Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kościół nie jest mój, twój, nasz, ale Chrystusowy!

- Jakże dziś często spotykamy krzyczącą wolność - mój wybór, moje ciało, moje życie, moja przyszłość. Poza Bogiem? - pytał retorycznie arcybiskup, dodając: - poza Bogiem jesteś tylko prochem! Poza Bogiem jest śmierć! Nie ma zbawienia poza Chrystusem, dlatego nie ma zbawienia poza Kościołem! Kościół nie jest mój, twój, nasz, ale Chrystusowy! - mówił abp Wacław Depo, który w Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice mniejszej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Na początku homilii abp Depo zwrócił się do braci w Chrystusowym kapłaństwie, osób życia konsekrowanego, rodzin, które “potwierdzają swoje tajemnice miłości i misji wobec świata, który zdaje się was nie rozumieć i zamazuje granice płci i więzi miłości odpowiedzialnej pomiędzy mężczyzną a niewiastą, ojcem i matką”, ludzi młodych szukających głębiej sensu życia, dzieci, które zgromadziły się na Eucharystii z najbliższymi.

Zobacz zdjęcia: Msza Wieczerzy Pańskiej w bazylice mniejszej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

- Dzisiejszy wieczorny posiłek, jutrzejsza śmierć i poranek Wielkiej Nocy są kolejnymi etapami jednej tajemnicy, której na imię Miłość Boga Stwórcy i Odkupiciela, który nie wypuszcza ze swoich rąk stworzenia, chyba że człowiek swoim wolnym wyborem odchodzi od Boga. I oby nie zatracił się na zawsze... Przejście - Pascha jest bardzo trudna i bolesna, ale jakże nam potrzebna. Sensem krzyża jest miłość - ukrzyżowana, która stwarza nas na nowo, która trwa do końca pomimo ludzkiej zdrady. Dlatego pozostaniemy niespokojni, dopóki nie spoczniemy w Bogu. Jezus wiedział, że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał do Wieczerzy, złożył szaty, przepasał się prześcieradłem i zaczął obmywać uczniom nogi - wskazywał metropolita częstochowski.

Reklama

Kontynuował: - Spotykamy jaskrawy kontrast pomiędzy początkiem a końcem Ewangelii. Na początku jest świadomość pochodzenia od Boga, potem umycie nóg. Bóg Stwórca i Odkupiciel obmywa nogi! Widzimy obraz Jezusa jako sługi i to nie jest przypadek. Ewangelista wskazuje na głębsze znaczenie Eucharystii i krzyża. Chodzi nie tylko o obmycie, ale o to, by Jezus nas zbawił. Jezus jakby chciał powiedzieć: człowieku, nie możesz sam siebie zbawić, musisz przyjść do Mnie, musisz przyjąć Moją śmierć na krzyżu!

- Jakże dziś często spotykamy krzyczącą wolność - mój wybór, moje ciało, moje życie, moja przyszłość. Poza Bogiem? - pytał retorycznie arcybiskup, dodając: - poza Bogiem jesteś tylko prochem! Poza Bogiem jest śmierć! Nie ma zbawienia poza Chrystusem, dlatego nie ma zbawienia poza Kościołem! Kościół nie jest mój, twój, nasz, ale Chrystusowy! My w nim mamy współuczestnictwo z łaski Boga. Dlatego potrzebna jest nasza osobista odpowiedź, przekładająca się na wspólnotę; nasza współpraca.

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, ominięty został obrzęd mandatum, czyli obmycia nóg. Arcybiskup wraz z asystą - ks. Mariuszem Trojanowskim, proboszczem zawierciańskiej parafii ks. Janem Niziołkiem, wikariuszami oraz Liturgiczną Służbą Ołtarza, na zakończenie przeniósł Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy - tam rozpoczęła się adoracja.

2021-04-01 22:01

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do księży: nie bójcie się być świętymi

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Wielki Czwartek

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie bójcie się być świętymi. Świętość nie jest ucieczką od spraw doczesnych, ale naśladowaniem Chrystusa przez codzienną wierność – mówił w Wielki Czwartek do księży metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Podczas Mszy Krzyżma w w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie prosił ich, by nie ulegali tendencjom zeświecczenia życia.

Abp Depo przestrzegał księży, aby „nie stali się ofiarami różnych form manipulacji i złudzenia”.- Obserwujemy w świecie współczesnym tendencje pełzającej ateizacji i zeświecczenia życia kapłańskiego. Ludzie chcieliby, abyśmy byli tacy sami jak oni, ale to byłaby forma kłamstwa, które jawi się jako prawda – mówił abp Depo. W jego ocenie, „w przekazie medialnym proponuje się program zejścia z posłuszeństwa Kościołowi, a tym samym posłuszeństwa Bogu”.

CZYTAJ DALEJ

Mali Bracia Baranka dziękowali za swój pierwszy w Polsce Klasztor

2021-06-22 17:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

Ich podstawowym „zajęciem” jest modlitwa i kontemplacja, duchowość zogniskowana w Słowie Bożym, Eucharystii i adoracji Jezusa. Na Jasną Górę przyszli bracia ze Wspólnoty Baranka. To dziękczynienie za poświęcenie w Choroniu ich pierwszego w Polsce męskiego klasztoru nazwanego “Światłość Najświętszego Oblicza”. W Mszy św. uczestniczyli też bracia, którzy przyjechali z Francji i Małe Siostry Baranka.

- Klasztor jest, trzeba się modlić o powołania. Na razie w Choroniu jest nas trzech – mówi brat Philip-Marie, który we wspólnocie jest od18 lat, a od 9 lat w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Dekrety rozdane

2021-06-23 13:46

Katarzyna Krawcewicz

Tradycyjnie w czerwcu ogłoszono zmiany personalne w naszej diecezji.

Bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety proboszczom, wikariuszom oraz kapłanom odchodzącym na emeryturę. Rozdanie dekretów odbyło się 23 czerwca w Domu Biskupim w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję