Reklama

Ojcowie Kościoła

Grzegorz I Wielki (3)

Papież Grzegorz I podjął się również nawrócenia pogańskich Anglosasów, którzy wykorzenili enklawy chrześcijańskie w Brytanii. W 596 r. wysłał na Wyspy Brytyjskie przeora klasztoru św. Andrzeja Augustyna wraz z towarzyszącą mu liczną grupą misjonarzy. Chrystianizacja Anglosasów była osobistą inicjatywą Grzegorza I, bowiem lokalne Kościoły: iroszkocki (prześladowany przez pogan) i frankijski nie paliły się do tego zadania, zaprzątnięte własnymi sprawami. Augustyn wraz z 40 mnichami wylądował u ujścia Tamizy na Wielkanoc 597 r. Nawrócenie elity anglosaskiej ułatwiło oddziaływanie Berty - chrześcijańskiej żony przywódcy konfederacji anglosaskiej króla Ethelberta, który przyjął nową wiarę w czerwcu 597 r. Monarcha zezwolił misjonarzom na osiedlenie się niedaleko Canterbury. W 598 r. Grzegorz I pisał w liście do patriarchy aleksandryjskiego, iż na Boże Narodzenie ubiegłego roku ochrzczonych zostało 10 tys. Anglosasów. W 601 r. papież na prośbę Augustyna przesłał mu "posiłki" pod przewodnictwem opata Mellitusa, wyposażone w sprzęt liturgiczny, relikwie i księgi kościelne. Plany Grzegorza I dotyczące organizacji Kościoła angielskiego przewidywały utworzenie 2 metropolii w Londynie i Yorku oraz 12 podporządkowanych im diecezji. Papież w akcji misyjnej propagował umiar i elastyczność, w czym niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę, raczej nieskłonną do tolerancji. Świadectwem takiej postawy jest jego list z 18 lipca 601 r. udzielający wskazówek misjonarzom w Anglii: " (...) nie powinno się burzyć świątyń pogańskich tego narodu, a tylko niszczyć znajdujące się w nich bałwany; należy pokropić te świątynie wodą święconą, wstawić ołtarze, umieścić relikwie; bo jeśli świątynie te są dobrze zbudowane, trzeba je z miejsc kultu demonów zamienić na miejsca czci prawdziwego Boga, aby naród ów, widząc, że nie burzy się jego świątyń, wyrzucał błąd z serca, a poznając i czcząc prawdziwego Boga z większym zaufaniem spieszył na miejsca, do których się przyzwyczaił. (...) Bo nie ulega wątpliwości, że jest rzeczą niemożliwą pozbawić umysły surowe wszystkiego od razu; ten bowiem, kto usiłuje wspiąć się na szczyt, wznosi się po stopniach krokami, nie zaś skokami".

Grzegorz I zwany Wielkim zmarł 12 marca 604 r. Wkrótce został kanonizowany. Kościół zawdzięcza mu bardzo wiele. Francuski historyk Daniel Rops pisał: "Grzegorz dokonał wielu nawróceń i nowej organizacji w momencie, kiedy wydawało się, że nastąpił prawdziwy zmierzch Rzymu, a Stolicy Piotrowej groziło, iż stanie się zwykłym biskupstwem w nowym germańskim państwie, państwie Longobardów". Nowością w pontyfikacie wielkiego papieża było także rozwinięcie szerokiej akcji misyjnej, prowadzonej już nie przez Kościoły lokalne, lecz jako dzieło całego Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję