Reklama

Niedziela Częstochowska

Obdarowani łaską

– Msza Krzyżma jest odnowieniem naszego przymierza miłości i posługi z Chrystusem i z Kościołem. Kapłaństwo jest tajemnicą Przenajświętszego Serca Zbawiciela – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo w Wielki Czwartek w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Msza Krzyżma

Karol Porwich/Niedziela

Na progu Triduum Paschalnego 1 kwietnia, w Wielki Czwartek, abp Wacław Depo 1 kwietnia celebrował Mszę Krzyżma we wspólnocie biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i ludu Bożego, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Zobacz zdjęcia: Obdarowani łaską

Do zgromadzonych powiedział: – Przyszłość Kościoła będzie trwała, bo on jest naszą własnością, on jest Kościołem Jezusa Chrystusa i mimo wojen kulturowych i światopoglądowych bramy piekielne go nie przemogą. Przypomniał stanowisko kard. Jeana-Claude Hollericha, przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, który wyraził przekonanie, że „przy zachowaniu obowiązujących współcześnie przepisów sanitarnych udział w nabożeństwach jest bezpieczny”, a także podkreślił, że „wolność religijna jest prawem i jest nadrzędna wobec kultury. Religia przyczynia się bardziej do rozwiązywania problemów społecznych niż do ich powstawiania”.

Arcybiskup Depo zebranych w świątyni i łączących się duchowo zachęcił do trwania „w wierze i dziękczynieniu za dar Eucharystii i dar kapłaństwa”.

Reklama

W homilii abp Wacław mocno zaakceptował słowa Jana Pawła II z jednego z listów do kapłanów, które są stałym zadaniem dla prezbiterów: „Pierwszą rzeczą, jakiej Kościół żąda od kapłana w imię wierności, jest to, by nigdy nie przestrzał wierzył w swoje misterium przy Chrystusie i z Chrystusem”. W tym duchu metropolita częstochowski powiedział: – Nasza obecność potwierdza to misterium i posłannictwo w sprawach ludzkich odnoszących się do Boga. Przypomniał, że źródło powołania jest w Sercu Zbawiciela. – Kapłaństwo jest tajemnicą Przenajświętszego Serca Zbawiciela wobec Boga i Kościoła – mówił. – Chcemy dzisiaj wobec Boga i Kościoła potwierdzić tę prawdę, że dar powołanie jest niezasłużonym wyborem nas przez Boga. Głębię Chrystusowego kapłaństwa określają: „obdarowanie łaską, współudział w mocy Ducha Świętego i odpowiedzialność za wszystko, co składa się na nasze życie – wczoraj, dziś i jutro”. Zwrócił uwagę na to, że dziś potrzebna jest „świadomość wiary i odpowiedzialności za budowanie wspólnoty Kościoła na ziemi polskiej”.

Podczas liturgii kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Metropolita częstochowski konsekrował olej krzyżma oraz oleje – chorych i katechumenów. Te oleje są wykorzystywane przez cały następny rok podczas udzielania sakramentów.

Msza Krzyżma jest odprawiana w godzinach porannych we kościołach katedralnych w Wielki Czwartek, wśród koncelebransów są księża z całej diecezji. W powodu pandemii w liturgii uczestniczyli przedstawiciele kapłanów. W Eucharystii uczestniczą także diakoni, klerycy i ministranci.

2021-04-01 13:10

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się stało na Jasnej Górze 3 maja 2016 roku?

O kolejnej mobilizacji ducha Narodu polskiego i kroczeniu po królewskich śladach lwowskiego zawierzenia Maryi, a także o charyzmacie maryjnym św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz narodowych zobowiązaniach ku przyszłości z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia Lidia Dudkiewicz

LIDIA DUDKIEWICZ: – Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński po złożeniu w 1956 r. przez Polaków Jasnogórskich Ślubów Narodu zanotował w „Zapiskach więziennych”: „Co się stało na Jasnej Górze? Dotąd nie jesteśmy jeszcze w stanie dobrze na to odpowiedzieć. Stało się coś więcej, niż zamierzaliśmy. Zdaje nam się, że w dniu 26 sierpnia [1956] uwierzyliśmy na nowo w potęgę Jasnej Góry w życiu religijnym Narodu polskiego”. Teraz, po 60 latach od tamtego wydarzenia, możemy podobnie zapytać: Co się stało na Jasnej Górze 3 maja 2016 r. oraz we Lwowie 9 kwietnia 2016 r.?

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Do Słubic trafi ziemia z grobu gen. Maczka

2021-06-16 12:42

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

fb

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Breda-Słubice. Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego trafi ziemia z grobu gen. Maczka.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, dokonali uroczystego pobrania grudki ziemi z grobu gen. Stanisława Maczka. - Ziemię wraz z certyfikatem autentyczności przekażemy do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego, który powstał przy kościele Ducha Świętego w Słubicach, gdy będziemy w drodze do Kraśnika na święto 24 Pułku Ułanów. Już wkrótce dołączymy do tego grudkę ziemi z grobu Nieznanego Żołnierza z Polskiego Wojennego Cmentarza w Lommel – zapewniają członkowie grupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję