Radio w ramach swoich możliwości antenowych, technicznych i programowych stara się jak najszerzej prezentować tematy związane z kościołami i potrzebami religijnymi kościołów.

Zdaniem ministra Boniego, trzeba rozmawiać nad możliwościami szerokiego udostępniania programów religijnych za pomocą internetu, nie tylko jako bieżących informacji, ale także jako skarbnicy wiedzy religijnej i historycznej. Zdaniem ministra Boniego: "taki kierunek działania, wspomagany nowoczesnymi technologiami, jest nieodzownym elementem społecznej, współczesnej przestrzeni cyfrowej, w której jest oczywiste miejsce dla działalności ekumenicznej i religijnej Kościołów i związków wyznaniowych".

Mariusz Kosieradzki, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Programowej Telewizji Polskiej S.A., mówił o audycjach emitowanych na antenach Telewizji Publicznej, zasięgu w ramach czasu antenowego i posiadanych przez Telewizję środków finansowych. Najwięcej audycji ekumenicznych - według Mariusza Kosieradzkiego - pojawia się na antenie Programu 2 TVP, ale także odpowiednio proporcjonalnie w innych kanałach telewizji publicznej, w tym kanałach tematycznych.

Kościoły z zadowoleniem przyjęły rozpoczęcie dyskusji nt. możliwości współpracy z mediami publicznymi. To, zdaniem przedstawicieli Kościołów, jest elementem dobrego otwarcia na tematy związane z ich obecnością w medialnej przestrzeni publicznej.

Artur Koziołek
rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

2013-11-06 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska antytezą Chin

Niedziela Ogólnopolska 17/2013, str. 16-17

[ TEMATY ]

polityka

Polska

Dominik Różański

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: - Od samego początku jest pan zdecydowanym przeciwnikiem wspólnej waluty i wejścia Polski do strefy euro. Teraz, w związku z tym, co się w tej strefie dzieje, pewnie często powtarza Pan: „A nie mówiłem”...

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję