Reklama

Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej od początku swego istnienia każdego roku pielgrzymuje na Jasną Górę, aby sprawę powołań duchownych opowiedzieć i pokazać Matce Bożej. Od trzech lat przybywa w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, organizowanej przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań.

11 maja br. przybyło z całej Polski około 1000 pielgrzymów, w tym z Gniezna 762 osoby (15 autokarów). Z regionu Bydgoszczy - 202, z regionu Gniezna - 200, z Kujaw - 160, z Pałuk - 150, z najbardziej oddalonej Krajny - 50. Poszczególnym grupom pielgrzymów, które w większości przybyły już o świcie, towarzyszyli opiekunowie kół parafialnych: ks. Marian Ratajczak, ks. Mikołaj Szymański, ks. Roman Jakubowski, ks. Paweł Kowalski, ks. Ryszard Figiel, ks. Jan Tadych, ks. Błażej Kownacki, ks. Tomasz Walterbach, ks. Tadeusz Bachorz, ks. Sławomir Brząkała, ks. Grzegorz Kuliński, ks. Paweł Błochowiak oraz dk. Maciej Jasnowski.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w sali o. Kordeckiego. Pielgrzymów serdecznie powitał bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. O. Izydor Matuszewski, generał Ojców Paulinów, nawiązując do gnieźnieńskiej uroczystości wręczenia krzyży misyjnych pięćdziesięciu dwum duchownym i świeckim (28 kwietnia br.), którzy od grobu św. Wojciecha zostali posłani na wszystkie kontynenty świata, zachęcił pielgrzymów do ufnej modlitwy w intencji nowej ewangelizacji na początku trzeciego tysiąclecia wiary. Ks. Jan Tadych dokonał krótkiego wprowadzenia muzycznego i wokalnego do Mszy św. Wspólny śpiew ubogacił klerycki zespół muzyczny z Legnicy. Materiały powołaniowe przygotowała i rozprowadzała s. Alodia Witas z Katowic.

O godz. 11.00 Bazylika Jasnogórska wypełniła się do ostatniego miejsca. Najświętszej Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt. W homilii raz jeszcze powitał wszystkich księży. "Gdzie kapłani troszczą się o duszpasterstwo powołań - powiedział - tam powołań nigdy nie zabraknie. Kościół w Polsce raduje się, ponieważ Pan Bóg stale daje mu wiele powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jednak w środkach społecznego przekazu pojawia się wiele agresji, skierowanej przeciwko Kościołowi i powołanym do służby Bożej. Kościół potrzebuje dziś żarliwej modlitwy i świadectwa życia z wiary". Ksiądz Biskup zakończył homilię słowami modlitwy Jana Pawła II: "Ojcze Święty, daj Twemu Kościołowi świętych kapłanów, którzy uświęcą Twój lud mocą Twojej łaski. Daj mu wiele osób konsekrowanych, które ukażą światu Twoją świętość. Poślij do swej winnicy świętych kapłanów, którzy będą pracować z zapałem i miłością, a przynagleni przez Twego Świętego Ducha zaniosą Chrystusa aż na krańce ziemi".

Delegaci osób powołanych, wybrani przez ks. Andrzeja Magdziarza z Poznania, odczytali Słowo Boże, przedstawili intencje modlitwy powszechnej, zaczerpnięte z orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II: za biskupów i kapłanów, za siostry i braci zakonnych, za rodziny, wspólnoty parafialne i wszystkich zgromadzonych. Dary przyniesione do ołtarza wyrażały gotowość naśladowania Chrystusa i wielkodusznego zaangażowania się w dzieło powołań. Podczas Mszy św. śpiewano Mszę polską opracowaną przez Stefana Stuligrosza na motywach starodawnej pieśni Bogurodzica. Towarzyszył Chór Prymasowski z Gniezna pod dyr. ks. Ryszarda Figla, przy organach Jacek Nijak z Inowrocławia. Pielgrzymi korzystali ze śpiewnika, przygotowanego przez gnieźnieński ośrodek powołaniowy. Na zakończenie zabrzmiał litanijny śpiew: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody. Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo" (Łk 10, 12).

W wykładzie w sali o. Kordeckiego (o godz. 14.00) pielgrzymi dowiedzieli się, jak wierni świeccy na przestrzeni XX wieku wspierali powołania i powołanych modlitwą i przykładem życia chrześcijańskiego, a także o trosce Stolicy Apostolskiej o powołania przed Soborem Watykańskim II - "Papieskie dzieło Powołań Kapłańskich (1941) i Zakonnych (1955)" . Słowa ks. Antoniego Kiełbasy uświadomiły słuchaczom odpowiedzialność za Boże powołania w czasach obecnych i zapaliły serca do jeszcze większej aktywności na rzecz powołań.

Dla Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej pielgrzymka na Jasną Górę wpisała się w program obchodów 400-lecia Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Gnieźnieńskie Seminarium, założone w 1602 r. przez abp. Stanisława Karnkowskiego, jako jedno z pierwszych w Polsce po Soborze Trydenckim, wydało wielu wspaniałych biskupów, duszpasterzy, społeczników i świętych męczenników, zwłaszcza na przestrzeni XX wieku (podczas II wojny światowej w archidiecezji gnieźnieńskiej zamordowano blisko 50% duchowieństwa). Przybyliśmy na Jasną Górę, by podziękować Panu Bogu za nasze Seminarium. Zawierzamy je Matce Zbawiciela, aby czuwała nad formacją kolejnych pokoleń kapłanów.

Dziękujemy bp. Stefanowi Regmuntowi, przyjacielowi Gnieźnieńskiej Wspólnoty Powołań, dziękujemy wszystkim organizatorom jasnogórskiej modlitwy: duszpasterzom i przewodniczącym kół parafialnych, a ks. Pawłowi Kowalskiemu za dokumentację fotograficzną tego wydarzenia. Pełni radości wracamy do naszych parafii i z nowym zapałem chcemy włączyć się w dzieło powołań: Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo. Ty za nami przemów słowo, Maryjo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję